more_horiz
PR24 Portal
Section05

fotografia

Karol Brandel. Fotograf, wynalazca, ojciec fotoreportażu

184 lata temu przyszedł na świat jeden z najwybitniejszych artystów historii polskiej i światowej fotografii. Karol Brandel jako pierwszy człowiek wykonał zdjęcie z lecącego balonu, był prekursorem fotografii medycznej i twórcą słynnej panoramy Warszawy. W latach 80. XIX wieku wynalazł rewolucyjny aparat ręczny, dzięki któremu rozpowszechnił fotografię amatorską oraz uwiecznił sceny z życia codziennego mieszkańców Warszawy i innych miast.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski fotografia aparat fotograficzny Warszawa zdjęcia wynalazcy

Bruno Schulz we wspomnieniach. "Był człowiekiem, którego się nie widzi"

– Był cichy, przesadnie skromny. Kiedy szedł korytarzem, to gdzieś pod ścianami. I skarżył się na pracę w szkole – opowiadał Alfred Schreyer o swoim nauczycielu Brunonie Schulzu. W radiowych archiwach zachowały się cztery opowieści tych, którzy zetknęli się z autorem "Sklepów cynamonowych", nieśmiałym mistrzem literackiego słowa.
Zobacz więcej na temat:  Bruno Schulz Drohobycz wspomnienie Dwudziestolecie międzywojenne II wojna światowa fotografia literatura

"Wyśniona historia kina na Podlasiu" - książka, która wymyka się kategoriom

- Może najpierw powiem, jak ona wygląda. Jest to duży album, pięknie oprawny w delikatne płócienko, wydrukowany na mlecznym, ciężkim papierze. Jest to album zdjęć wykonanych w tradycyjnej technice mokrego kolodionu, na których oglądamy bohaterów i bohaterki niebyłej, wyśnionej, wymyślonej historii kina na Podlasiu - mówiła we wstępie audycji "O wszystkim z kulturą" Adriana Prodeus.
Zobacz więcej na temat:  kino Dwójka FILM album Podlasie fotografia Adriana Prodeus Piotr Gociek

"Błysk, mat, kolor". Kuratorka wystawy: pokazujemy ostatnią dekadę XX w. poprzez fotografię

- Korzystamy z haseł fotograficznych, opowiadamy o różnych aspektach ówczesnej stolicy głównie w przestrzeni publicznej - mówiła w Polskim Radiu 24 Julia Staniszewska, kuratorka wystawy "Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90" w Muzeum Warszawy. Gościem audycji była też Wanda Kaczor, koordynatorka projektów i wydarzeń towarzyszących wystawie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wystawa Warszawa fotografia

Włochy: unikatowe znalezisko dokumentujące zbrodnię katyńską. Rodzina otrzyma wyjątkową pamiątkę

Nowe, nieznane dotąd fotografie z ekshumacji polskich oficerów w 1943 r. w Katyniu. Unikatowe materiały historyczne na pchlim targu we Włoszech odnalazł przypadkiem pasjonat historii z Polski. Wśród nich jest zdjęcie, które trafi wkrótce do rodziny pułkownika Kazimierza Żelisławskiego, kawalera Orderu Virtuti Militari.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo HISTORIA historia Polski zbrodnia katyńska fotografia

Muzeum Warszawy opowiada o fotografii lat 90. i stolicy tamtego czasu

Wystawa "Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90." zabiera nas w czasy, których dla jednych były "wczoraj", dla innych "bardzo dawno temu". Pokazuje stolicę okiem uznanych fotografów, artystów, początkujących fotoreporterów i amatorów. Zobaczymy Rynek Starego Miasta pełen balonów, Jarmark Europa, dobre oko wypatrzy słonia na Starówce i Elżbietę II. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Katarzyna Dydo fotografia Warszawa

PR24 "Foto z misiem" ikoną popkultury. Caillot: łączymy pokolenia

Barbara Caillot i Aleksandra Karkowska zaapelowały o przesyłanie zdjęć dokumentujących spotkanie z misiem, nie tylko w stolicy Tatr, ale każdym miejscu w Polsce na przestrzeni ostatnich stu lat. Z przesłanych fotografii powstała książka. - Obawiałyśmy się, że zdjęcia będą bardzo sztampowe, okazało się, że są one fenomenalne w swojej różnorodności - mówiła Aleksandra Karkowska, która wraz z Barbarą Caillot była gościem audycji "Głębia ostrości".
Zobacz więcej na temat:  fotografia foto zdjęcia KULTURA album

Kolekcja Wrzesińska 2021. Projekt "Mox, Longe, Tarde" - ludzkość w sytuacji nieszczęścia

- Pomysł na projekt i książkę, którą robiłem z Andrzejem Doboszem, polegał na eksploatacji sytuacji, w której zabraknie kontekstów. To my tworzymy kontekst, używamy języka, pojęć, wytworzyliśmy znaczenia dla różnego rodzaju rzeczy. Gdy zabraknie człowieka, zabraknie też znaczeń. Pomysł polegał na "zdarciu" owych znaczeń z kolekcji przedmiotów, które po nas zostaną - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Jeziorek, autor książki fotograficznej z Kolekcji Wrzesińskiej "Mox, Longe, Tarde".
Zobacz więcej na temat:  fotografia foto zdjęcia KULTURA