more_horiz
PR24 Portal
Section05

Francja

Kazimierz Romanowicz. Człowiek, który pokazał Paryżowi polską kulturę

- Gdy zakładałem "Libellę", byłem młodym człowiekiem. Miałem dużo sił, jeszcze więcej zapału i wierzyłem, zresztą musiałem wierzyć, że mi się uda i że to, co robię, jest ważne. Nie było innej alternatywy, bo przecież pomocy znikąd żadnej nie miałem. I myślę, że właśnie dlatego mi się udało, bo wierzyłem - mówił Kazimierz Romanowicz na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA Francja Zofia Romanowiczowa Paryż armia Andersa kampania włoska Hanna Krall Stanisław Barańczak emigracja Polonia

"Nie czas na oszczędzanie Kremla". Francuskie media reagują na orędzie Putina

Francja powinna zbroić Ukrainę i dążyć do izolowania Rosji - twierdzą francuskie media po tym, jak prezydent Rosji ogłosił mobilizację, określaną jako "częściowa". Większość komentatorów uznaje, że działania Kremla doprowadzą do eskalacji konfliktu na Ukrainie, ale też buntu rosyjskiego społeczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja wojna na Ukrainie wojna 2022 media Władimir Putin Rosja Ukraina

Eutanazja stanie się legalna we Francji? Macron ogłosił konsultacje społeczne

Jak poinformował portal Vatican News, prezydent Francji Emmanuel Macron przygotowuje swoje społeczeństwo do wprowadzenia dostępu do wspomaganych samobójstw. Dodano, że "mają temu służyć ogłoszone przez prezydenta konsultacje społeczne". Jest możliwość, aby nowe przepisy dotyczące możliwości wykonywania eutanazji we Francji zostały wprowadzone do końca przyszłego roku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja eutanazja

Masowe groby pod Iziumiem. Prezydent Francji: z największą stanowczością potępiam rosyjskie okrucieństwa

Prezydent Francji Emmanuel Macron potępił rosyjskie okrucieństwa w wyzwolonym spod rosyjskiego panowania Iziumie, w obwodzie charkowskim. Ukraińcy odkryli tam masowe groby, w których pochowano ponad 400 ciał ze śladami przemocy i tortur. Francuskie władze zapowiadają osądzenie sprawców.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna 2022 Europa Rosja ŚWIAT zbrodnie wojenne Emmanuel Macron Francja

Francuscy kontrolerzy lotu zapowiedzieli strajk. Ponad tysiąc odwołanych połączeń, w tym kilka do Polski

We Francji w piątek odbędzie się wielki strajk kontrolerów ruchu lotniczego. Odwołano ponad tysiąc połączeń, w tym kilka lotów do Polski. Francuskie związki zawodowe kontrolerów lotu domagają się podwyższenia płac w związku z inflacją, a także utworzenia nowych miejsc pracy. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Stefan Foltzer.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja samolot strajki lotnictwo

Zmarł Jean-Luc Godard - autor filmowych arcydzieł Nowej Fali

W wieku 91 lat zmarł francuski reżyser, scenarzysta i krytyk filmowy Jean-Luc Godard - poinformował dziennik "Liberation". Wyreżyserował blisko 30 wielokrotnie nagradzanych filmów. W 1983 roku za film "Imię: Carmen" otrzymał nagrodę Złotego Lwa na XXXX Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, a w 1965 roku za film "Alphaville" otrzymał nagrodę Złotego Niedźwiedzia na XV Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Był też sześciokrotnie nominowany do nagrody Złotej Palmy na MFF w Cannes. W 1987 roku otrzymał nagrodę Cezar Honorowy, a w 2011 roku - Honorowego Oscara. 
Zobacz więcej na temat:  kino Jean-Luc Godard Francja odeszli 2022