more_horiz
PR24 Portal
Section05

frank szwajcarski

TSUE zdecydował ws. kredytów frankowych. Prof. Krysiak: orzeczenie jest bardzo obiektywne

- Klient płacił więcej, niż powinien, i ten kapitał był obracany przez bank. TSUE wypowiedział się, że klient ma nie tylko prawo do zwrotu rat, ale do roszczeń ws. innych kosztów, czyli nadpłaconego kapitału - mówił w Polskim Radiu 24 prezes Instytutu Schumana prof. Zbigniew Krysiak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy frank szwajcarski Trybunał Sprawiedliwości UE

Decyzja TSUE ws. frankowiczów. Radca prawny: sprawy zakończą się porażką banków

Z ogromnym prawdopodobieństwem po wyroku TSUE sprawy, w których kredytobiorcy zostali pozwani przez banki o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału kredytu, zakończą się porażką banków – ocenił w komentarzu do orzeczenia TSUE radca prawny Piotr Pląska z Kancelarii Prawnej Radosław Górski i Wspólnicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo banki kredyt hipoteczny frank szwajcarski Trybunał Sprawiedliwości UE

Wyrok TSUE ws. frankowiczów. Rzecznik finansowy: kredytobiorcy mają prawo domagać się od banków wynagrodzenia

- Nie ma już żadnych wątpliwości, że kredytobiorcy mają prawo domagać się od banków wynagrodzenia za bezprawne korzystanie z kapitału - ocenił rzecznik finansowy Bohdan Pretkiel czwartkowe orzeczenia TSUE ws. frankowiczów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska prawo kredyt frank szwajcarski bankowość bank kredyt we frankach pozew Trybunał Sprawiedliwości UE GOSPODARKA

"Dowodzi dojrzałości światowego systemu bankowego". Eksperci o przejęciu Credit Suisse przez UBS

Wykupienie udziałów Credit Suisse przez UBS dowodzi dojrzałości światowego systemu bankowego – ocenia Przemysław Szczygielski z Deloitte Polska. Ale banki w Europie i USA mają problemy z coraz większą ingerencją państw, wysokimi stopami procentowymi, co jest efektem inflacji wywołanej COVID-19 oraz wojną na Ukrainie, która wpływa na zaufanie do sektora finansowego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Szwajcaria banki finanse bank centralny frank szwajcarski bankructwo depozyt stopy procentowe fed ebc

Kredyty frankowe. Sąd Najwyższy rozpatrzy problem rozliczania się kredytobiorcy z bankiem

Powiększony skład siedmiu sędziów Sądu Najwyższego zajmie się możliwością stosowania przez bank tzw. prawa zatrzymania już po unieważnieniu umowy kredytu "frankowego". Pytanie niedawno sformułowało troje sędziów SN rozpatrujących jedną ze spraw kredytobiorców z bankiem.
Zobacz więcej na temat:  frank szwajcarski kredyt hipoteczny kredyt walutowy kredyt mieszkaniowy kredyt mieszkanie Sąd Najwyższy GOSPODARKA

TSUE wydał wyrok ws. frankowiczów. Nie może być mowy o działaniu na niekorzyść klienta

Ochrona przyznana konsumentom przez prawo unijne nie jest ograniczona jedynie do okresu wykonania umowy, lecz obowiązuje również po jej wykonaniu; w przypadku unieważnienia umowy z powodu nieuczciwego charakteru jednego z jej warunków należy przywrócić sytuację prawną i faktyczną, jaka istniałaby przy braku w umowie klauzuli abuzywnej - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie dotyczącej kredytu udzielonego we frankach szwajcarskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT frank szwajcarski kredyt hipoteczny Europa Unia Europejska

Problemu "frankowiczów" nie da się rozwiązać ustawowo. Tak uważa szef KNF

Banki nie mogą liczyć na rozwiązanie ustawowe problemu kredytów frankowych i nie mogą opierać swojej strategii na nadziei, że takie rozwiązanie się pojawi - powiedział w środę na Forum Bankowym ZBP, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski. Z kolei wiceminister finansów Piotr Patkowski zapowiedział analizę reprezentatywności wskaźnika WIBOR.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA KNF banki frank szwajcarski kredyty walutowe Trybunał Sprawiedliwości UE

Eksperci: Rzecznik Generalny TSUE uznał, że interesy klientów banków są ważniejsze niż samego banku

Klienci banków, którzy decydowali się na kredyty frankowe w większości świadomie decydowali się za zaciąganie ich w obcej walucie po to, żeby mieć większą zdolność kredytową i płacić niższe odsetki. Jednak to na bankach spoczywał obowiązek informowania ich o możliwych konsekwencjach takich decyzji. Teraz rzecznik TSUE wyraźnie przedstawia sposób rozumowania sprowadzający się do tego, że stroną, którą należy chronić bardziej jest  konsument a nie bank. To ważna wskazówka także dla polskich sądów -  mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Ekonomii UW i Adam Ruciński, prezes spółki BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Trybunał Sprawiedliwości UE banki prawo kredyt walutowy frank szwajcarski

To wielki dzień dla frankowiczów i dowód na nieskuteczność roszczeń banków

- Decyzja Rzecznika Generalnego TSUE w sprawie kredytów we frankach szwajcarskich, jest dobrym sygnałem dla klientów banków. Sądzę, że do połowy roku zapadnie wyrok całej TSUE korzystny dla polskich "frankowiczów" - powiedział Marcin Szołajski ekspert ds. umów kredytowych w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Trybunał Sprawiedliwości UE kredyt walutowy Unia Europejska prawo frank szwajcarski