more_horiz
PR24 Portal
Section05

Fryderyk Chopin

Polska na wygnaniu. Wielka Emigracja pozwoliła nam przetrwać

Choć pojedyncze punkty oporu broniły się do końca października, to przekroczenie granicy Prus przez główny korpus wojsk powstańczych 5 października 1831 roku oznaczało upadek powstania. Podobnie jak żołnierze, granice Kongresówki opuściły tysiące ludzi, dając początek fenomenowi polskiego życia kulturalno-politycznego poza ojczystą ziemią.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA emigracja powstanie listopadowe romantyzm Adam Jerzy Czartoryski Fryderyk Chopin Adam Mickiewicz Cyprian Kamil Norwid Zygmunt Krasiński Juliusz Słowacki Joachim Lelewel

"Chopin i jego Europa". Bruce Liu i Royal Philharmonic Orchestra na finał festiwalu

Festiwal "Chopin i jego Europa" zakończy się mocnym akcentem. W programie koncertu Royal Philharmonic Orchestra z Londynu pod dyrekcją Vasilya Petrenki znalazły się: Paria – Uwertura do opery S. Moniuszki, II Symfonia D-dur J. Sibeliusa oraz Koncert fortepianowy f-moll F. Chopina. Solistą w tym ostatnim utworze będzie Bruce Liu, zwycięzca ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego. Transmisja na antenie Programu 2.
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin filharmonia narodowa Polskie Radio Dwójka

Kate Liu: porażka jest częścią sukcesu, a sukces może wyniknąć z porażki

- Obraz, który wyłania się z tych momentów, w których jesteśmy na scenie, jest niepełny, nie oddaje rzeczywistości. To, czego nie widać, to te emocje, które pozostawiamy w sali prób. A tam rozgrywa się wiele dramatów, to tam przeżywamy liczne załamania, momenty zwątpienia, stres. To wszystko jest częścią procesu twórczego - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Kate Liu, laureatka III nagrody i nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków na Konkursie Chopinowskim w 2015 roku. 
Zobacz więcej na temat:  fortepian Chopin i Jego Europa 2022 Kate Liu Dwójka Monika Zając Fryderyk Chopin

Cyprien Katsaris przywraca pamięć o kompozycjach uczniów Chopina

- Chciałem zademonstrować jak silne więzi muzyczne łączyły Chopina z jego uczniami, ponieważ niektóre z wybranych utworów brzmią, jak napisane przez mistrza - mówił w Programie 2 Polskiego Radia cypryjsko-francuski pianista Cyprien Katsaris, który wystąpił w Warszawie podczas 18. Międzynarodowego Festiwalu "Chopin i jego Europa".
Zobacz więcej na temat:  Chopin i Jego Europa 2022 Chopin i jego Europa Dwójka kompozytor Fryderyk Chopin fortepian muzyka klasyczna

"Ta muzyka jest niezwykła". Kuszewski o spektaklu i Chopinie

- Ta muzyka jest niezwykła. Zabiera nas wszystkich, nie tylko widzów, ale chyba też aktorów, w jakiś inny wymiar. To jest piękna, wspólna podróż - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o spektaklu "Pani Pylińska i sekret Chopina" Kacper Kuszewski. Sztuka zostanie wystawiona na deskach Teatru Polskiego już na początku września.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Fryderyk Chopin Kacper Kuszewski Teatr Polski w Warszawie

Piotr Wierzbicki: jedyne, co potrafię, to pisać [ZOBACZ WIDEO]

- Mój stosunek do dzieła sztuki zawiera się w słowie "podziw", nie "przeżycie", choć jestem zdolny tego doświadczać, jak prawie każdy. U mnie się to z wiekiem skrystalizowało - to jest podziw. Słucham Chopina nie po to, żeby się wzruszać, tylko żeby podziwiać - mówił w Dwójce Piotr Wierzbicki, pisarz, dziennikarz, publicysta i krytyk muzyczny.
Zobacz więcej na temat:  eseistyka Piotr Wierzbicki Dwójka KULTURA Robert Mazurek Fryderyk Chopin

Leonora Armellini: czasy Chopina to mój ulubiony okres w dziejach muzyki

- XIX wiek dla muzyki, ale również innych sztuk: malarstwa, poezji, literatury, był czasem szczególnie ważnym. Ci, którzy tworzyli, odkrywali coraz więcej na temat samych siebie, ale także na temat ludzkości w ogóle. W tym czasie to człowieczeństwo było w centrum świata. Myślę, że muzyka doskonale to oddaje - mówiła w Dwójce Leonora Armellini. Włoska pianistka wystąpiła z recitalem na festiwalu "Chopin i jego Europa". 
Zobacz więcej na temat:  Chopin i Jego Europa 2022 Leonora Armellini Fryderyk Chopin Karol Furtak Dwójka MUZYKA