more_horiz
PR24 Portal
Section05

gaz ziemny

Dostawy gazu do Polski są w pełni zbilansowane. Obajtek: magazyny są wypełnione, nie ma niebezpieczeństwa

Dostawy gazu do Polski są w pełni zbilansowane - zapewnił w poniedziałek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Podkreślił, że magazyny są wypełnione i nie ma żadnego niebezpieczeństwa. Odniósł się też do dywersyfikacji dostaw ropy, która to dywersyfikacja - jak pokreślił - trwała 6 lat.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka gaz ziemny LNG PKN Orlen bezpieczeństwo energetyczne

Badania w Zatoce Gdańskiej dla infrastruktury terminalu FSRU. Gaz-System kontynuuje budowę

Trwają badania geofizyczne i geologiczne w Zatoce Gdańskiej w ramach projektu infrastruktury morskiej związanej z budową pływającego terminalu FSRU. Prace mają na celu rozpoznanie ukształtowania dna morskiego i identyfikację przeszkód. Ich wyniki będą podstawą do projektowania elementów infrastruktury FSRU - poinformował Gaz-System.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gaz ziemny LNG bezpieczeństwo energetyczne infrastruktura

Przewodnicząca KE: nie może być powrotu do energetycznego uzależnienia od Rosji

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała do konsekwentnego przechodzenia na energię odnawialną. "W żadnym wypadku nie może być powrotu do uzależnienia od rosyjskich paliw kopalnych" - powiedziała w sobotę w Duesseldorfie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Komisja Europejska Ursula von der Leyen sankcje Unii Europejskiej energetyka Rosja wojna na Ukrainie ropa naftowa gaz ziemny

PKN Orlen podpisał z amerykańską firmą długoterminowy kontrakt na dostawy gazu LNG

PKN Orlen podpisało z amerykańską firmą Sempra Infrastructure długoterminowy kontrakt na dostawy gazu LNG. Przez 20 lat z terminala Port Arthur w Teksasie do Polski będzie płynęło milion ton surowca rocznie. Skroplony gaz będzie transportowany przez flotę gazowców Orlen. Wolumen dostaw pokrywa prawie 10 procent obecnego zapotrzebowania polskich odbiorców na gaz w skali roku.
Zobacz więcej na temat:  PKN Orlen energetyka bezpieczeństwo energetyczne USA gaz ziemny

Terminal LNG. Wiceszef portu Szczecin-Świnoujście: w tym roku może zawinąć ponad 60 gazowców

- Przewiduje się, że w 2023 r. do terminala LNG w Świnoujściu zawinie ponad 60 gazowców - powiedział wiceprezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Daniel Stachiewicz. Dodał, że realizowana obecnie inwestycja pozwoli docelowo regazyfikować ponad 8 mld m sześc. gazu rocznie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezpieczeństwo energetyczne gaz ziemny LNG POLSKA społeczeństwo

ANALIZA Energetyczny szantaż Putina nie powiódł się. Światowa gospodarka nie potrzebuje już Rosji

Pół roku temu prezydent Rosji Władimir Putin odciął dostawy gazu ziemnego do Europy, mając nadzieję , że Europejczycy, drżący i pozbawieni ciepła zimą, zwrócą się przeciwko swoim przywódcom i sprawią, że dalsze wspieranie Ukrainy stanie się politycznie niewykonalne. W efekcie okazało się, że Rosja na stałe utraciła swoją niegdysiejszą potęgę gospodarczą na globalnym rynku - pisze portal foreignpolicy.com.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rosja energetyka gaz ziemny ropa naftowa eksport import ANALIZA

Japonia wciąż kupuje rosyjski gaz. Z sankcji oficjalnie wyłączyła swoje udziały w projektach Sachalin

W marcu 2022 roku rząd japoński zadeklarował rezygnację z zakupów rosyjskiego węgla energetycznego oraz podjęcie działań na rzecz zmniejszenia swojej zależności od dostaw z Rosji. Mimo to kraj ten nadal pozostaje zaangażowany w rosyjskie projekty naftowe i gazowe uzasadniając to troską o własne bezpieczeństwo energetyczne - informuje portal wnp.pl.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka Japonia Rosja gaz ziemny sankcje bezpieczeństwo energetyczne

Czy UE uda się pozyskać gaz LNG zamiast gazu rosyjskiego? Znamy raport DISE na ten temat

Przez dwa kolejne lata Europa może mieć problemy ze zdobyciem LNG w miejsce gazu z Rosji, a w Polsce powinno się przemyśleć plany budowy nowych elektrowni gazowych - to główne wnioski raportu "Gaz zakładnikiem geopolityki"  przygotowany przez Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych (DISE).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska import gaz ziemny LNG PGNiG OZE PKN Orlen wodór

Ceny gazu dla biznesu. Rząd myśli o wakacjach rachunkowych na wzór wakacji kredytowych

Pracujemy nad rozwiązaniem dotyczącym wakacji rachunkowych porównywalnych do wakacji kredytowych - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa odnosząc się do osłon w sprawie cen gazu dla biznesu. Oceniła, że byłoby to pomocne szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma gaz ziemny ceny podatek VAT ulga podatkowa energia elektryczna