more_horiz
PR24 Portal
Section05

gaz

PR24 Europol Gaz pozwał Gazprom. Wiech: są szansę na wygraną, pozostaje pytanie o egzekucję

- Po ostatnim roku, gdy Rosjanie przerwali dostawy gazu do wielu państw europejskich, zrywali umowy handlowe i w skutek sankcji byli pozbawiani aktywów, należy sobie zadać pytanie czy będziemy posiadać odpowiednie środki nacisku, żeby uzyskać pieniądze od Gazpromu w razie korzystnego wyroku w postępowaniu arbitrażowym - mówił w Polskim radiu 24 Jakub Wiech z portalu Energetyka24.com.
Zobacz więcej na temat:  Gazprom Rosja gaz POLSKA

ANALIZA Europol Gaz pozywa Gazprom, chodzi o miliardy złotych. W tle umowa zawarta przez rząd PO-PSL

- Europol Gaz wezwała rosyjski Gazprom do arbitrażu ws. roszczeń, łącznie na ok. 6 mld zł - poinformował w czwartek w Programie 1 Polskiego Radia wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Spór dotyczy kontraktu jamalskiego, który w 2010 r. negocjował minister gospodarski w rządzie PO-PSL, Waldemar Pawlak. Rozmowy i zawartą umowę krytykował także w 2013 r. raport NIK.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Sasin gaz energetyka Rosja Gazprom POLSKA infografika

Wicepremier Sasin: Europol Gaz wzywa Gazprom do arbitrażu ws. roszczeń o zwrot około 6 mld zł

- Europol Gaz, spółka odpowiedzialna za przesył gazu, wystąpiła do arbitrażu z pozwem przeciwko Gazpromowi o zwrot ok. 850 mln zł zaległych należności - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że wniosek o arbitraż dotyczy również utraconych przez spółkę zysków (ponad 5 mld zł).
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raczyńska-Weinsberg POLSKA Jacek Sasin Ministerstwo Aktywów Państwowych polityka energetyka gaz

Biometan szansą na wzmocnienie polskiego miksu energetycznego. Polska w unijnej czołówce producentów

Biometan może stanowić w niedalekiej przyszłości najważniejszą część naszego miksu odnawialnych źródeł energii, pokrywając ponad 50 proc. krajowego zapotrzebowania na gaz ziemny. Zmianom prawnym i organizacyjnym, które sprzyjałyby rozwojowi tego strategicznego sektora, poświęcona była debata ekspercka zorganizowana przez Polską Spółkę Gazownictwa podczas 26. konferencji Gazterm w Międzyzdrojach.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka gaz NFOŚiGW

Rząd przyspiesza budowę małych reaktorów jądrowych. Sasin: zaoszczędzimy 20 miesięcy

- Transformacja energetyczna to nie jest zadanie na jedną kadencję ani na dwie, to jest bardzo długi proces, który musi być prowadzony w sposób konsekwentny - mówił w niedzielę w Warszawie wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jacek Sasin GOSPODARKA energetyka Daniel Obajtek elektrownia atomowa Orlen ropa naftowa paliwa gaz Rafineria Gdańska PGNiG

Wicepremier Sasin: będziemy nadal dywersyfikować dostawy surowców

- W związku z kryzysem energetycznym i zwiększeniem cen energii podjęliśmy decyzję o zamrożeniu tych cen. Dziś przeciętną polską rodzinę stać na opłaty za gaz - powiedział  wicepremier Jacek Sasin podczas drugiego dnia konwencji, która odbywa się pod hasłem "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości". 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Jacek Sasin bezpieczeństwo energetyczne konwencja PiS węgiel ropa naftowa gaz

Wiceminister klimatu: "Polityka Surowcowa Państwa" jest ważna biorąc pod uwagę transformację energetyczną

- Wchodzimy w fazę transformacji energetycznej i zmieniamy nasz dogmat postrzegania surowca energetycznego jako kluczowego, który zawsze będzie nam towarzyszył przez kolejne pokolenia - powiedział Piotr Dziadzio, wiceminister klimatu i środowiska, Główny Geolog Kraju w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka węgiel ropa naftowa gaz OZE