more_horiz
PR24 Portal
Section05

Gazprom

Węgry paktują z Gazpromem. Podpisano porozumienie w sprawie odroczenia płatności za gaz

Państwowa grupa energetyczna MVM odpowiedzialna za produkcję, przesyłanie i handel energią elektryczną na Węgrzech podpisała porozumienie z rosyjskim Gazpromem o odroczeniu płatności za dostawy gazu za okres zimowy. Krok ten ma zwiększyć pole manewru finansowego spółki - cytuje oświadczenie MVM agencja MTI.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Węgry gaz ziemny Gazprom umowa kontrakt terminowy energetyka ŚWIAT Europa

TYLKO U NAS Relacje Tuska z Putinem. Tak rząd PO-PSL negocjował kontrakt na gaz. "Za wszelką cenę chciał dołączyć do elit UE"

Donald Tusk od momentu inwazji Rosji na Ukrainę kreuje się na polityka, który latami ostrzegał przed imperialistycznymi zapędami Kremla i uniezależniał nas od Putina. Jego decyzje z czasów, gdy był premierem, świadczą jednak zupełnie o czymś innym. Doskonale obrazuje to skrajnie niekorzystny kontrakt gazowy, który z ramienia koalicji PO-PSL w 2010 r. "wynegocjował" ówczesny wicepremier Waldemar Pawlak. Przedstawiciele rządu nie podjęli wtedy nawet próby uzyskania korzystniejszych warunków umowy i skazali Polskę na uzależnienie od reżimu Putina. Nie jest to jedyny przykład współpracy energetycznej z przedstawicielami Rosji. Wątpliwych kontaktów było więcej.
Zobacz więcej na temat:  energetyka Rosja Gazprom POLSKA Platforma Obywatelska gaz Donald Tusk kontrakt jamalski Waldemar Pawlak Baltic Pipe 2022

"Krok uzasadniony narodowym bezpieczeństwem". Media: dawny Gazprom Germania czeka nacjonalizacja

Rząd niemiecki znacjonalizuje dawną spółkę zależną rosyjskiego koncernu, która przez lata dominowała na gazowym rynku Europy Zachodniej - Securing Energy for Europe (SEFE). Firma od kwietnia znajduje się już pod zarządem Federalnej Agencji ds. Sieci. Jak informuje w czwartek "Spiegel", SEFE (dawniej Gazprom Germania) stanie się własnością państwa.
Zobacz więcej na temat:  Gazprom GOSPODARKA energia Rosja Niemcy energetyka

Niemcy złożyli zamówienia na gaz z Rosji. Operator zapewnia, że surowiec nie płynie przez Nord Stream 1

Niemieccy nabywcy zarezerwowali na krótko w poniedziałek przepustowość do odbioru rosyjskiego gazu przez Nord Stream 1, po raz pierwszy od zamknięcia tego gazociągu trzy tygodnie temu. Niemiecki operator sieci Gascade zapewnił jednak, że gaz nie płynie, a przepustowość Nord Stream 1 wynosi zero - podała agencja Reutera.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Nord Stream Gazprom gaz gazociąg północny Rosja Niemcy

Uzależnienie Niemiec od dostaw gazu z Rosji. Ekspert: wychodzi to naszym zachodnim sąsiadom czkawką

Niemcy odczuwają coraz większe obawy dotyczące dostaw gazu z Rosji. - Praktycznie został porzucony gazociąg Nord Stream 2, a dostawy gazociągiem Nord Stream 1 ograniczono do ułamka możliwości tego, co byłby w stanie przesyłać - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Perzyński z portalu BiznesAlert.pl.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Michał Strzałkowski Rosja Gazprom Nord Stream Nord Stream 2 Niemcy Michał Perzyński Maciej Zaniewicz

Rosja znów szantażuje energetycznie. Kłamstwa Gazpromu zdemaskowane, ale dostaw wciąż nie ma

Przesyłanie gazu rurociągiem Nord Stream 1 nie będzie wznowione dopóki Siemens Energy nie naprawi usterek aparatury - stwierdził wicedyrektor Gazpromu Witalij Markełow. Siemens informuje jednak, że Rosjanie nie zlecili mu przeprowadzenia naprawy. Firma wskazuje również, że usterki, na które powołuje się Gazprom, można usunąć na miejscu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Gazprom energetyka Nord Stream

Nowa decyzja Gazpromu ws. Nord Stream. Zwrot o 180 stopni. "Dowód na cynizm Rosji"

Gazprom poinformował, że przesył surowca przez Nord Stream pozostaje "całkowicie wstrzymany aż do czasu usunięcia szkód", które - jak oświadczył koncern - wykryto w agregacie w tłoczni Portowaja. Wcześniej europejskie agencje informacyjne, powołując się na źródła w rosyjskim koncernie informowały, że o godz. 2:00 w nocy gaz ma ponownie popłynąć na Zachód. "To dowód na cynizm Rosji, która woli spalać gaz zamiast honorować kontrakty" - napisał na Twitterze rzecznik KE Eric Mamer.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream Gazprom energia Rosja Niemcy ŚWIAT Europa

Nord Stream znów w użyciu. Gazprom wznowi dostawy do Europy

O godz. 2:00 w nocy czasu obowiązującego w Polsce gaz ma znowu popłynąć rurami Nord Stream. Tak przynajmniej twierdzą źródła w firmie na które powołują się zachodnie agencje prasowe. Kilka dni temu kurek z gazem po raz drugi w ciągu ostatnich tygodni został zakręcony. Według rosyjskiego przedsiębiorstwa, z powodu awarii, jednak Zachód uważa, że to próba sił w odwecie za nakładane na Rosję sankcje.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Gazprom gaz ziemny energetyka Nord Stream infografika

Rekordowa cena gazu na unijnym rynku. To efekt rosyjskich manipulacji dostawami

- Cena gazu na europejskim rynku hurtowym osiągnęła nowy rekord. W poniedziałek cena 1 megawatogodziny (MWh) gazu zamknęła się na poziomie 276 euro. Kiedy rynki ponownie się otworzyły we wtorek rano, wzrosła do 291 euro/MWh. Istnieje obawa, że niedobory gazu w nadchodzącej zimie będą miały poważny wpływ na gospodarkę – donosi belgijska telewizja VRT. Wieczorem ceny gazu zaczęły mocno spadać.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska gaz ziemny Giełda sankcje Unii Europejskiej Rosja Gazprom Nord Stream

Anwil czasowo wstrzymuje produkcję nawozów. Powodem jest gwałtowny w​zrost cen gazu w Europie

Należąca do PKN Orlen włocławska spółka Anwil podjęła decyzję o tymczasowym wstrzymaniu produkcji nawozów azotowych - poinformowały władze spółki. Powodem są rekordowe ceny gazu, głównego surowca do produkcji tego typu nawozów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKN Orlen Anwil Włocławek Henryk Kowalczyk Gazprom gaz ziemny wojna na Ukrainie sankcje Unii Europejskiej sankcje sankcje USA Rosja

Przerwa w działaniu Nord Stream 1. Wiech: Rosjanie zrywają i jednostronnie zmieniają umowy

- W sytuacji, kiedy Rosjanie zrywają umowy, zmieniają je jednostronnie, każde wyłączenie Nord Streamu 1 od razu budzi pytania: czy Rosjanie włączą przesył z powrotem? Jeśli tak, to kiedy? A jeśli nie włączą, to co będzie się działo z Europą? - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. energetycznych, dziennikarz i wicenaczelny portalu Energetyka24.com.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Niemcy Rosja Gazprom Nord Stream gaz Antoni Opaliński Jakub Wiech