more_horiz
PR24 Portal
Section05

Gdynia

Blaski i cienie przedwojennej Gdyni. Nowa książka Grzegorza Piątka

Zdaniem Grzegorza Piątka fenomen Gdyni polega na tym, że jest ona jednocześnie szacowna i młoda. Krytyk architektury i pisarz w swojej nowej książce pt. "Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939" w fascynujący sposób ukazuje powstawanie od podstaw nadmorskiego miasta, nie pomijając trudnych, ciemnych stron sukcesu Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  literatura Magda Mikołajczuk Gdynia Grzegorz Piątek

Agnieszka Smoczyńska o "Silent Twins". Powiedziały "nie" poprzez milczenie

- W szkole dyrektor zwalniał je pięć minut przed końcem lekcji, by dzieci nie znęcały się nad nimi. Musiały wychodzić wcześniej. Można sobie zadać pytanie, czy nie można było porozmawiać z rodzicami tamtych dzieci, które przecież były oprawcami wobec nich - mówiła o bohaterkach swojego filmu "Silent Twins" reżyserka Agnieszka Smoczyńska na antenie radiowej Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Agnieszka Smoczyńska festiwal filmowy w Gdyni Gdynia film polski

Znamy laureatów Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni [ZOBACZ WIDEO]

Za nami czternasta odsłona Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci", który odbywał się w Gdyni od środy 28 września do soboty 1 października 2022 roku. Podczas wydarzenia nagradzane są również produkcje radiowe, a fundatorem nagród jest Polskie Radio. Na Festiwalu prezentowane są najlepsze reportaże radiowe, których tematem jest polska historia najnowsza. 
Zobacz więcej na temat:  festiwal filmowy Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Gdynia reportaż Jakub Tarka W POLSKIM RADIU Arkadiusz Gołębiewski

Laureaci Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni. Jakub Tarka z wyróżnieniem

Jakub Tarka ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia otrzymał wyróżnienie w konkursie "Reportaż radiowy" na XIV Międzynarodowym Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni za reportaż "Wirtuoz". Zwycięzcą w tej kategorii została audycja "Obraza obrazu" Mariusza Kamińskiego z Polskiego Radia Lublin. Uroczysta gala finałowa Festiwalu NNW odbyła się w Teatrze Muzycznym w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo festiwal filmowy Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Gdynia reportaż Jakub Tarka Ignacy Jan Paderewski

Poznaliśmy laureatów Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni. Oto nagrodzone dzieła

Dokumenty "1939 Oblężenie Warszawy" i ukraiński "Plai" a także amerykańsko-brytyjska produkcja fabularna "Mauretańczyk" to najlepsze filmy XIV Międzynarodowego Festiwalu NNW w Gdyni. Zwycięzcą w kategorii reportaż radiowy została audycja "Obraza obrazu" Mariusza Kamińskiego z Polskiego Radia Lublin. Najlepszym wideoklipem festiwalu został utwór "Dużo małych cudów" Kuby Knapa. Uroczysta gala finałowa Festiwalu NNW odbyła się w Teatrze Muzycznym w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo FILM festiwal filmowy Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Gdynia

W Gdyni wystartował XIV Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW

Przedpremierowy pokaz ukraińskiego filmu "Snajper", gruziński kandydat do Oscara "Brighton 4th", amerykański "Niepokonany" Barry'ego Levinsona, przedpremierowe projekcje: polskiego filmu "Orzeł. Ostatni patrol" i filmu giganta światowej kinematografii Lecha Majewskiego "Brigitte Bardot cudowna" – to tylko niewielka część tego, co czeka widzów w czasie czterech intensywnych dni XIV Festiwalu Filmowego NNW, który właśnie się rozpoczął. W sumie zaplanowano 200 wydarzeń, a w tym 100 pokazów filmów opowiadających o różnych drogach do wolności. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA festiwal filmowy Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Gdynia Arkadiusz Gołębiewski Katarzyna Cygler Trójka

PATRONAT "Janusz Nasfeter. Piękny okrutny świat". Dokument o wybitnym reżyserze na Festiwalu NNW

Debiutowali u niego Daniel Olbrychski, Henryk Gołębiewski i Filip Łobodziński. Teraz historię nieprzeciętnego reżysera opowiedziano na zakończenie pierwszego dnia Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni. Mowa o Januszu Nasfeterze - twórcy kina o dzieciach i dla dzieci, zmarłym pod koniec XX wieku jako jeden z najbardziej niedocenionych polskich reżyserów.
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci POLSKA społeczeństwo FILM Gdynia

"Łagier 0331" w reżyserii Grzegorza Czerniaka. Reżyser o konieczności podjęcia ekshumacji

Zapomniana historia tysięcy Polaków, ofiar sowieckiego łagru przywołana w filmie podczas pierwszego dnia Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci (NNW) w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Gdynia Instytut Pileckiego Witold Pilecki Holokaust Auschwitz II wojna światowa niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne nazizm III Rzesza Niemcy zbrodnie wojenne historia Polski HISTORIA okupacja niemiecka okupacja sowiecka