more_horiz
PR24 Portal
Section05

gitara

Marek Kądziela przed występem z ADHD w "Jazz.PL": jesteśmy nieokiełznanym bytem

Międzynarodowy kwartet Marek Kądziela ADHD powraca na scenę po siedmiu latach milczenia. - Zespół był powołany w 2013 roku, więc wyszło tak znienacka, że można to nazwać jubileuszem. A na pewno drugą edycją naszego składu - mówił w Dwójce przed piątkowym koncertem w ramach cyklu "Jazz.PL" (17.11) Marek Kądziela, gitarzysta i lider formacji.
Zobacz więcej na temat:  Jazz koncert Roch Siciński Marek Kądziela Marek Kądziela ADHD gitara Rudi Mahall Dwójka

Janusz Strobel: Henryk Alber w naszym duecie trzymał rytm

- Podczas prób wspólnie tworzyliśmy coś na bazie tego co umieliśmy, przyszliśmy z różnych muzycznych światów. Naszym głównym zajęciem było granie w brydża, Henryk Alber był doskonałym brydżystą i szachistą. Byliśmy wówczas dość ciekawym i osobliwym zjawiskiem, gitara klasyczna w Polsce zaczęła się budzić. Mnóstwo młodych ludzi zorientowało się, że jest to instrument, na którym można grać na estradzie - mówił w Dwójce Janusz Strobel.
Zobacz więcej na temat:  gitara Janusz Strobel Henryk Alber Dwójka Jakub Kukla Andrzej Zieliński Edyta Geppert

Po co muzyce rytm? Rozmowa z nauczycielką gry na gitarze klasycznej

Gitara klasyczna to wspaniały instrument strunowy. Strun jest sześć i współcześnie są zrobione z nylonu. Struna na dole jest najcieńsza, a na górze - najgrubsza! Kiedy wymyślono gitarę, i co trzeba umieć, żeby pięknie na niej zagrać? Wie to nauczycielka muzyki jednej z placówek Ambasadorskich Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  gitara instrumenty muzyczne instrumenty strunowe radio dla dzieci DAB+

Rafał Sarnecki: zaskoczenie słuchaczy to jeden z moich celów

- Od czasu premiery albumu muzyka odrobinę ewoluowała. Publiczność zawsze liczy na spontaniczność, na to że podczas koncertu coś wydarzy się tylko 'tu i teraz'. Rzeczywiście staram się, żeby takie elementy były, bo wciąż pojawiają się nowe muzyczne pomysły - mówi Rafał Sarnecki. Kwintet gitarzysty w najbliższej odsłonie cyklu "Jazz.PL" zaprezentuje utwory z ostatniej płyty. Transmisja na antenie, stronie internetowej, Facebooku i kanale YouTube radiowej Dwójki. 
Zobacz więcej na temat:  Jazz gitara Dwójka Roch Siciński