more_horiz
PR24 Portal
Section05

Gliwice

Krystyna Radzikowska. Poznaj prawdziwą królową gambitów

Długo musiała walczyć o pozycję i uznanie w zdominowanym przez mężczyzn świecie zawodowych szachów, i to nawet wtedy, gdy jako wielokrotna szachowa mistrzyni Polski brała udział w eliminacjach do mistrzostw świata. W ostatnim wywiadzie mówiła o sobie i swoich koleżankach: "byłyśmy pionierkami polskich szachów kobiecych".
Zobacz więcej na temat:  szachy netflix historia Polski HISTORIA historia PRL PRL II wojna światowa Lwów Gliwice mecze turniej serial telewizja literatura książki olimpiada

Prezes PiS w Gliwicach: rządy PO-PSL osłabiały armię, redukowały ją

- Rządy Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego miały to do siebie, że bardzo intensywnie zajmowały się nie wzmacnianiem, ale osłabianiem naszej armii, jej redukcją. Zajmowały się w szczególności redukcją tego, co na wschodzie. [...] Tam cięcia były największe - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami Gliwic.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość PiS Gliwice polityka POLSKA bezpieczeństwo bezpieczeństwo energetyczne Wojsko Polskie

Jubileuszowa odsłona All’improvviso w Gliwicach

- W budowaniu programu festiwalowego staramy się pokazywać improwizację jako czynnik twórczy (...). Szukamy takich propozycji artystycznych lub inicjujemy to wśród artystów, z którymi pracujemy, by proponowali coś, co improwizację potraktuje jako punkt wyjścia - mówił w Dwójce o jesiennej odsłonie Festiwalu Muzyki Dawnej Improwizowanej All’improvviso w Gliwicach Artur Malke, współorganizator wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Gliwice Aleksandra Świgut Martyna Pastuszka Dwójka Jakub Kukla muzyka dawna

Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2022. Polska broni tytułu!

Polscy siatkarze będą bronić mistrzowskiego tytułu w zaczynających się w piątek, 26 sierpnia, Mistrzostwach Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn. Imprezę, która odbywa się już po raz 20., organizują Polska wraz ze Słowenią. W pierwszym meczu nasza reprezentacja zmierzy się z Bułgarią.
Zobacz więcej na temat:  Siatkówka mistrzostwa świata Katowice lublana Gliwice Jakub Niziński Łukasz Sobolewski Trójka

"Make Jazz, Not War". Wystawa plakatów konkursowych w Gliwicach

Za nami pierwszy etap Międzynarodowego Konkursu Plakatu "We Want Jazz", którego hasło przewodnie brzmi "Make Jazz, Not War". - W obliczu agresji Rosji na Ukrainę nie wyobrażaliśmy sobie innego tematu, z drugiej strony w komisji konkursowej pojawiały się obawy - mówił organizator wydarzenia Jerzy Szczerbakow, prezes Fundacji Popularyzacji Muzyki Jazzowej EUROJAZZ.
Zobacz więcej na temat:  plakat Jazz Dwójka Roch Siciński wystawa Gliwice

Gliwice. Wariacje Goldbergowskie i muzyka, którą inspirował się Bach

- Po raz pierwszy na naszej festiwalowej scenie wystąpi zespół muzyki dawnej Il Giardino d'Amore kierowany przez Stefana Plewniaka, znakomitego skrzypka, ale także dyrygenta między innymi orkiestry Opery Royal w Wersalu. W programie muzyka mistrzów weneckich, którzy Bacha inspirowali - tak o środowym (20.07) koncercie w ramach 23. Gliwickiego Festiwalu Bachowskiego mówił w "Poranku Dwójki" jego dyrektor Piotr Oczkowski.
Zobacz więcej na temat:  Jan Sebastian Bach Gliwice Dwójka Paweł Siwek MUZYKA