more_horiz
PR24 Portal
Section05

Górny Śląsk

Przed mikrofonami Polskiego Radia: rozmowy Krzysztofa Czabańskiego z Prezydentem Lechem Kaczyńskim – odcinek 3

Trzecie spotkanie Prezydenta Lecha Kaczyńskiego z Krzysztofem Czabańskim przed mikrofonami Polskiego Radia zostało zarejestrowane 24 listopada 2006 roku; jego tematykę zdominowała katastrofa w kopalni Halemba w Rudzie Śląskiej, do której doszło 21 listopada 2006 roku. W tym odcinku można usłyszeć także jak Prezydent oceniał sytuację gospodarczą na Śląsku oraz jaką wagę przykładał do funkcjonowania związków zawodowych.
Zobacz więcej na temat:  Lech Kaczyński Krzysztof Czabański Górny Śląsk węgiel prawo pracy górnictwo

Uroczystość św. Jacka w Katowicach. Ogłoszony zostanie laureat nagrody Lux ex Silesia

W czwartek Kościół katolicki obchodzi uroczystość św. Jacka, głównego patrona archidiecezji i metropolii katowickiej. W archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach w południe zostanie odprawiona uroczysta Msza święta. Będzie jej przewodniczył i wygłosi homilię biskup Tadeusz Zbigniew Kusy, posługujący w Republice Środkowoafrykańskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony śląskie Górny Śląsk Kościół religia aktualności katolickie Katowice

Muzeum Powstań Śląskich: multimedialne i interaktywne centrum edukacji

Przy okazji wyścigu Tour de Pologne, Trójkowy dziennikarz Krzysztof Łoniewski odwiedził Muzeum Powstań Śląskich. Powstało ono w Świętochłowicach, zgodnie z najnowszymi trendami muzealnictwa, a to znaczy, że  dzięki elementom multimedialnym zwiedzający zostaje przeniesiony w realia życia na Górnym Śląsku przełomu lat 20. XX wieku. To pozwala lepiej wczuć się i zrozumieć sytuację mieszkańców.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Śląsk Górny Śląsk muzeum powstania śląskie tożsamość ojczyzna historia Polski Krzysztof Łoniewski Justyna Grabarz Muzeum Powstań Śląskich

Stanisław Ligoń - Ślązak zasłużony dla polskiej radiofonii

- W grudniu 1927 roku Stanisław Ligoń był na uroczystym otwarciu rozgłośni Polskiego Radia w Katowicach. Pewnie nie zdawał sobie zrazu sprawy, że to radio odmieni jego życie, ale już wtedy poczuł pewną moc, jaką mu ono dawało. Oto teraz już nie gazeta, ale fale eteru mogą pozwolić mu propagować jego wszystkie wielkie idee - mówił w Dwójce Henryk Grzonka, autor biografii Stanisław Ligonia.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Ligoń Polskie Radio Katowice Śląsk Górny Śląsk Jakub Kukla Małgorzata Szymankiewicz Dwójka KULTURA