more_horiz
PR24 Portal
Section05

góry

Zaszczepiony górami i wspinaczką: nowy projekt jurajski Piotr Głowackiego

Bywa, że w trakcie pracy nad filmem, w aktorach rodzą się nowe pasje, które przenoszą się później na ich życie prywatne. Tak właśnie zdarzyło się w przypadku Piotra Głowackiego: w czasie, gdy przygotowywał się do kręconego przede wszystkim w wysokich górach filmu "Broad Peak", zachwycił się wspinaczką. Stała się ona jego nową pasją, a teraz przygotowuje w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej związany z nią nowy projekt.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Piotr Głowacki góry wspinaczka hobby Ryszard Jaźwiński aktor Trójka

Poznajesz te wakacyjne miejsca? Tatry i Pieniny sprzed ponad wieku na zdjęciach Awita Szuberta

3 lipca 1837 roku urodził się Awit Szubert – jeden z pierwszych, który utrwalił na fotografii tatrzańskie i pienińskie widoki. Dzięki tym zdjęciom możemy się dziś m.in. przekonać, jak wyglądał Czortszyn na długo przed powstaniem Jeziora Czorsztyńskiego, czy na szczycie Sokolicy rosła już słynna sosna, czym jeżdżono do Morskiego Oka i jak prezentowała się Dolina Kościeliska prawie 150 lat temu.
Zobacz więcej na temat:  Tatry Zakopane pieniny góry fotografia HISTORIA

Gniewomir Knapski: jeśli chodzi o góry, każda pora roku jest doskonała

- Każda pora roku daje nam co innego, inny krajobraz. Tak naprawdę często w tych samych miejscach możemy te góry odkryć na nowo, bo inaczej wyglądają jesienią, inaczej zimą, inaczej przy każdej pogodzie. To też determinuje to, że góry są takie niesamowite - mówił w Dwójce Gniewomir Knapski - alpinista, zdobywca dwóch szczytów Korony Ziemi i autor książki "Góry dla każdego".
Zobacz więcej na temat:  góry Jakub Jamrozek porady Dwójka STYL ŻYCIA

Z Podhala w świat. Ks. Józef Tischner o swoim życiu

O rodzinnej Łopusznej, o studiach w Krakowie, o pracy duszpasterskiej i pisarskiej. Między innymi o tym opowiadał ks. Józef Tischner w barwnych radiowych gawędach nagranych w 1994 roku. 28 czerwca wspominamy 23. rocznicę śmierci tego filozofa, duszpasterza, kapelana Solidarności, profesora Papieskiej Akademii Teologicznej, laureata najważniejszej nagrody Polskiego Radia: Złotego Mikrofonu.
Zobacz więcej na temat:  Józef Tischner filozofia religia literatura góry HISTORIA