more_horiz
PR24 Portal
Section05

gosp audycje

PR24 Wkrótce zakaz importu rosyjskiej ropy. Jakub Wiech: równowaga na rynku paliwowym Europy jest bardzo krucha

- Jeżeli OPEC Plus musi cały czas uciekać się do restrykcji wydobycia [...], tzn. że sztucznie podbija cenę, która bez tego byłaby niższa, to de facto oznacza, że rynek ropy wraca do normy. Wróciliśmy niedawno do cen surowca sprzed wojny, ale nie ma to niestety bezpośredniego przełożenia na rynek paliw, który jest uwiązany niedostatecznym dostępem do mocy rafineryjnych - mówił w Polskim Radiu 24 (Jakub Wiech, zastępca redaktora naczelnego serwisu energetyka24.com).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 GOSPODARKA bezpieczeństwo energetyczne paliwa Unia Europejska Orlen Rosja Europa ŚWIAT

Prezes Związku Cyfrowa Polska: zakup laptopów przez rząd dla uczniów pomoże im nabyć kompetencje cyfrowe

-Dziś bez kompetencji cyfrowych trudno nie tylko pogłębiać wiedzę, ale także odnaleźć się na rynku pracy, dlatego te laptopy dla IV klas szkoły podstawowej od września tego roku, to krok w dobrym kierunku - powiedział Michał Kanownik prezes Związku Cyfrowa Polska w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA cyfryzacja biznesu edukacja uczenie maszynowe Ministerstwo Edukacji Narodowej

Eksperci: wzrosty płac czy premie inflacyjne nie pomogą w walce z inflacją

Wzrost kosztów utrzymania w gospodarstwach domowych wynika z inflacji, na którą składają się czynniki zewnętrzne. Pomoc państwa z okresu pandemii spowodowała, że i tak jest zbyt dużo pieniądza na rynku. Dlatego oczekiwanie przez pracowników dodatkowy "premii inflacyjnych" nie jest dobrym rozwiązaniem - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marek Kłoczko, prezes Krajowej Izby Gospodarczej i Adam Ruciński, prezes spółki BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja pracodawcy bezrobocie tarcza antyinflacyjna ceny

Wiceminister finansów: chcemy uregulować pracę lombardów, tak jak to zrobiliśmy z firmami od udzielania "chwilówek"

- Naszym celem jest wzmocnienie pozycji klientów lombardów, zwłaszcza gdy to dotyczy oprocentowania pożyczki pod zastaw. Lombardy będą rejestrowane w KNF. Rozwiązania prawne są już po konsultacjach publicznych - powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski w audycji "Ekspres Gospodarczy" w programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Lombard finanse prawo Ministerstwo Finansów

Eksperci: mamy zbyt niską aktywność zawodową seniorów i brak młodych pracowników

Aktywność zawodowa Polaków jest stanowczo zbyt niska. Niepokoi to szczególnie w grupie osób starszych, bo tych do dyspozycji na rynku będzie coraz więcej w stosunku do młodych pracowników. Wymaga to jednak korelacji z różnymi usługami opiekuńczymi, edukacją zawodową, czy też bardziej elastycznym podejściem do pracy ze strony pracodawców - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Wojciech Lewandowski z Wise Europa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA praca senior pracodawcy pracownicy

Eksperci: dobre wyniki gospodarki za ubiegły rok i jest nadzieja, że będą także w I kwartale 2023 roku

W2022 roku polska gospodarka trzymała się dobrze, a przede wszystkim przemysł. W dużym stopniu zawdzięczamy to dobrym wynikom z początku roku, z okresu odbudowy po pandemii. Pozytywnie zaskoczył wzrost inwestycji - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marcin Klucznik, analityk z Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA recesja inflacja eksport import pkb

Ustawa wiatrakowa. Jakóbik: Polska potrzebuje energii z różnych źródeł

- Lądowe farmy wiatrowe, oczywiście w sposób zgodny ze standardami, mogą powstawać i dawać Polsce więcej energii. Polska tego potrzebuje, ponieważ luka wytwórcza w 2035 roku może sięgnąć prawie 5 gigawatów, czyli tyle, ile wytwarzamy w największej elektrowni w Polsce - podkreślił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA energetyka GOSPODARKA Wojciech Jakóbik

Eksperci: budżet państwa realnie pokazuje niższy wzrost gospodarczy

Z tegorocznego budżetu państwa widać wyraźny spadek wzrostu gospodarczego. Jeśli chodzi o dług to trzymamy się w ryzach finansowych określonych przez UE, ale mamy też sporą kwotę długu zapisaną w rozmaitych funduszach poza budżetem - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Ekonomii UW oraz Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet recesja tarcza antyinflacyjna inflacja zatrudnienie bezrobocie

Eksperci: musimy zwiększać procent energii uzyskiwanej z OZE, ale koszt społeczny też jest ważny

Musimy zwiększać w naszym miksie energetycznym udział energii ze źródeł odnawialnych. Jeśli mamy obiekcje co do wiatraków, to pomyślmy o innych źródłach, jak wiatraki na morzu, elektrownie wodne czy nowoczesna fotowoltaika. Co do wiatraków, to są one naszej gospodarce potrzebne, choć względy społeczne też trzeba zrozumieć - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Grzegorz Maliszewski z banku Millenium i Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA OZE energia odnawialna wiatr inwestycje

Artur Soboń: dzięki nowelizacji pakietu Slim VAT 3 poprawiona zostanie płynność finansowa firm

- W pakiecie tzw. Slim VAT 3 poprawiona zostanie płynność finansowa firm m.in. poprzez podwyższenie limitu sprzedaży małego podatnika z 1,2 do 2 mln euro. Nowe przepisy mają pozwolić na zmniejszenie formalności przedsiębiorstw w obrocie międzynarodowym - powiedział Artur Soboń wiceminister finansów w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA

Stanisław Szwed: wprowadzamy ułatwienia dla rodziców i regulację pracy zdalnej

Wprowadzamy do prawa pracy rozwiązania korzystne dla rodziców jak dłuższy urlop rodzicielski czy elastyczny czas pracy, ale także dla innych pracowników, którzy chcieli by skorzystać z dodatkowych dni wolnych w nadzwyczajnych okolicznościach. Do tego regulacje pracy zdalnej oparte na porozumieniu między pracodawcą a pracownikami. A wszystko to w okresie wyjątkowo niskiego bezrobocia, drugiego najniższego w UE - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA praca zdalna kodeks pracy pracodawcy pracownicy urlop wychowawczy

Kontrakt Orlenu na dostawy LNG. Obajtek: to element nie tylko polskiej, ale też europejskiej racji stanu

Prezes Orlenu Daniel Obajtek powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że podpisany kontrakt na długoterminowe dostawy gazu od amerykańskiej firmy Sempra jest elementem dywersyfikowania dostaw do kraju strategicznych surowców. Podkreślił, że jest to element nie tylko polskiej racji stanu, ale również europejskiej racji stanu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Orlen PKN Orlen Daniel Obajtek GOSPODARKA