more_horiz
PR24 Portal
Section05

gosp podatki

PORADNIK Nawet 18 mld zł zwrotów z podatku dochodowego. Sprawdź, jak rozliczyć PIT

Wiceminister finansów Artur Soboń powiedział, że w tym roku zwroty podatku dochodowego mogą przekroczyć 18 miliardów złotych. Ma to być zasługa wprowadzonych od 1 lipca zmian w systemie podatkowym. Zakładają one między innymi obniżenie stawki PIT z 17 do 12 procent, uwzględnienie składki zdrowotnej w rozliczeniu niektórych przedsiębiorców oraz likwidację ulgi dla klasy średniej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pit Podatki 2022 Ministerstwo Finansów fiskus ulga podatkowa POLSKA społeczeństwo infografika

PORADNIK Rozlicznie PIT a większy zwrot podatku. Trzeba uwzględnić odpowiednie ulgi

Wstępnie przygotowany przez Ministerstwo Finansów Twój e-PIT na portalu podatki.gov.pl, który zawiera informacje o przychodach z PIT-11 przesłane przez pracodawców i innych płatników PIT, nie uwzględnia ulg i odliczeń przysługujących danemu podatnikowi. Uwzględnieni ich w zeznaniu pozwoli na uzyskanie większego zwrotu podatku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pit Podatki 2022 Ministerstwo Finansów fiskus ulga podatkowa społeczeństwo POLSKA

92 proc. gmin w Polsce podwyższyła podatki od nieruchomości. Stawki sięgają górnych limitów

Podatki od nieruchomości w 2023 r. podniosło 92 proc. gmin w kraju. W ubiegłym roku odsetek ten wynosił 88 proc. - wskazali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dodali, że w przypadku przedsiębiorców najniższa stawka dla zabudowy obowiązuje w gminie Lipnica Wielka (woj. małopolskie).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pit Podatki 2022 Ministerstwo Finansów fiskus ulga podatkowa społeczeństwo POLSKA

Ważne informacje dla podatników. Twój e-PIT na portalu podatki.gov.pl nie uwzględnia ulg i odliczeń

Wstępnie przygotowany przez Ministerstwo Finansów Twój e-PIT na portalu podatki.gov.pl, który zawiera informacje o przychodach z PIT-11 przesłane przez pracodawców i innych płatników PIT, nie uwzględnia ulg i odliczeń przysługujących danemu podatnikowi - poinformowali eksperci e-pity.pl.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pit Podatki 2022 Ministerstwo Finansów fiskus ulga podatkowa społeczeństwo POLSKA

PIT za 2022 rok. Rozpoczął się okres rozliczeń. Sprawdź, jak złożyć zeznanie podatkowe

Rozpoczął się okres rozliczeń PIT za 2022 rok, który potrwa do 2 maja. Jak podaje Ministerstwo Finansów, w usłudze Twój e-PIT na podatników czekają zeznania przygotowane przez administrację skarbową. Przedsiębiorcy będą mogli wysłać PIT poprzez system e-Deklaracje.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pit Podatki 2022 Ministerstwo Finansów fiskus ulga podatkowa POLSKA społeczeństwo infografika

Od 15 lutego możemy rozliczać nasz podatek PIT za 2022 rok. Jakie zmiany w nim zaszły?

Zeznania podatkowe PIT-36 albo PIT-37 za 2022 r. można składać od środy 15 lutego do 2 maja. Im wcześniej go złożymy tym szybciej otrzymamy zwrot nadpłaty. Warto też pamiętać, że w tym roku odpis na organizacje pożytku publicznego powiększono z 1 procenta do 1,5 procent. Jeżeli nie wpiszemy zmian danych w internetowym programie "Twój PIT", wtedy nasz podatek zostanie rozliczony automatycznie przez fiskusa w dniu 2 maja.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pit Podatki 2022 Ministerstwo Finansów fiskus ulga podatkowa

ANALIZA "Niskie Podatki". Zmiany w prawie podatkowym od 1 lipca. Co się zmieni?

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która wchodzi w życie od 1 lipca 2022 r., potocznie nazywana "Niskimi Podatkami" zakłada m.in. obniżenie stawki PIT z 17 proc. na 12 proc., pozostawienie podniesionej od 1 stycznia 2022 r. wyższej kwoty wolnej (30 tys. zł), pozostawienie wyższego progu dochodowego (120 tys. zł), po przekroczeniu którego płaci się 32-proc. PIT.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Europa POLSKA pit Podatki 2022

Polski Ład przynosi pozytywne zmiany dla przedsiębiorców. Sprawdź, jakie są korzyści

Zmiany podatkowe dla firm przyjęte w nowelizacji ustaw Polskiego Ładu to przede wszystkim wiele korzyści dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych. To między innymi mechanizm zmniejszający obciążenia podatkiem i składką zdrowotną. Zmiany mają wejść w życie od 1 lipca 2022 r.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA przedsiębiorca przedsiębiorstwo Artur Soboń Ministerstwo Finansów Polski Ład

Premier Morawiecki: obniżka podatku PIT to kolejny element tarczy antyputinowskiej

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że rząd dopasowuje politykę fiskalną, budżetową, inwestycyjną, monetarną i regulacyjną do nowych realiów. W rozmowie z "Gazetą Polską" wskazał na wojnę surowcową ze strony Rosji, jej inwazję na Ukrainę oraz rosnącą inflację.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polski Ład Mateusz Morawiecki GOSPODARKA podatek VAT budżet Polski podatki Krajowy Plan Odbudowy