more_horiz
PR24 Portal
Section05

gospodarka polska

PR24 Rząd chce wakacji kredytowych w 2024. Ekspert radzi, jak najwięcej na tym zyskać

- Wakacje kredytowe okazały się bardzo istotne, bo skorzystało z nich ok 1,130 mln kredytobiorców. Ich korzyści to około 20 mld złotych - wyliczył w Polskim Radiu 24 były wiceminister finansów i doradca prezesa NBP Cezary Mech. Wskazał też, jak najwięcej zyskać na wakacjach kredytowych w razie ich przedłużenia na przyszły rok.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA gospodarka polska kredyt hipoteczny Antoni Opaliński społeczeństwo kredyt mieszkaniowy

Gospodarka Niemiec słabnie. "Daily Telegraph": Polska z łatwością pokonuje swojego sąsiada

Katastrofalny proces decyzyjny i oparty na koalicji system polityczny są kluczowymi przyczynami postępującego upadku gospodarczego Niemiec - przekonuje w piątek na łamach "Daily Telegraph" publicysta gospodarczy tej gazety Matthew Lynn. Autor wskazuje, że "Polska gospodarka z łatwością pokonuje swojego sąsiada".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy gospodarka niemiec gospodarka polska Europa GOSPODARKA

Rynek ukraiński może stać się stabilnym kierunkiem eksportowym dla polskiego przemysłu zbrojeniowego

Rynek ukraiński ma potencjał, by w dłuższej perspektywie, stać się stabilnym kierunkiem eksportowym dla produktów polskiego przemysłu zbrojeniowego – uważają eksperci Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego. Nie chodzi tylko o zaawansowany technologicznie sprzęt, ale również bazowe wyposażenie żołnierzy - oceniono.
Zobacz więcej na temat:  gospodarka polska przemysł Ukraina wojna na Ukrainie Polska Grupa Zbrojeniowa

Rekordowa liczba zatrudnionych w Polsce. Premier: prawo pięści zastąpiliśmy inwestowaniem w majątek narodowy

Premier Mateusz Morawiecki mówił w Tarnobrzegu, że w tym miesiącu w Polsce zanotowano ponad 17 mln zatrudnionych. Podczas spotkania z pracownikami zakładów chemicznych Siarkopol zaznaczył, że to rekordowa liczba. - Uratowaliśmy takie przedsiębiorstwa jak Siarkopol. Jesteśmy z tego dumni i sprzeciwiamy się wyprzedaży polskiego majątku - podkreślał szef rządu.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki rząd Prawo i Sprawiedliwość inwestycje bezrobocie gospodarka polska POLSKA społeczeństwo

Lokalna półka. Mateusz Morawiecki: kluczowe są polskie marki, dlatego chcemy skrócić drogę od pola do stołu

- Współpracujemy ze wszystkimi, ale teraz kluczowa jest marka polska - podkreślił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że podejmie starania, by jak najlepiej wyegzekwować przepis, by m.in. supermarkety mogły prezentować tylko 20 proc. tych artykułów pod własną marką.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki polityka gospodarka polska rolnictwo żywność sprzedaż marka narodowa marka GOSPODARKA

Uchwała rządu ws. zboża z Ukrainy. Premier: Polska przedłuży zakaz niezależnie od KE

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że dziś rząd podejmie uchwałę o przedłużeniu embarga na import ukraińskiego zboża do Polski. - Wiemy, że rynek rolny został zdestabilizowany poprzez wojnę wywołaną na Ukrainie. My zdecydowaliśmy się w kwietniu na zablokowanie dostaw z Ukrainy i wwozu zboża do Polski. Do 15 września ten zakaz został zapisany, a niezależnie od decyzji UE my to embargo przedłużymy - powiedział szef rządu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka rząd premier Mateusz Morawiecki zboże Ukraina gospodarka polska GOSPODARKA

Campus Polska Przyszłości. PO wyśmiewa referendalne pytanie o prywatyzację, a Lewandowski głosi jej potrzebę

Europoseł PO Janusz Lewandowski powiedział w sobotę podczas Campusu Polska Przyszłości, że mocą polskiej gospodarki jest prywatna przedsiębiorczość. - Jest to zaprzeczenie tego modelu, który budowała dobra zmiana, czyli scentralizowanej, znacjonalizowanej, rządzonej przez bardzo miernych i bardzo wiernych, ale kosztem olbrzymiej przeceny tego majątku - dodał. Z kolei posłanka Izabela Leszczyna zapewniła, że Platforma Obywatelska nie ma zamiaru prywatyzować strategicznych spółek paliwowych i energetycznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Janusz Lewandowski Platforma Obywatelska PO koalicja obywatelska opozycja Izabela Leszczyna GOSPODARKA przedsiębiorca przedsiębiorstwo kampania wyborcza polityka gospodarka polska Krajowy Plan Odbudowy

Apel Jarosława Kaczyńskiego ws. wyprzedaży majątku państwowego: musimy powiedzieć "nie"

Wicepremier Jarosław Kaczyński podczas Dożynek województwa łódzkiego w Paradyżu apelował do mieszkańców, aby w referendum 15 października zagłosowali przeciw wyprzedaży majątku państwowego. Prezes PiS przekonywał, że najważniejsze gałęzie gospodarki nie mogą być prywatyzowane.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Prawo i Sprawiedliwość Jarosław Kaczyński gospodarka polska

Polska przejmuje zarząd nad dwiema rosyjskimi spółkami. "Nie zatrzymujemy się w procesie blokowania wpływów Kremla"

- Nie zatrzymujemy się w procesie blokowania rosyjskiego kapitału - zapowiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że właśnie podjął kolejną decyzję o wprowadzeniu tymczasowego przymusowego zarządu w spółkach powiązanych z Rosjanami: Boerner Insulation i Boerner Service.
Zobacz więcej na temat:  firma przedsiębiorstwo sankcje Rosja Ministerstwo Rozwoju gospodarka polska

PIE: ekonomia staje się głównym powodem powrotów do Polski z emigracji

Gospodarka brytyjska przechodzi w ostatnich miesiącach bardzo trudne chwile. Widać, że wpływ pandemii, wojny a przede wszystkim brexitu sprawia, iż wśród rozwiniętych gospodarek Zachodu, Stanów Zjednoczonych radzi sobie najsłabiej. Brytyjski wzrost gospodarczy jest w bardzo złej kondycji, wciąż mamy recesję. Również na tle polskiej gospodarki, która jest bardzo stabilna widać, że Wielka Brytania mierzy się z najtrudniejszymi wyzwaniami gospodarczymi. Ma to przełożenie na sytuację migrantów, także polskich, i w wielu przypadkach obecnie ekonomia staje się głównym powodem powrotów do Polski z emigracji na Wyspach – wyjaśnia Paweł Śliwowski, wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa ekonomia Brexit Wielka Brytania wojna na Ukrainie pandemia gospodarka wielkiej brytanii gospodarka polska Małgorzata Frydrych

Media w Niemczech: Polska pisze swoją historię sukcesu gospodarczego i zyskuje znaczenie w Europie

Mimo swoich nieporozumień z Brukselą, Polska stanowiąca pomost na Wschód zyskuje znaczenie w Europie - wskazuje w niedzielę portal Handelsblatt (HB), zaznaczając, że uprzemysłowione kraje Zachodu zmagają się ze skutkami geopolitycznych wstrząsów, tymczasem Polska "pisze swoją historię sukcesu gospodarczego".
Zobacz więcej na temat:  Europa media ekonomia gospodarka polska inwestycje Unia Europejska Ukraina Niemcy Białoruś

Niemieckie media: Polska pisze swoją historię sukcesu gospodarczego i zyskuje znaczenie w Europie

Mimo swoich nieporozumień z Brukselą, Polska stanowiąca pomost na Wschód zyskuje znaczenie w Europie - wskazuje w niedzielę portal Handelsblatt (HB), zaznaczając, że uprzemysłowione kraje Zachodu zmagają się ze skutkami geopolitycznych wstrząsów, tymczasem Polska "pisze swoją historię sukcesu gospodarczego".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa media ekonomia gospodarka polska inwestycje Unia Europejska Ukraina Niemcy Białoruś