more_horiz
PR24 Portal
Section05
gospodarka polska

Daniel Obajtek gościem audycji "W otwarte karty"

- Prezesowi PKN Orlen za jego działania należy się "bardzo dobry medal", a nie dymisja - powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany o zapowiedź posła KO Cezarego Tomczyka, że złoży do premiera wniosek o odwołanie Daniela Obajtka. Powodem jest sprzedaż części Lotosu węgierskiemu MOL-owi.
Zobacz więcej na temat:  Orlen wywiad benzyna polityka ropa naftowa lotos gospodarka polska ekonomia Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Daniel Obajtek

Prof. Maliszewski o działaniach rządu dot. inflacji: musimy zachować złoty środek

- Zapominamy o tym, że w ostatnich latach wzrost PKB w Polsce był najbardziej dynamiczny. Teraz jest moment putinflacji i może on hamować wzrost gospodarczy i dlatego teraz będą nam potrzebne środki z KPO - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Norbert Maliszewski, szef Rządowego Centrum Analiz.
Zobacz więcej na temat:  inflacja pieniądze gospodarka polska Krajowy Plan Odbudowy Komisja Europejska wojna na Ukrainie POLSKA polityka Polskie Radio 24

ENERGETYKA PKN Orlen rozwija energetykę gazową. Obajtek: powstaną nowe elektrownie na gaz zaazotowany

Prezes PKN Orlen poinformował, że jego koncern planuje kolejne odwierty i uruchamianie na nich elektrowni modułowych na gaz zaazotowany. Energetyka niskoemisyjna musi uzupełniać zeroemisyjną. Dlatego inwestujemy w elektrownie gazowe - wyjaśniał Daniel Obajtek na konferencji prasowej na terenie instalacji Bajerze w województwie kujawsko-pomorskim.
Zobacz więcej na temat:  Orlen GOSPODARKA gaz Daniel Obajtek PKN Orlen gospodarka polska energetyka

Wakacje kredytowe, wsparcie w spłatach rat. Premier Morawiecki obiecuje pomoc zadłużonym

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w prawie zmierzający do ulżenia kredytobiorcom w obliczu wywołanej rosyjską wojną na Ukrainie inflacją i związaną z tym podwyżką stóp procentowych. Premier Mateusz Morawiecki wyjaśnił, że chodzi o wakacje kredytowe i bezpośrednie wsparcie dla mających kredyty hipoteczne.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki kredyt hipoteczny kredyt infografika GOSPODARKA gospodarka polska inflacja

"Wsparcie pomogło uniknąć fali bankructw". Marcin Klucznik o wpływie dwóch lat pandemii na polską gospodarkę

Wpływ pandemii na polską gospodarkę był bardzo zróżnicowany. W 2020 r. widzieliśmy dużą recesję, natomiast w 2021 r. pomimo pandemii mieliśmy bardzo silne odbicie gospodarcze - mówił w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Klucznik, analityk z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pandemia wzrost gospodarczy pkb tarcza antykryzysowa COVID-19 Koronawirus w Polsce gospodarka polska

Komisja Europejska obniża prognozy gospodarcze dla Unii, w tym dla Polski

Komisja Europejska obniżyła prognozy gospodarcze dla Unii Europejskiej, w tym dla Polski, w związku z wojną na Ukrainie. Z szacunków Brukseli wynika, że polska gospodarka będzie się rozwijała w tym roku w tempie 3,7 procent. W lutym Komisja przewidywała, że PKB Polski wzrośnie o 5,5 procent. Jeśli chodzi o cała Unię to według lutowych prognoz PKB Wspólnoty miał wzrosnąć o 4 procent, teraz mówi, że będzie to 2,7 procent.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska gospodarka polska

Prof. Krysiak o inflacji w Polsce: dzięki dywersyfikacji energetycznej możemy oczekiwać jej wyhamowania

- W skutek dywersyfikacji energetycznej w krajach takich jak Polska raczej możemy mieć oczekiwanie, że inflacja będzie większa w Niemczech czy Francji - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej.
Zobacz więcej na temat:  inflacja pieniądze gospodarka polska bankowość ekonomia ceny GOSPODARKA POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Jak żyć z wysoką inflacją? Dr Bartoszewicz: każdy zakup trzeba przemyśleć

- To najtrudniejszy czas dla społeczeństwa, gdy przychodzi inflacja - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz z SGH, oceniając sytuację ekonomiczną Polaków. - Nie podejmowałbym żadnych pochopnych działań. Wiemy, że będzie drożej, że trzeba oszczędzać i zahamować decyzje związane z wakacjami i dodatkowymi zakupami. Musimy każdą decyzję przemyśleć, zastanawiać się, czy to naprawdę jest nam niezbędne, bo może się okazać, że za miesiąc, dwa, zabraknie nam na rachunki, żeby je opłacić - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ekonomia gospodarka polska inflacja społeczeństwo NBP kredyt GOSPODARKA

"Dobrze byłoby trzymać się w nurcie wspólnotowym". Prof. Raczkowski ocenia polskie sankcje wobec Rosji

- Istotne jest, jakie przełożenie na polskie spółki będzie miało wpisanie poszczególnych osób na listę sankcyjną. Jeśli to będzie im pomagało, to bardzo dobra polityka, gorzej, jeśli to by się poważnie odbijało na kondycji finansowej, czy w ogóle możliwości działania - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Konrad Raczkowski z Centrum Gospodarki Światowej UKSW o polskiej liście sankcyjnej. Zaapelował też o nakładanie sankcji wobec Rosji w nurcie wspólnotowym.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA gospodarka polska wojna na Ukrainie Ukraina POLSKA sankcje sankcje Unii Europejskiej
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem