more_horiz
PR24 Portal
Section05

gpw

Giełda w Warszawie w 2022 r. Największy udział w obrotach mieli zagraniczni inwestorzy

Największy udział w obrotach na rynku głównym GPW w 2022 r., tak jak w poprzednich latach, mieli inwestorzy zagraniczni. Wygenerowali oni 64 proc. obrotów akcjami - poinformowała giełda. Dodano, że krajowi inwestorzy instytucjonalni odpowiadali za 19 proc. obrotów. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gpw giełda papierów wartościowych emerytura oszczędzanie oszczędności obligacje PPK POLSKA społeczeństwo

Niższe obroty akcjami na warszawskim parkiecie. GPW podsumowuje grudzień 2022

W grudniu 2022 r. łączna wartość obrotu akcjami na rynku głównym GPW wyniosła 17,3 mld zł, o 28,4 proc. mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Wartość obrotu akcjami w ramach arkusza zleceń spadła w grudniu o 24,8 proc. rdr, do poziomu 17 mld zł. Średnia dzienna wartość obrotu akcjami w ramach arkusza zleceń wyniosła 811,4 mln zł, o 24,8 proc. mniej niż rok wcześniej. Wartość indeksu WIG na koniec grudnia wyniosła 57.462,68 pkt i była o 17,1 proc. niższa niż przed rokiem - poinformowała Giełda Papierów Wartościowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gpw giełda papierów wartościowych obligacje finanse finanse osobiste

Ekspert PKO BP: Sytuacja na krajowym rynku akcji się poprawiła, ale nadal należy zachować ostrożność

- Na Giełdzie Papierów Warościowych w Warszawie notowania akcji wyraźnie poszły w górę w ostatnich kwartałach, ale nadal inwestorzy powinni zachować ostrożność w kontekście napływających danych makroekonomicznych - powiedział Mariusz Adamiak, ekonomista PKO Banku Polskiego w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gpw giełda papierów wartościowych

Czy nowe, cyfrowe sposoby inwestowania spopularyzowały świat finansów?

Dwa lata pandemii spowodowały zmianę nastawienia klientów do kanałów cyfrowych w relacjach z bankami, ale także z funduszami inwestycyjnymi i naszą GPW - powiedziała Monika Rozbicka-Szlosek, dyrektor ds. Transformacji Cyfrowej Obszaru Inwestycyjnego, Biuro Maklerskie Pekao w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gpw cyfryzacja biznesu inwestycje obligacje

Firmy rodzinne na warszawskiej giełdzie. Marek Dietl: stabilność i rozwój to ich znaki rozpoznawcze

41 proc. spółek notowanych na warszawskim parkiecie to firmy rodzinne - wynika z opublikowanego w czwartek raportu GPW i firmy Grant Thornton. Na koniec sierpnia 2022 r. na Głównym Rynku GPW notowane były 172 spółki rodzinne. Ich liczba zmniejszyła się o 6 w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, ale udział procentowy tego segmentu na całym rynku utrzymał się na niezmienionym poziomie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gpw giełda papierów wartościowych firma raport

Eksperci: gospodarka zaczyna hamować, ale PKB wciąż rośnie

Spadek PKB w II kwartale tego roku nie napawa optymizmem, ale wzrost na poziomie 5,3 proc. jest wysoki na tle innych państw europejskich. Ten spadek wskazuje oczywiście znaczne hamowanie gospodarki, ale na rynku pracy w ogóle go nie widać. Niepokoi wzrost cen energii na początku przyszłego roku - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Andrzej Stefaniak, analityk finansowy i dr Marian Szołucha  z Instytutu Prawa Gospodarczego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja gpw recesja stopy procentowe pkb