more_horiz
PR24 Portal
Section05
grafika

"Dzień Zwycięstwa". Pokaz plakatów Andrija Jermolenki i Wojciecha Korkucia w Zamku Ujazdowskim

- Artyści posługują się intuicją, a niektórzy z nich mają odwagę, by ją formalnie ubrać w jakiś przekaz i są na tyle niezależni i odważni, by pokazać swoje dzieła i wypowiedzieć się na jakiś temat. Czasami się zdarza, że ci artyści są swoistymi prorokami niektórych wydarzeń - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 grafik Wojciech Korkuć, odnosząc się do pokazu plakatów pt. "Dzień Zwycięstwa".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Michał Rachoń plakat grafika Zamek Ujazdowski Warszawa wojna na Ukrainie

Andrzej Czeczot. Jego rysunki były rysowanymi felietonami

Andrzej Czeczot to grafik, najbardziej znany jako autor rysunków satyrycznych i klasycznych filmów animowanych. Publikował w wielu polskich pismach m.in. Szpilkach", "Literaturze", "Polityce", czy "Nie" oraz w prasie amerykańskiej, szwajcarskiej i niemieckiej. Przyznawał, że jego prace były pewną formą felietonu. - To był przekaz pewnych treści, które mnie nurtują - mówił. Uważał się za dziennikarza, który używa innego niż pióro, mikrofon, czy kamera formalnego środka, a więc ołówka, którym rysuje. Zmarł 9 maja 2012 roku.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Czeczot satyra felieton Nowy Jork artysta grafika HISTORIA

Stryjeńska. 46. rocznica śmierci niepokornej Zochy

28 lutego 1976 roku zmarła Zofia Stryjeńska, malarka, grafik, ilustrator i scenograf, przedstawicielka stylu art déco, obok Tamary Łempickiej najsłynniejsza polska artystka okresu międzywojennego. Dla przyjaciół: "Zocha". Poza twórczością znana była z bezkompromisowej i niekonwencjonalnej postawy życiowej.
Zobacz więcej na temat:  Zofia Stryjeńska sztuki wizualne SZTUKA historia Polski HISTORIA Dwudziestolecie międzywojenne malarstwo grafika Kraków Zakopane Warszawa Genewa literatura Tamara Łempicka

Sztuka łącząca dwie ojczyzny. Wystawa "Baćkauszczyna/Ojcowizna" Małgorzaty Dmitruk czynna w Sejnach

Prof. Małgorzata Dmitruk prowadzi na warszawskim ASP Pracownię Graficznych Form Przestrzennych, zajmuje się grafiką, malarstwem, rysunkiem, tkaniną, ilustracją, obiektem, instalacją. Urodziła się w 1974 roku w Bielsku Podlaskim na Białostocczyźnie. W swoich pracach bardzo często odnosi się do swojej podwójnej tożsamości: polskiej i białoruskiej, a jednym z najważniejszych dla niej wątków jest wielokulturowość, szczególnie w kontekście jej zanikania i niszczenia.
Zobacz więcej na temat:  Kresy folklor world music Aleksandra Tykarska folk język ojczysty Białoruś grafika

"Między matematyką a emocją". Wystawa prac Jerzego Grabowskiego w Galerii Kordegarda

Jerzy Grabowski był niezwykle utalentowanym, choć nieco zapomnianym polskim malarzem i rysownikiem. W stołecznej Galerii Kordegarda do 13 lutego będzie można obejrzeć wystawę przypominającą jego prace pt. "Jerzy Grabowski. Między matematyką a emocją". Na antenie Polskiego Radia 24 kurator prof. Elżbieta Banecka opowiedziała o kulisach powstawania ekspozycji, a także przybliżyła sylwetkę i życiorys artysty.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA malarstwo grafika SZTUKA Narodowe Centrum Kultury

Joachim Lelewel. Wspaniały artysta grafik

- Podstawową funkcją tych grafik była ilustracja publikacji naukowych Joachima Lelewela. Mają one jednak swą wartość artystyczną, nie tylko ze względu na precyzję ich wykonania, ale również na fenomen wizualizacji wiedzy. Jedna z najbardziej spektakularnych rycin to przedstawienie historii jako potoków wody, które się ze sobą łączą - mówił na antenie Dwójki prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Joachim Lelewel Michał Nowak Dwójka grafika wystawa
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem