more_horiz
PR24 Portal
Section05

grupa wyszehradzka

Grupa Wyszehradzka. Premier Czech: współpraca polityczna obecnie utrudniona, koncentrujemy się na praktycznej

Premier Czech Petr Fiala stwierdził, że obecnie współpraca polityczna w ramach Grupy Wyszehradzkiej jest utrudniona i dlatego w czasie trwającej czeskiej prezydencji jego rząd będzie koncentrować się na współpracy praktycznej. Grupę Wyszehradzką tworzą Polska, Czechy, Słowacja i Węgry.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA NATO Czechy POLSKA grupa wyszehradzka wojna na Ukrainie ŚWIAT Petr Fiala

"Kulturalnie na temat". Nagroda Wyszehradzka dla NCK

Narodowe Centrum Kultury zostało uhonorowane Nagrodą Wyszehradzką w Bratysławie w uznaniu wkładu w rozwój współpracy kulturalnej pomiędzy krajami V4. Szczególnie doceniono Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie. W Polskim Radiu 24 gościli: prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor NCK i Joanna Bancerowska, rzecznik prasowy placówki.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA POLSKA Polskie Radio 24 Katarzyna Cygler Narodowe Centrum Kultury grupa wyszehradzka Eufonie

Przymusowa relokacja migrantów. Premier Morawiecki: to dyskryminacja i KE musi to od nas usłyszeć

Premier Mateusz Morawiecki powiedział na szczycie Grupy Wyszehradzkiej w poniedziałek w Bratysławie, że migranci nie są w UE traktowani równoprawnie. Zwrócił uwagę, że za nieprzyjęcie migrantów z kierunku południowego kara ma wynosić 22 tys. euro, podczas gdy na pomoc dla Ukraińców przeznaczono 100 euro na osobę.
Zobacz więcej na temat:  polityka POLSKA Mateusz Morawiecki grupa wyszehradzka migracja imigranci w Europie

Premier Morawiecki przybył do Bratysławy na szczyt V4. W planach dyskusja ws. migrantów

Premier Mateusz Morawiecki przybył w poniedziałek do Bratysławy, gdzie będzie reprezentował Polskę podczas szczytu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej. Premierzy mają m.in. omówić bieżące wyzwania w zakresie bezpieczeństwa regionu, kwestie gospodarcze oraz bezpieczeństwo energetyczne.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Mateusz Morawiecki Słowacja grupa wyszehradzka migracja Europa imigranci w Europie

Spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej. Rozmowy mają dotyczyć m.in. bezpieczeństwa i energetyki

W poniedziałek o godz. 10.30 w Bratysławie rozpocznie się spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej. Rozmowy, w których weźmie udział premier Mateusz Morawiecki, to ostatni szczyt organizowany w ramach prezydencji słowackiej. Szefowie rządów Polski, Czech, Węgier i Słowacji przedyskutują ostatni rok współpracy, a także omówią priorytety na najbliższą przyszłość.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Słowacja Bratysława grupa wyszehradzka premier Mateusz Morawiecki

Spotkanie szefów MON krajów V4. Mariusz Błaszczak: zależy nam na wzmocnieniu wschodniej flanki NATO

- Na poniedziałkowym spotkaniu ministrów obrony państw V4 rozmawialiśmy o lipcowym szczycie NATO w Wilnie. Przede wszystkim zależy nam na wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu, w tym celu skoordynowane są nasze działania - powiedział na Słowacji wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Szef MON wziął udział spotkaniu ministrów obrony państw V4, które odbywa się w Szczyrbskim Jeziorze na Słowacji. Ministrowie podpisali między innymi deklarację polityczną dotyczącą kontynuacji ochrony przestrzeni powietrznej Słowacji w ramach misji Air Policing.
Zobacz więcej na temat:  Mariusz Błaszczak NATO Polityka zagraniczna Polski Ministerstwo Obrony Narodowej grupa wyszehradzka

Spotkanie ministrów obrony państw V4. Wicepremier Błaszczak: zależy nam na wzmocnieniu wschodniej flanki NATO

- Na poniedziałkowym spotkaniu ministrów obrony państw V4 rozmawialiśmy o lipcowym szczycie NATO w Wilnie. Przede wszystkim zależy nam na wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu, w tym celu skoordynowane są nasze działania - powiedział na Słowacji wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Mariusz Błaszczak NATO Polityka zagraniczna Polski Ministerstwo Obrony Narodowej grupa wyszehradzka

Premier Czech zapowiada rozwój współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej. "To nie jest format, który przebrzmiał"

- Chcemy rozwijać współpracę wyszehradzką w rozsądnych granicach - zadeklarował Petr Fiala po czesko-słowackich konsultacjach międzyrządowych. Przedstawiciele obu państw rozmawiali w Trenczynie o bezpieczeństwie, walce z dezinformacją, współpracy energetycznej i gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  Czechy Petr Fiala Słowacja Unia Europejska grupa wyszehradzka polityka dyplomacja Europa ŚWIAT

Nowy prezydent Czech zapewnia: zasadę solidarności w ramach obrony kolektywnej uznajemy za kluczową

- W postrzeganiu zobowiązań sojuszniczych przez Republikę Czeską nic się nie zmieniło. Zasadę solidarności w ramach obrony kolektywnej uznajemy za kluczową dla naszego bezpieczeństwa - powiedział Petr Pavel. Nowy prezydent Czech potwierdził również zamiary dotyczące drugiej oficjalnej podróży zagranicznej, której celem miałaby być Polska. To pierwszy wywiad, którego udzielił polskim mediom - Polskiemu Radiu 24 i PAP.
Zobacz więcej na temat:  Czechy Petr Pavel grupa wyszehradzka

"Warto poszukać nowej treści lub nowej formy". Petr Pavel wskazał na potrzebę zmian w Grupie Wyszehradzkiej

- Powinniśmy sprawić, aby format Grupy Wyszehradzkiej był bardziej elastyczny, obejmował inne państwa regionu i rozszerzał w ten sposób swoje wpływy na niektóre decyzje podejmowane w ramach Unii Europejskiej czy NATO - powiedział prezydent elekt Czech Petr Pavel. To pierwszy wywiad, którego udzielił polskim mediom - Polskiemu Radiu 24 i PAP.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Czechy Petr Pavel polityka grupa wyszehradzka