more_horiz
PR24 Portal
Section05

Gruzja

Gruzja ważnym dostawcą ropy na Zachód. Wizyta Łukaszenki w Abchazji może zwiastować kłopoty

Rosyjska straż graniczna, stacjonująca na Kremlu na obrzeżach gruzińskiej separatystycznej, prorosyjskiej enklawy Osetii Południowej, przesunęła w 2008 roku znaczniki graniczne enklawy dalej na terytorium Gruzji. Tym samym Rosja zyskała kontrolę nad częścią ropociągu przesyłającego surowiec na Zachód.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rosja Azerbejdżan Unia Europejska energetyka ŚWIAT Europa infografika Gruzja

Współpracował z terrorystami. Gruzin zatrzymany przez ABW został deportowany z Polski

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego w ramach przeciwdziałania terroryzmowi we współpracy ze strażą graniczną zatrzymała i deportowała z Polski Gruzina. Mamuka T. vel Abubakar T. był podejrzewany, że może prowadzić działalność terrorystyczną w naszym kraju. Prawdopodobnie brał też udział w walce na rzecz Państwa Islamskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ABW służby i bezpieczeństwo Stanisław Żaryn terroryzm straż graniczna Gruzja

PR24 Ekspert OSW: Osetia Płd. i Abchazja to linia, której gruziński polityk nie przekroczy

- Nie wyobrażam sobie, by aż tak daleko mogły iść koncesje Gruzji, by nastąpiła akceptacja obecnego stanu rzeczy, czyli oderwania Osetii i Abchazji, niezależnie, jak bardzo władze gruzińskie nie chciałaby normalizować relacji z Rosją - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Górecki komentując sytuację na Kaukazie. - Osetia Południowa i Abchazja to te czerwone linie, których żaden gruziński polityk obecnie nie przekroczy, bo przekreśliłby swoje szanse - ocenił Wojciech Górecki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Antoni Opaliński Europa Europa Wschodnia Gruzja Rosja Osetia Południowa Abchazja infografika

14. rocznica przemówienia Lecha Kaczyńskiego w Gruzji. Jan Mosiński: wtedy też nie było przywódców krajów zachodnich

– Lech Kaczyński w Tbilisi mówił także, że w Gruzji wtedy powinni być przywódcy pozostałych państw UE. Nie było ich. Podobnie było w 2014 roku, kiedy Rosja napadła na Ukrainę – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Jan Mosiński z Prawa i Sprawiedliwości. Gośćmi audycji "Śniadanie w Trójce" byli także Andrzej Halicki z Koalicji Obywatelskiej, Mariusz Gosek z Solidarnej Polski oraz Przemysław Koperski z Nowej Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  Lech Kaczyński Gruzja wojna na Ukrainie Rosja wojsko Unia Europejska POLSKA polityka

Gruzini oddali hołd ofiarom wojny z Rosją z 2008 roku. Na znak pamięci opuszczono też flagi

Przedstawiciele najwyższych władz Gruzji oddali hołd ofiarom wojny z Rosją. Delegacje parlamentu i rządu złożyły kwiaty na cmentarzu w Muchatgwerdi, gdzie we wspólnej mogile spoczywają gruzińscy żołnierze polegli w starciach z rosyjską armią. W nocy z 7 na 8 sierpnia 2008 roku rozpoczęła się gruzińsko-rosyjska wojna. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Azja Kaukaz Południowy Gruzja Rosja konflikty międzynarodowe

Prof. Polak o rosyjskiej agresji na Gruzję: to był początek szerszego planu Putina

- Dla dobrych polityków oraz ludzi, którzy uważnie obserwują wydarzenia polityczne, oczywiste było, że jest to pierwszy krok w kierunku dalszych działań wojennych. Doskonale wiedział to Lech Kaczyński, przemawiając w stolicy Gruzji - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Polak (historyk, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu). 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Gruzja Rosja Władimir Putin Lech Kaczyński