more_horiz
PR24 Portal
Section05

Gruzja

Natalia Gałczyńska. "Księżniczka z Gruzji", żona magicznego poety

– Wielu wierszy mojego ojca by nie było, gdyby nie mama – mówiła w Polskim Radiu Kira Gałczyńska. Historia o Natalii Gałczyńskiej to jednak opowieść nie tylko o "muzie Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego". Znajdziemy w tej biografii i bajkowy rodowód, i tybetańską medycynę, i własną twórczość literacką z podróżami w tle.      
Zobacz więcej na temat:  Konstanty Ildefons Gałczyński poezja literatura wspomnienie małżeństwo II wojna światowa Gruzja

Rzymianie na Kaukazie. Jak daleko sięgała władza antycznego imperium?

Jak daleko sięgały granice Imperium Romanum? Ich wyznacznikiem są twierdze legionowe stojące na straży rubieży cesarstwa. Najdalej na Wschód wzniesiona została fortyfikacja Apsaros. Regularne prace badawcze prowadzi tam misja archeologiczna z Uniwersytetu Warszawskiego, co roku dokładając cegiełkę do rekonstrukcji obrazu życia rzymskich legionistów w pierwszych wiekach naszej ery.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Ghazala starożytność Gruzja archeologia starożytny Rzym

Polscy europosłowie zadowoleni z rekomendacji KE dot. Ukrainy, Mołdawii i Gruzji

Polscy europosłowie są zadowoleni z rekomendacji Komisji Europejskiej dotyczących rozpoczęcia negocjacji członkowskich z Ukrainą i Mołdawią oraz nadania Gruzji statusu kandydata do Unii, choć warunkowo. Ostateczna decyzja należy do przywódców unijnych krajów i musi być jednomyślna, a zostanie podjęta zapewne w połowie przyszłego miesiąca na szczycie w Brukseli - informuje korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Beata Płomecka Unia Europejska Bruksela Parlament Europejski Komisja Europejska Ukraina Mołdawia Gruzja Anna Fotyga Andrzej Halicki

Droga Mołdawii, Ukrainy i Gruzji do UE. Dziś KE da zielone światło dla rozmów

Komisja Europejska da dziś zielone światło do rozpoczęcia negocjacji członkowskich z Ukrainą oraz Mołdawią i warunkowo do przyznania Gruzji statusu kandydata do Unii. W Brukseli opublikowane zostaną około południa tak zwane raporty rozszerzeniowe dotyczące postępów w spełnianiu standardów przez kraje aspirujące do Wspólnoty.
Zobacz więcej na temat:  Europa ŚWIAT Bruksela Ukraina polityka Mołdawia Gruzja Beata Płomecka

NASZ WYWIAD Prometeizm, służba Gruzji i emigracja w Polsce. Oni położyli fundamenty pod braterstwo obu narodów

Po zniszczeniu Demokratycznej Republiki Gruzji (1918-1921) przez bolszewików w dwudziestoleciu międzywojennym część gruzińskiej emigracji politycznej znalazła schronienie w Polsce. Jej uczestnicy działali na rzecz odrodzenia swojego państwa, ale położyli także fundamenty przyszłych relacji Polski i Gruzji. Tradycje, które zapoczątkowali, są podejmowane także dziś. Wielu Gruzinów tzw. emigracji politycznej służyło w Wojsku Polskim, choć nie mieli polskiego obywatelstwa, bronili Polski w 1939 roku. Walczyli w Powstaniu Warszawskim, służyli w Armii Krajowej, i w Armii Andersa. Ponad 108 było oficerami kontraktowymi. Groby niektórych z tych zasłużonych osób znajdują się w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Europa Unia Europejska Gruzja POLSKA HISTORIA Józef Piłsudski ZSRR Rosja Ukraina