more_horiz
PR24 Portal
Section05

Grzegorz Przemyk

TYLKO U NAS Ks. Jerzy Popiełuszko. Pogrzeb pod specjalnym nadzorem

Ksiądz Jerzy Popiełuszko był wrogiem dla komunistycznej władzy zarówno za swojego życia, jak i po męczeńskiej śmierci. Kiedy prymas Polski kardynał Józef Glemp zdecydował, że kapelan Solidarności zostanie pochowany obok kościoła św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu 3 listopada 1984 roku, bezpieka podjęła nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko PRL komunizm Solidarność Czesław Kiszczak Grzegorz Przemyk stan wojenny Kościół katolicki HISTORIA

Rzecznik IPN o morderstwie Grzegorza Przemyka: był w nie zaangażowany cały aparat państwa

- Grzegorz Przemyk był z jednej strony przypadkową ofiarą, ale z drugiej komuniści dali tym morderstwem znak całej opozycji antykomunistycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik prasowy Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Przemyk zbrodnie sowieckie komunizm PRL służba bezpieczeństwa Czesław Kiszczak Wojciech Jaruzelski IPN HISTORIA ludzie Polskie Radio 24 społeczeństwo POLSKA historia Polski

Słuchowisko o Grzegorzu Przemyku - "Taki, co umiera" [POSŁUCHAJ]

Słuchowisko Magdaleny Miecznickiej nawiązuje do tragicznej śmierci Grzegorza Przemyka, skatowanego przez funkcjonariuszy milicji 12 maja 1983 roku. Dzięki ogromnej machinie kłamstw i manipulacji uruchomionej przez urząd bezpieczeństwa, kary za ten czyn uniknęli bezpośrednio odpowiedzialni milicjanci. Premiera spektaklu odbyła się w sobotni wieczór (5.03) na antenie Dwójki, a także na stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku i kanale YouTube Dwójki. 
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko Grzegorz Przemyk premiera Dwójka

Premiera słuchowiska "Taki, co umiera". W hołdzie cierpieniu

- Jako aktorka zadaję sobie pytanie: co by było, gdyby to się przydarzyło mnie, mojej rodzinie, moim bliskim. Jestem w tej wibracji, a nawet głębiej. Zawód aktora daje nam tę możliwość, ale jest w tym też trochę balansowania na krawędzi, bo to nie są tylko dobre emocje - opowiadała w Dwójce Magdalena Czerwińska, odtwórczyni jednej z ról słuchowisku "Taki, co umiera" o zabójstwie Grzegorza Przemyka. Premiera już w sobotę (5.03) o godz. 19.30.
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko Dwójka Grzegorz Przemyk

"Polska cały czas boleje z powodu tamtych czasów i ofiar". Prezydent o stanie wojennym

- Bardzo wiele rodzin do dziś nie podźwignęło się z tamtej tragedii. Dzieci, które straciły rodziców, wciąż przeżywają traumę - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas odbywających się po północy 13 grudnia uroczystości upamiętnienia Grzegorza Przemyka, ofiary stanu wojennego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda stan wojenny Grzegorz Przemyk historia Polski regiony mazowieckie Warszawa

Grzegorz Przemyk - historia dochodzenia do prawdy

Historia pobicia maturzysty na komisariacie MO była przez władzę PRL ukrywana i fałszowana. Śledztwa prowadzone po roku 1989 pokazały faktyczny przebieg zdarzeń, które doprowadziły do śmierci Grzegorza Przemyka. Film "Żeby nie było śladów" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego otrzymał Srebrne Lwy podczas 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.   
Zobacz więcej na temat:  Czwórka historia Polski kino Grzegorz Przemyk Jakub Jamrozek

Premiera "Żeby nie było śladów". Film o zabójstwie Grzegorza Przemyka we wrześniu wchodzi na ekrany

W Warszawie odbyła się premiera filmu o Grzegorzu Przemyku. Film w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego "Żeby nie było śladów" inspirowany jest reportażem Cezarego Łazarewicza "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka". Ukazuje kulisy śmiertelnego pobicia przez funkcjonariuszy milicji warszawskiego licealisty w maju 1983 roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA społeczeństwo FILM historia PRL HISTORIA PRL Grzegorz Przemyk zabójstwo Cezary Łazarewicz

"Żeby nie było śladów". Premiera filmu o zabójstwie Grzegorza Przemyka

"Bijcie tak, żeby nie było śladów" - takie rady dawali sobie milicjanci z posterunku przy ul. Jezuickiej na warszawskiej Starówce, gdzie 12 maja 1983 roku bestialsko skatowali Grzegorza Przemyka. 16 września wieczorem odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu - w reżyserii Jan P. Matuszyńskiego - opowiadającego historię śmierci 19-letniego maturzysty.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Przemyk Barbara Sadowska komunizm służba bezpieczeństwa PRL Wojciech Jaruzelski Czesław Kiszczak Jerzy Urban kino film polski