more_horiz
PR24 Portal
Section05

gus

Wzrosła liczba mieszkań w Polsce. Prezes GUS: dokonaliśmy skoku cywilizacyjnego

20 września 2022 roku zostały przekazane dane Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Zawierają one ostateczne wyniki z tego spisu, obejmujące liczbę ludności wg płci i wieku, liczbę budynków i mieszkań (zamieszkanych i niezamieszkanych) na poziomie gmin. O wynikach raportu mówił w Polskim Radiu 24 dr Dominik Rozkrut (prezes GUS).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA inflacja Główny Urząd Statystyczny gus społeczeństwo

Sprzedaż detaliczna w sierpniu. GUS opublikował nowe dane

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w sierpniu 2022 r. wzrosła 4,2 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 1 proc. Według wstępnych danych, od stycznia do sierpnia 2022 r. oddano do użytkowania 145,5 tys. to jest 1,8 proc. więcej niż w roku ubiegłym - podał GUS. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA sprzedaż detaliczna sprzedaż gus sklep sklep internetowy sklep w internecie sklepy sklepy online sklepy stacjonarne mieszkanie mieszkania

KARPACZ 2022 Jak w Polsce jest mierzona inflacja? Prezes GUS wyjaśnia

- W przypadku inflacji mamy bardzo zaawansowany mechanizm analizowania i zbierania różnego rodzaju informacji. Miesięcznie do wskaźnika ostatecznego, o którym często mówimy w debacie publicznej, zbieramy przeszło 220 tys. notowań cen z całego kraju - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Dominik Rozkrut, prezes GUS.
Zobacz więcej na temat:  Adrian Klarenbach Polskie Radio 24 POLSKA inflacja gus Karpacz 2022 GOSPODARKA

Niski poziom bezrobocia w Polsce. Minister Maląg: to już kolejny rekord

- Bezrobocie w Polsce bije kolejne rekordy. Ostatni raz w rejestrach urzędu pracy mniej bezrobotnych, poniżej 700 tys., zarejestrowanych było w lipcu 1990 r. - wskazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, odnosząc się do najnowszych danych GUS o bezrobociu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezrobocie Marlena Maląg POLSKA przemysł firmy zatrudnienie wynagrodzenia Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej gus społeczeństwo

Eksperci: cały czas kupujemy zamiast zacząć oszczędzać

Sprzedaż w lipcu wzrosła bo Polacy, w miarę możliwości, starają sią spędzać  wakacje bez specjalnego oglądania się na kryzys czy inflację. Prawdopodobnie tąpnięcie w konsumpcji przyjdzie już we wrześniu. To jednak może hamować gospodarkę, która ciągle bazuje właśnie na indywidualnych zakupach. Wolniej też będą rosły wynagrodzenia, co także przyczyni się do ograniczania wydatków - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Wojciech Lewandowski z WiseEuropa i Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja wynagrodzenia gus pracodawcy pracownicy