more_horiz
PR24 Portal
Section05

gus

ART. SPONSOROWANY Ceny już nie rosną. Inflacja będzie dynamicznie spadała w kolejnych miesiącach

W piątek Główny Urząd Statystyczny podał wstępny szacunek inflacji we wrześniu. Według urzędu inflacja spadła do 8,2 proc. z 10,1 proc. w sierpniu, zaś w ujęciu miesiąc do miesiąca ceny spadły o 0,4 proc. Wszystko wskazuje na to, że do końca roku inflacja spadnie co najmniej do poziomu 6-7 proc. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bank centralny NBP ceny żywności ceny paliw gus inflacja

Inflacja w Polsce. "Jej spadek jest pozytywnym sygnałem, będzie sprzyjał odbudowie konsumpcji"

- We wrześniu br. tempo wzrostu cen jest po raz pierwszy od lutego 2022 r. jednocyfrowe - komentuje piątkowe dane GUS o inflacji we wrześniu analityk z zespołu makroekonomii w Polskim Instytucie Ekonomicznym Sebastian Sajnóg. Zdaniem ekspertów spadek inflacji jest pozytywnym sygnałem i będzie sprzyjał odbudowie konsumpcji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja ceny paliw ceny żywności społeczeństwo gus NBP żywność vat

Zatrudnienie pozostaje stabilne. Eksperci: w najbliższych miesiącach siła nabywcza konsumentów będzie rosnąć

Spowolnienie gospodarcze ogranicza rekrutacje nowych pracowników, jednak nie niesie ze sobą wzrostu bezrobocia - wskazał Sebastian Sajnóg z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, komentując dane GUS. Zwrócił uwagę, że w lipcu wynagrodzenia rosły wolniej od inflacji, a zatrudnienie pozostaje stabilne.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gus produkcja inflacja płace Polaków płace zatrudnienie wynagradzanie wynagrodzenia społeczeństwo POLSKA