more_horiz
PR24 Portal
Section05

Haga

Dr Anusz: zapowiedź utworzenia specjalnego trybunału jest presją na władze rosyjskie

Specjalny trybunał dotyczący zbrodni rosyjskich na Ukrainie jest szansą na postawienie agresora przed wymiarem sprawiedliwości, powiedział szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba. Utworzenie takiego trybunału będzie tematem czwartkowego spotkania w Hadze. - Sama zapowiedź specjalnego trybunału jest pewną presją na władze rosyjskie - mówi w "Więcej świata" dr hab. Andrzej Anusz z Instytut Piłsudskiego. 
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Rosja Ukraina Więcej świata Jedynka Ukraina wojna 2022 ŚWIAT Michał Strzałkowski Władimir Putin Międzynarodowy Trybunał Karny Haga Unia Europejska Zbigniew Rau Europa

Premier Morawiecki apeluje o broń dla Ukrainy. "Nie robimy wystarczająco dużo"

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował o dostawy artylerii na Ukrainę. Po spotkaniu grupy unijnych państw NATO w Hadze szef polskiego rządu stwierdził, że Europa wciąż nie robi wystarczająco dużo, by pomóc Ukrainie. - Dlatego wzywam, byśmy zrobili znacznie więcej. Gdzie jest nasza wiarygodność, jeśli Ukraina upadnie? - pytał, apelując o solidarność z walczącym krajem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa premier Mateusz Morawiecki Ukraina wojna 2022 Haga Holandia broń

Spotkanie państw UE w Hadze. Premier Morawiecki przedstawi polskie postulaty na szczyt NATO

We wtorek wieczorem premier Mateusz Morawiecki uda się do Hagi, gdzie weźmie udział w spotkaniu grupy państw unijnych. Na rozmowy zainicjowane przez premierów Danii i Holandii do Hagi przyjadą, poza szefem polskiego rządu, także premierzy Belgii, Łotwy oraz prezydent Rumunii. Obecny będzie także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Holandia NATO premier Mateusz Morawiecki Haga wojna 2022

"Dokumentujemy akty okrucieństwa i zbrodnie wojenne na Ukrainie". Prokurator z Hagi z wizytą w Polsce

W związku ze śledztwem w sprawie zbrodni wojennych Rosji popełnianych na terenie Ukrainy do Polski przyjechał Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze Karim Khan. Prokurator MTK i Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wspólnie wizytowali punkt recepcyjny dla uchodźców przy przejściu granicznym w Medyce. - Żaden człowiek nie ma licencji na zabijanie cywilów - podkreślono.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina Rosja wojna 2022 zbrodnie wojenne Haga Zbigniew Ziobro Międzynarodowy Trybunał Karny

Międzynarodowe trybunały sądzą Rosję. Jasina: wspieramy dokumentację rosyjskich zbrodni

- W sprawie sądzenia rosyjskich zbrodni wojennych warto przeprowadzić dokumentację. I to są działania, które my będziemy wspierali. MSZ pomaga w zbieraniu świadectw - zarówno na Ukrainie, jak i w Polsce. Drugą ważną rzeczą jest przypominanie naszym zachodnim partnerom, podczas każdej rozmowy, że te zbrodnie mają miejsce i że my gromadzimy te dowody - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Jasina, rzecznik resortu dyplomacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Łukasz Jasina Dorota Kania ŚWIAT Europa Ukraina Rosja zbrodnie wojenne Haga MTS Międzynarodowy Trybunał Karny

TYLKO U NAS Polak Sekretarzem Generalnym Stałego Trybunału Arbitrażowego w Hadze. "Pokonał pokonał rywali w pierwszej turze"

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że Marcin Czepelak został nowym Sekretarzem Generalnym Stałego Trybunału Arbitrażowego (STA) w Hadze na 5-letnią kadencję. - To jedna z najważniejszych funkcji w międzynarodowym sądownictwie - powiedział Polskiemu Radiu wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.
Zobacz więcej na temat:  Międzynarodowy Trybunał Karny Holandia Haga prawo dyplomacja ŚWIAT Europa sądownictwo Piotr Wawrzyk

Wiceszef MSZ rozmawiał w Hadze o kryzysie migracyjnym. "Strona niderlandzka podzieliła nasze oceny"

Podczas jednodniowej wizyty w Hadze wiceszef polskiej dyplomacji Marcin Przydacz odbył konsultacje dotyczące polityki wschodniej i bezpieczeństwa z Thijsem van der Plasem, Dyrektorem Generalnym ds. politycznych w MSZ Królestwa Niderlandów. Jednym z tematów spotkania był kryzys na granicy polsko-białoruskiej. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś granica Holandia Haga Marcin Przydacz kryzys migracyjny migracja imigranci w Europie Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ OBWE Rosja