more_horiz
PR24 Portal
Section05

haker

Wojska Ochrony Cyberprzestrzeni pomogły wykryć lukę w systemach Microsoftu. Wykorzystywali ją rosyjscy hakerzy

Polskie Wojska Obrony Cyberprzestrzeni we współpracy z firmą Microsoft zidentyfikowały technikę pozwalającą na odczytywanie zawartości cudzych skrzynek pocztowych Microsoft Exchange, wykorzystywaną na dużą skalę przez rosyjskich hakerów, oraz opracowały narzędzia do weryfikacji i zabezpieczenia luki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA haker cyberprzestępczość internet społeczeństwo microsoft cyberbezpieczeństwo Rosja Wojsko Polskie

Hakerzy wykradli dane pacjentów. Sprawdź, czy twoje dane są bezpieczne

Na początku grudnia media obiegła wiadomość o ataku hakerskim, którego ofiarą padła ogólnopolska sieć laboratoriów. Przestępcy ujawnili część wrażliwych danych pacjentów. Grożą, że upublicznią wszystko, jeśli nie otrzymają żądanych pieniędzy. Jak sprawdzić, czy nasze dane są bezpieczne? Co zrobić, gdy okaże się, że zostały wykradzione?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek internet cyberbezpieczeństwo cyberatak haker dane osobowe dane

Belgia: premier, parlament, pałac królewski ofiarami cyberataku

Strony internetowe premiera Belgii, parlamentu federalnego i Pałacu Królewskiego ofiarami ataku cybernetycznego. Poinformował o tym flamandzki nadawca VRT. Według belgijskiego Centrum Cyberbezpieczeństwa to reakcja rosyjskich hakerów na wsparcie Belgii dla Ukrainy. W środę w Brukseli był z niezapowiedzianą wizytą prezydent Wołodymyr Zełenski. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Beata Płomecka Bruksela Belgia cyberbezpieczeństwo cyfryzacja internet Ukraina Wołodymyr Zełenski cyberprzestępczość hakerzy haker

NASK ostrzega. Rośnie liczba ataków hakerskich polegających na blokowaniu stron internetowych

Rośnie liczba ataków hakerskich polegających na blokowaniu stron przez wysyłanie dużej ilości zapytań - wynika z danych NASK. Przyznają się do nich hakerzy związani z Moskwą. W tym roku Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy zanotował 153 takie incydenty i 81 zgłoszeń.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA cyberprzestępczość cyberatak cyberbezpieczeństwo hakerzy haker it POLSKA

Ataki hakerskie w Norwegii. Ofiarą cyberprzestępców padło dwanaście ministerstw

- Systemy informatyczne dwunastu norweskich ministerstw padły ofiarą cyberataków - poinformował w poniedziałek rząd w Oslo. Traktujemy ten incydent bardzo poważnie - skomentował minister samorządów lokalnych i rozwoju regionalnego Sigbjorn Gjelsvik, cytowany przez portal dziennika "Aftenposten". Liczba cyberataków w Norwegii potroiła się w latach 2019-2021, a w 2022 roku była podobna do liczba zagrożeń była podobna do tej z ubiegłych lat. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Norwegia cyberprzestępczość hakerzy haker

Microsoft wykrył nową grupę rosyjskich hakerów. Atakują Ukrainę i państwa NATO

Zespół ds. cyberbezpieczeństwa koncernu Microsoft poinformował, że wykrył nieznaną dotąd grupę hakerów, która stoi za trwającą falą cyberataków przeciwko Ukrainie oraz państwom NATO wspierającym Kijów. Grupa, którą Microsoft nazwał Cadet Blizzard, ma też odpowiadać za destrukcyjne ataki przed inwazją Rosji na Ukrainę, choć nie jest tak skuteczna, jak inne grupy hakerskie.
Zobacz więcej na temat:  hakerzy haker ŚWIAT microsoft służby i bezpieczeństwo