more_horiz
PR24 Portal
Section05

hakerzy

NASK ostrzega. Rośnie liczba ataków hakerskich polegających na blokowaniu stron internetowych

Rośnie liczba ataków hakerskich polegających na blokowaniu stron przez wysyłanie dużej ilości zapytań - wynika z danych NASK. Przyznają się do nich hakerzy związani z Moskwą. W tym roku Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy zanotował 153 takie incydenty i 81 zgłoszeń.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA cyberprzestępczość cyberatak cyberbezpieczeństwo hakerzy haker it POLSKA

Czemu mają służyć ataki zagranicznych hakerów? "Zależy im na sianiu zamętu"

Atak hakerski na serwery Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie miał pochodzić z Rosji. Sparaliżowano miasto, straty oszacowano na ponad milion złotych - wg prokuratury można mówić o celowym działaniu i nie był to przypadkowy atak. Nie jest to natomiast ostatni tego typu incydent, jaki dotknął Polskę i sąsiednie kraje od początku inwazji na Ukrainę. Czemu mają służyć takie działania ze strony zagranicznych hakerów?
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski hakerzy cyberprzestępczość zagrożenia w internecie

Hakerzy włamali się na konta działaczy PiS. Za atak prawdopodobnie odpowiada rosyjski wywiad wojskowy

Szpiedzy internetowi rozprzestrzeniali złośliwe oprogramowanie na skrzynki mailowe członków oraz sympatyków PiS. "Zespół CERT Polska wykrył działania grupy hakerskiej UNC1151, stojącej m.in. za operacją Ghostwriter. Przestępcy, prawdopodobnie powiązani z rosyjskim GRU, podszyli się pod osoby sprawujące wysokie funkcje państwowe, wykorzystując do tego skrzynki poczty elektronicznej na popularnym portalu" - poinformowało Biuro Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PiS mail hakerzy Rosja GRU służby i bezpieczeństwo

Sztuczna inteligencja na usługach hakerów. Jak się chronić?

Oszuści mogą "podsłuchać" wpisywane hasło, a pomaga im w tym sztuczna inteligencja. Według brytyjskich naukowców, skuteczność stworzonych narzędzi jest bardzo wysoka. Można jednak się przed hakerskimi atakami uchronić.  Joanna Wziątek, specjalistka od cyberbezpieczeństwa, podpowiada, jak to zrobić.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński sztuczna inteligencja cyberprzestępczość oszustwo hakerzy Martyna Ogonek

Ataki hakerskie w Norwegii. Ofiarą cyberprzestępców padło dwanaście ministerstw

- Systemy informatyczne dwunastu norweskich ministerstw padły ofiarą cyberataków - poinformował w poniedziałek rząd w Oslo. Traktujemy ten incydent bardzo poważnie - skomentował minister samorządów lokalnych i rozwoju regionalnego Sigbjorn Gjelsvik, cytowany przez portal dziennika "Aftenposten". Liczba cyberataków w Norwegii potroiła się w latach 2019-2021, a w 2022 roku była podobna do liczba zagrożeń była podobna do tej z ubiegłych lat. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Norwegia cyberprzestępczość hakerzy haker

Microsoft wykrył nową grupę rosyjskich hakerów. Atakują Ukrainę i państwa NATO

Zespół ds. cyberbezpieczeństwa koncernu Microsoft poinformował, że wykrył nieznaną dotąd grupę hakerów, która stoi za trwającą falą cyberataków przeciwko Ukrainie oraz państwom NATO wspierającym Kijów. Grupa, którą Microsoft nazwał Cadet Blizzard, ma też odpowiadać za destrukcyjne ataki przed inwazją Rosji na Ukrainę, choć nie jest tak skuteczna, jak inne grupy hakerskie.
Zobacz więcej na temat:  hakerzy haker ŚWIAT microsoft służby i bezpieczeństwo