more_horiz
PR24 Portal
Section05

Hanna Szczęśniak

Taniec piratów i muzyka zbójników - ciekawostki muzyczne z całej Polski

W dzisiejszej audycji wybraliśmy się w podróż po całej Polsce. Zajrzeliśmy do głębokich kopalni, sprawdziliśmy, co porabiają pszczoły w ulach i wysłuchaliśmy niezwykłego instrumentu, który przewędrował kawał świata, zanim do nas dotarł. Dowiedzieliśmy się też, jak inne nacje wpływały na polską tradycję i muzykę!
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak kultura ludowa

Cień bestii, rozmowa z François Robinem i Mathiasem Delplanque'em

W „Muzycznych Spotkaniach” rozmawialiśmy o płycie zaskakującej. „L’ombre de la bête”, czyli „Cień bestii” to opowieść o fascynującej naturze instrumentu veuze – bretońskich dud. Multiinstrumentalista François Robin i twórca muzyki elektronicznej Mathias Delplanque sięgają do krautrocka, dronów, muzyki minimalistycznej, tanecznej i ludowej, a tytułowa bestia, czyli dudy, to zwierzę, które oddycha, dmucha, krzyczy i jęczy. O swoich inspiracjach – muzycznych, wizualnych i przestrzennych – artyści opowiedzieli w dzisiejszej audycji.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Hanna Szczęśniak dudy elektronika

Mikołajki

Zgodnie z legendą i przechodzącą z pokolenia na pokolenie tradycją, św. Mikołaj jest patronem żeglarzy, rozbitków, a także rybaków, flisaków i przewoźników, posiada bowiem moc poskramiania burz, piorunów, sztormowych wichrów i wysokich fal morskich; patronem więźniów i jeńców wojennych; a także mnichów, notariuszy, literatów, uczonych i uczniów zdających egzaminy, piwowarów i młynarzy.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa tradycja folklor Hanna Szczęśniak mikołajki Święty Mikołaj Święto Ludowe