more_horiz
PR24 Portal
Section05
harcerstwo

Ryszard Białous – dowódca legendarnego batalionu "Zośka"

"Ludzie, którymi miałem zaszczyt dowodzić, to nie wyspa oderwana od społeczeństwa, ani cierpiętnicy, dla których było ideałem polec za Ojczyznę, lecz świadomi swych obowiązków młodzi obywatele" – w ten sposób pisał o swoich podopiecznych harcmistrz Ryszard Białous, jeden z najwybitniejszych instruktorów Szarych Szeregów i dowódca harcerskiego batalionu "Zośka".
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa harcerstwo HISTORIA Powstanie Warszawskie II wojna światowa historia Polski historia PRL Szare Szeregi Argentyna

80. rocznica powstania AK. "To była konieczność sumienia"

Dziś (14 lutego) mija 80 lat od przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. - Była to walka o wolność, o niepodległość, walczyliśmy, tyle, ile było można - mówił były żołnierz AK Mieczysław Szostek. Armia Krajowa skupiała blisko 200 organizacji wojskowych, a latem 1944 roku, w okresie maksymalnej zdolności bojowej, liczyła 380 tysięcy żołnierzy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Armia Krajowa historia Polski II wojna światowa Paweł Siwek harcerstwo Powstanie Warszawskie

Ignacy Kozielewski - wszystko oddał harcerstwu

140 lat temu, 15 stycznia 1882 roku, w niewielkiej wsi Starzenice, na wschód od Wielunia, przyszedł na świat jeden z twórców polskiego harcerstwa, popularnie zwanego skautingiem. Ignacy Kozielewski, bo o nim mowa, zasłynął także pięknym wierszem "Wszystko co nasze, Polsce oddamy" - oficjalnie uznanym za hymn harcerstwa, zarówno tego z okresu dwudziestolecia międzywojennego, a także tego obecnego.
Zobacz więcej na temat:  harcerstwo literatura polska II RP niepodległość

Powstanie wielkopolskie. Bracia Wierzejewscy i ich radykalne harcerstwo

- W Wielkopolsce, na bazie wcześniejszych doświadczeń z Galicji i Królestwa, zrodził się ruch harcerski, ale o nieco odmiennym charakterze. Nie był to ruch romantyczny, on miał nastawienie radykalne, pragmatyczne, przygotowujące młodzież do przyszłej walki z zaborcą - mówił w Dwójce Wawrzyniec Wierzejewski, prezes Wielkopolskiego Oddziału Towarzystwa Przyjaciół Powstania Wielkopolskiego.
Zobacz więcej na temat:  powstanie wielkopolskie Wielkopolska Poznań Dwójka Małgorzata Szymankiewicz historia Polski harcerstwo

Betlejemskie Światło Pokoju w Polskim Radiu. W służbie na rzecz ludzi i nadziei

Do Polskiego Radia dotarło Betlejemskie Światło Pokoju! Od harcerzy odebrała je prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. Co roku przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego uczestniczą wspólnie ze skautami z innych krajów w sztafecie, dzięki której przed Bożym Narodzeniem wieczny płomień z Groty Narodzenia Pańskiego rozchodzi się po całej Europie. W tym roku akcja odbywa się pod hasłem "Światło Nadziei".
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Piotr Łodej Betlejem światło harcerstwo Agnieszka Kamińska Boże Narodzenie

"Ten płomień symbolizuje słowo, które stało się ciałem". Prezes Polskiego Radia odebrała Betlejemskie Światło Pokoju

Co roku przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego uczestniczą wspólnie ze skautami z innych krajów w sztafecie, dzięki której przed Bożym Narodzeniem wieczny płomień z Groty Narodzenia Pańskiego rozchodzi się po całej Europie. W 2021 r. akcja odbywa się pod hasłem "Światło Nadziei''.
Zobacz więcej na temat:  Betlejem W POLSKIM RADIU społeczeństwo harcerstwo Boże Narodzenie POLSKA

Betlejemskie Światło Pokoju w Polskim Radiu

- Przynosząc do Polskiego Radia to światło chcemy przynieść nadzieję, bo spełniacie Państwo misję bardzo podobną do naszej, przede wszystkim służebną wobec ludzi - powiedział przekazując Betlejemskie Światło Pokoju na ręce prezes Agnieszki Kamińskiej, ksiądz harcmistrz Wojciech Jurkowski, naczelny kapelan ZHP. W tym roku akcja odbywa się pod hasłem "Światło Nadziei''. 
Zobacz więcej na temat:  Betlejem W POLSKIM RADIU harcerstwo Boże Narodzenie Agnieszka Kamińska

Premier przyjął Betlejemskie Światło Pokoju. "Niech rozproszy ciemne chmury, krążące nad Polską"

W budynku Kancelarii Prezesa Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki przyjął od harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju. - Życzę wszystkim rodakom, żeby ciemne chmury, które się zebrały i cały czas krążą nad Polską, zostały rozproszone - powiedział szef polskiego rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo harcerstwo światło pokój premier Mateusz Morawiecki Boże Narodzenie Związek Harcerstwa Polskiego

Ryszard Kaczorowski. "To był człowiek, który nie grał. Jego życie było służbą"

Działacz społeczny, harcmistrz, komendant chorągwi Szarych Szeregów, a przede wszystkim ostatni prezydent RP na uchodźstwie. Jego życie obfituje w daty i wydarzenia symboliczne. 102 lata temu, 26 listopada 1919 roku, urodził się Ryszard Kaczorowski. 
Zobacz więcej na temat:  emigracja harcerstwo HISTORIA Kazimierz Sabbat Lech Wałęsa Londyn Monte Casino Ryszard Kaczorowski Smoleńsk 2022 Smoleńsk 2021 katastrofa w Smoleńsku
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem