more_horiz
PR24 Portal
Section05

Henryk Szrubarz

Trening na zimę. Jak przygotować się do jazdy na stoku?

Osoby wybierające się na stok narciarski często zapominają, że najpierw trzeba zadbać o swoją tężyznę fizyczną. Przygotowania powinno się rozpocząć przynajmniej kilka tygodni przed zapięciem nart lub deski, aby zwiększyć komfort jazdy. Co więcej, taka rozgrzewka dobrze zrobi też tym, którzy na nartach nie jeżdżą, ale planują na przykład pochodzić po górach.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Henryk Szrubarz Piotr Galus Patryk Michalski trening siłowy gimnastyka aktywność fizyczna aktywność narty snowboard

Śpiewać każdy może, zwłaszcza w stylu ludowym. O wiecznie żywej tradycji i śpiewie białym

Jak nam wychodzi śpiewanie? Świetnie ma się to w wersji "na ludowo"; w wielu regionach wciąż żywa jest tradycja śpiewania rodzinnego przy okazji wesel i innych uroczystości rodzinnych, w wielu miejscowościach funkcjonują też zespoły ludowe, w których młodzież lub dorośli świetnie bawią się podtrzymując jednocześnie tradycję wspólnego muzykowania i śpiewania. 
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Henryk Szrubarz śpiew Weronika Puszkar głos muzyka ludowa kultura ludowa

Iga Świątek - Aryna Sabalenka w WTA Finals. Kiedy hitowy mecz w Cancun?

Iga Świątek zmierzy się z Aryną Sabalenką w półfinałowym meczu turnieju WTA Finals w Cancun. Stawka jest wysoka, bo obecnie są to dwie najlepsze tenisistki świata. - Wygrana w finale spowodowałaby, że Iga wróci na pierwsze miejsce - mówi Cezary Gurjew z Programu 1 Polskiego Radia. O której godzinie odbędzie się hitowe spotkanie Świątek - Sabalenka?
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Henryk Szrubarz Iga Świątek Aryna Sabalenka Meksyk Cezary Gurjew

Wędkarstwo. Czy to sport, który wymaga dużo ruchu?

Wielu z nas sądzi, że łowienie ryb to przede wszystkim wielogodzinne siedzenie na krzesełku. Nic bardziej mylnego! Wędkarstwo spinningowe i wędkarstwo spławikowe sportowe to aktywne, wymagające dużej ilości ruchu hobby. - Nieraz widziałem na zawodach, jak ludzie dosłownie biegli na swoje stanowiska - mówi w Programie 1 Polskiego Radia wędkarz Marcin Mujta.
Zobacz więcej na temat:  Jeydnka Daniel Wydrych Henryk Szrubarz Maciej Jastrzębski wędkarstwo

Kryzys migracyjny. Europoseł PiS: obecne rozwiązania UE zachęcają do handlu ludźmi

- Obserwujemy pogłębiający się kryzys migracyjny, który rozpoczął się "na zamówienie" Angeli Merkel i dziś jest kontynuowany. (...) Obecne propozycje UE w tej sprawie w żadnym stopniu kryzysu nie rozwiązują, ale wyłącznie go pogłębiają - mówiła europoseł Prawa i Sprawiedliwości Elżbieta Rafalska na antenie Programu 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Elżbieta Rafalska Prawo i Sprawiedliwość atak Hamasu na Izrael kryzys migracyjny 2023 Unia Europejska imigranci w Europie Henryk Szrubarz

48. FPFF w Gdyni: "Chłopi", "Święto ognia", "Figurant" i inne konkursowe produkcje

"Chłopi", "Święto ognia", "Doppelgänger. Sobowtór" czy "Figurant" - to niektóre z produkcji, jakie mogą obejrzeć uczestnicy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Tegoroczna edycja wydarzenia potrwa do 23 września, wtedy też poznamy nazwiska zwycięzców trzech konkursów. Patronem medialnym 48. FPFF jest Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Henryk Szrubarz festiwal filmowy festiwal filmowy w Gdyni FPFF w Gdyni Gdynia

Beatyfikacja rodziny Ulmów. Ekspert: ten temat jest ważny na całym świecie

W ubiegłym roku papież Franciszek podjął decyzję o beatyfikacji członków rodziny Ulmów, którzy zostali zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 roku za ukrywanie żydowskich rodzin. Beatyfikacja odbędzie się w niedzielę, 10 września we wsi Markowa. - Ten temat jest ważny na całym świecie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Artur Dobrucki, opiekun zbiorów Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Szrubarz Daniel Wydrych Ulmowie

Narodowe Czytanie 2023. Wojciech Kolarski: "Nad Niemnem" to klasyka polskiej literatury

- To arcydzieło polskiej literatury - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta RP o "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Polskie Radio, partner medialny Narodowego Czytania 2023, przygotowało specjalny serwis internetowy narodoweczytanie.polskieradio.pl oraz zaplanowało szereg relacji reporterskich i transmisji prosto z Ogrodu Saskiego w Warszawie, gdzie czytamy tegoroczną lekturę.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie literatura Eliza Orzeszkowa Narodowe Czytanie 2023 Henryk Szrubarz Daniel Wydrych Wojciech Kolarski

Narodowe Czytanie 2023. Janusz Kukuła o "Nad Niemnem": to opowieść o pamięci i miłości

- Orzeszkowa uczy nas, że jeżeli kochamy, to nie możemy poddać się temu, co jest dookoła nas, a tamte czasy niestety sprzyjały takim postawom - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. Polskie Radio, partner medialny Narodowego Czytania 2023, przygotowało specjalny serwis internetowy narodoweczytanie.polskieradio.pl oraz zaplanowało szereg relacji reporterskich i transmisji prosto z Ogrodu Saskiego w Warszawie, gdzie czytamy "Nad Niemnem".
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie literatura Eliza Orzeszkowa Narodowe Czytanie 2023 Janusz Kukuła Henryk Szrubarz Daniel Wydrych

Socha o programach społecznych PiS: to ogromny sukces. Pamiętamy wcześniejsze pożyczki, żeby tornistry kupić

- Mamy początek września, dzieci poszły do szkoły i każdy pamięta te pożyczki na chwilówki, żeby tornistry kupić (za rządów koalicji PO-PSL - red.). Dzisiaj mamy zupełnie inną rzeczywistość i to jest ogromny sukces polityki społecznej rządu - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Barbara Socha, wiceminister w ministerstwie rodziny i polityki społecznej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Prawo i Sprawiedliwość kampania wyborcza emerytura Henryk Szrubarz

Program "Przyjazne osiedle". Wiceminister rozwoju: kwota, którą szacujemy w pierwszym roku, to 5 mld zł

- Ułatwienia i dostępność dla mieszkańców. To są konkrety, z którymi do nich wychodzimy - mówiła w audycji "W samo południe" wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska, odnosząc się do polityki mieszkaniowej rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Olga Semeniuk Henryk Szrubarz polityka kampania wyborcza budownictwo mieszkania nieruchomości mieszkanie dla młodych rząd Prawo i Sprawiedliwość PiS Ministerstwo Rozwoju

Centra zdrowia dla seniorów. Waldemar Kraska: program uzupełni system opieki geriatrycznej

- Nasze społeczeństwo się starzeje, mamy coraz więcej seniorów, żyjemy coraz dłużej. Ale chcemy żyć dłużej w pewnym komforcie i zdrowiu - mówił w audycji "W samo południe" w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, nawiązując do zapowiedzianych przez rząd centrów zdrowia dla seniorów 75+. Ośrodki te powstaną na mocy ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej, która zostanie dziś podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Waldemar Kraska Ministerstwo Zdrowia senior emerytura zdrowie NFZ Henryk Szrubarz społeczeństwo rehabilitacja ustawa

Referendum. Prezes RCL: opozycja jest niewiarygodna, realne plany PO są wielkim znakiem zapytania

- Realne plany Platformy Obywatelskiej są jednym wielkim znakiem zapytania. Dlatego jest ważne, aby Polacy wypowiedzieli się w referendum i na długi czas związali ręce wszystkim kolejnym rządom - mówił w audycji "W samo południe" Krzysztof Szczucki, prezes Rządowego Centrum Legislacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Henryk Szrubarz referendum wybory parlamentarne kampania wyborcza Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska polityka

"Legionella nie rozprzestrzenia się tak jak COVID-19". Krzysztof Saczka o kolejnych zakażeniach na Podkarpaciu

- Bardzo mocno chcę podkreślić, że legionella nie rozprzestrzenia się tak jak COVID-19. Jest to bakteria, która wywołuje chorobę zakaźną, ale nie zaraźliwą. Nie możemy zarazić się człowiek od człowieka - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie choroba POLSKA zapalenie płuc Henryk Szrubarz