more_horiz
PR24 Portal
Section05

Himalaje

Pamięć o Wandzie Rutkiewicz w literaturze i muzyce . Reportaż "Latające góry" [POSŁUCHAJ]

Wanda Rutkiewicz jako pierwsza Europejka i trzecia kobieta na świecie zdobyła, 16 października 1978 roku, najwyższy szczyt Ziemi - Czomolungmę, bardziej znaną pod nazwą Mount Everest (8848 m n.p.m.). Zapraszamy od wysłuchania reportażu Anny Łoś pt. "Latające góry". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Wanda Rutkiewicz góry reportaż w Jedynce MUZYKA literatura Himalaje pr poleca Anna Łoś

NASZ WYWIAD "Jurek spadł, ja schodziłem. Myśleli, że to Kukuczka wraca"

– Gdy Reinhold Messner wiosną 1989 zorganizował wyprawę na południową ścianę Lhotse i nie zaprosił na nią Jerzego Kukuczki, który tak jak Włoch był zdobywcą wszystkich 14 ośmiotysięczników, Jurek poczuł się w tej sytuacji źle i odpowiedział szybko, organizując własną ekspedycję – mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Ryszard Jan Pawłowski, partner Kukuczki podczas tragicznej w skutkach wyprawy na Lhotse w 1989 roku. 
Zobacz więcej na temat:  góry Himalaje Lhotse Jerzy Kukuczka SPORT

Afera na szczytach. Messner i Kukuczka wykreśleni z Księgi Rekordów Guinnessa

Włoski himalaista i alpinista Reinhold Messner oraz Jerzy Kukuczka zostali wykreśleni z Księgi Rekordów Guinnessa. Messner był uznawany dotąd pierwszą osobą na świecie, która zdobyła wszystkie 14 ośmiotysięczników. Jego miejsce zajął Amerykanin Edmund Viesturs ... który ogłosił, że nie chce, aby jego nazwisko znalazło się w księdze. Zamieszanie wywołał niemiecki dziennikarz Eberhard Jurgalski, który przedstawił twierdzenia dotyczące okoliczności zdobywania ośmiotysięczników dekady temu.      
Zobacz więcej na temat:  SPORT góry Alpy Himalaje Jerzy Kukuczka