more_horiz
PR24 Portal
Section05
historia warszawy

Podczas Powstania warszawiacy czuli niezwykłą wspólnotę

Po 10 latach ukazało się drugie wydanie książki o takich konkretnych ludziach "Czterdzieści twardych. Wojenne losy Polaków i Żydów. Prawdziwe historie". Książka pokazuje czym była wojna i okupacja dla ludności cywilnej, kiedy żyło się w poniżeniu. Wśród opowieści, które dzieją się w różnych miejscach w Polsce jest kilka, które dzieją się w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi II wojna światowa Barbara Stanisławczyk Warszawa Powstanie Warszawskie HISTORIA historia warszawy

Publicyści: prawda o Powstaniu Warszawskim była zakłamywana

- Przez lata prawda o Powstaniu Warszawskim była zakłamywana. Najpierw przez Niemców, później przez komunistów. Z kolei w III RP nie było wielkiej dyskusji na ten temat - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Dmitrowicz, historyk i publicysta. Zdaniem innego historyka, Mariusza Olczaka, w czasach komunizmu Powstanie było zepchnięte na margines historii.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia warszawy Powstanie Warszawskie Polskie Radio 24

Wicedyrektor Muzeum PW: każdy ma w rodzinie kogoś związanego z Powstaniem

- W Warszawie w czasie Powstania przebywało niemal milion osób. W dzisiejszej Polsce właściwie każdy w rodzinie ma kogoś, kto z tym Powstaniem taki czy inny związek ma. To wydarzenie jest wciąż na tyle niedawne, że pamięć ciągle jest niezwykle żywa - podkreślił dr Paweł Ukielski, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia warszawy Powstanie Warszawskie Polskie Radio 24

Nagrody Literackie m.st. Warszawy rozdana

W minioną środę, podczas gali wręczenia Nagród Literackich m. st. Warszawy za całokształt twórczości uhonorowano Ernesta Brylla. Urodzony w 1935 roku poeta, autor tekstów, krytyk filmowy i dyplomata na swoim koncie ma już liczne nagrody, m.in. Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" i Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Kto jeszcze został doceniony podczas tegorocznego wydarzenia?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura polska Anna Stempniak literatura poezja II wojna światowa Warszawa historia warszawy