more_horiz
PR24 Portal
Section05

Hiszpania

Hiszpański MSZ wezwał ambasador Izraela. Chodzi o oskarżenia dot. wspierania terroryzmu Hamasu

Minister spraw zagranicznych w Madrycie Jose Manuel Albares wezwał w piątek ambasador Izraela w Hiszpanii Rodrike Radian - Gordon, aby wyjaśniła "fałszywe, nieakceptowalne i nie na miejscu" oskarżenia ze strony rządu Izraela jakoby hiszpański premier Pedro Sanchez i szef rządu Belgii Alexander De Croo popierali terroryzm Hamasu.
Zobacz więcej na temat:  terroryzm atak Hamasu na Izrael dyplomacja Hiszpania Izrael ŚWIAT Europa

Hiszpania i Belgia są gotowe uznać państwo palestyńskie? Gniewna reakcja Izraela

Goszczący na Bliskim Wschodzie premier Hiszpanii Pedro Sanchez we wspólnych deklaracjach razem z premierem Belgii Alexandrem de Croo, zapowiedział, że jego kraj "podejmie własne decyzje", jeżeli UE nie uzna suwerennego państwa palestyńskiego. Słowa ostro skomentował Izrael, oskarżając Hiszpanię i Belgię o "wspieranie terroryzmu" i wezwał ambasadorów obu krajów na "rozmowę z reprymendą".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Izrael Palestyna Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy Hiszpania

Amnestie dla katalońskich separatystów? KE chce to zbadać. W PE debata o praworządności w Hiszpanii

Komisja Europejska przygląda się stanowi praworządności w Hiszpanii. Chodzi o projekt amnestii dla separatystów, którzy sześć lat temu ogłosili deklarację utworzenia Republiki Katalonii. Jednocześnie darowanie kar to obietnica, jaką katalońskim politykom złożył premier Pedro Sanchez za poparcie jego lewicowego rządu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Hiszpania Parlament Europejski Komisja Europejska

Nielegalni imigranci szturmowali płot graniczny z hiszpańską Ceutą. Doszło do zamieszek, są ranni

Około tysiąc imigrantów z krajów subsaharyjskich szturmowało w piątek płot graniczny w hiszpańskim mieście autonomicznym na północy Maroka - Ceucie. Ponad 400 osób zostało zatrzymanych, a 80 odniosło rany, w tym 50 policjantów marokańskich - poinformowała hiszpańska policja.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Hiszpania migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023 społeczeństwo Maroko służby i bezpieczeństwo zamieszki policja Afryka

Hiszpania ma nowy rząd. Gabinet Pedro Sancheza z wotum zaufania

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez otrzymał w czwartek od Kongresu Deputowanych, niższej izby parlamentu, wotum zaufania dla swojego trzeciego rządu. Za powstaniem gabinetu opowiedzieli się kierowani przez niego socjaliści (PSOE), blok radykalnie lewicowych ugrupowań Sumar, a także mniejsze partie regionalne - między innymi separatyści z Kraju Basków i Katalonii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Hiszpania rząd polityka