more_horiz
PR24 Portal
Section05

Hollywood

Truman Capote. "Śniadanie u Tiffany'ego" zmieniło wszystko

Truman Capote powiedział kiedyś, że jego kariera dzieli się na dwa okresy - przed i po "Śniadaniu u Tiffany'ego". Za tym sukcesem stał nie tylko talent pisarza, lecz także kultowa adaptacja z Audrey Hepburn. Co druga znajoma Capote'a uważała, że jest pierwowzorem głównej bohaterki. A pewna kobieta z Manhattanu wytoczyła mu w związku z tym proces.
Zobacz więcej na temat:  śniadanie tiffany literatura KSIĄŻKA książki proza Truman Capote USA Ameryka Północna Ameryka Audrey Hepburn Hollywood HISTORIA

Johnny Depp powraca do aktorstwa i… reżyserowania

Niedawno sieć obiegło zdjęcie promujące dramat kostiumowy "Jeanne du Barry", w którym Johnny Depp wciela się w króla Francji Ludwika XV. 59-letni aktor, o którym ostatnio częściej było słychać w kontekście procesu o zniesławienie wytoczonego byłej żonie, z hukiem powrócił nie tylko do aktorstwa, ale i do reżyserowania. Filmowa biografia malarza i rzeźbiarza Amadeo Modiglianiego, na podstawie scenariusza Jerzego i Mary Kromolowskich, będzie pierwszym filmem w reżyserii Deppa od 25 lat.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler Łukasz Adamski kino król Francja Hollywood aktor reżyser Amadeo Modigliani Al Pacino KULTURA

Andrzej Zbrożek - drugi plan w pierwszoplanowych filmach

Pracował jako dubler oraz kaskader m.in. z Tomem Hanksem, Paulem Newmanem, Benicio del Toro i innymi wielkimi gwiazdami filmowymi. Do dziś ma kartkę od Gregory’ego Pecka, niańczył dziecko Grace Jones, a w Hollywood nazywano go Andresem Borisem. - Jako aktor drugiego planu byłem w tzw. drugiej drużynie. Zawsze byliśmy powiązani z głównymi aktorami - mówi o sobie w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Zbrożek.
Zobacz więcej na temat:  rozmowa Małgorzata Raducha Hollywood Meksyk

Pola Negri. "Była Polką, zawsze Polką i wszędzie Polką"

– Uważała się za Polkę, i to Polkę-patriotkę, choć była pół-Słowaczką. Jej ojciec był słowackim Cyganem. Stąd jej kruczoczarne włosy – mówił w Polskim Radiu Andrzej Krakowski, autor książki "Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood". Dziś mija 35 lat od jej śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Pola Negri aktorzy aktorstwo gwiazdy Hollywood Los Angeles Warszawa Berlin Sosnowiec Lipno Kalifornia Charlie Chaplin valentino emigracja balet historia Polski HISTORIA film polski FILM kino kino nieme

Wojciech Kilar. Wspomnienie w 90. rocznicę urodzin

Wojciech Kilar, kompozytor muzyki filmowej i poważnej, obchodziłby w tym roku 90. urodziny. Napisał muzykę do ogromnej liczby filmów, takich jak m.in. "Pan Tadeusz", "Pianista", "Zemsta". Jest także autorem wielu wspaniałych utworów symfonicznych, takich jak "Krzesany", "Orawa", "Kościelec". Zmarł 29 grudnia 2013 w Katowicach. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Wojciech Kilar fortepian Francis Ford Coppola FILM MUZYKA Rzeszów Adam Rozlach Śląsk Roman Polański Hollywood

Zdobywca Oscarów z Suchej Beskidzkiej. Polskie lata Billy'ego Wildera

Miał kilka lat, gdy zaczęła się jego podróż na zachód. Najpierw Wiedeń, potem Berlin i Paryż, wreszcie: Hollywood. W Ameryce odniósł sukces, o którym nawet mu się nie śniło, gdy jako chłopiec ganiał po Suchej czy po Krakowie. A chłopcem był dosyć niesfornym i nie raz wpadał w kłopoty. Urodził się 22 czerwca 1906 roku.
Zobacz więcej na temat:  Billy Wilder historia Polski HISTORIA historia Europy Hollywood kino FILM reżyser Sucha beskidy Galicja Kraków Wiedeń Berlin Paryż Wawel

Lalo Schifrin, argentyński geniusz muzyki filmowej, obchodzi 90. urodziny

90 lat temu, 21 czerwca urodził się muzyczny geniusz – argentyński kompozytor Lalo Schifrin, twórca muzyki do takich filmów, jak: "Siła magnum", "Złoto dla zuchwałych", "Brudny Harry", a przede wszystkim kultowego "Wejścia smoka", którego premiera miała miejsce 22 czerwca 1973. O fenomenie muzycznym Schifrina i o modzie na filmy z samotnymi wojownikami lekko i z przymrużeniem oka opowiedziała Małgorzata Raducha.
Zobacz więcej na temat:  reżyser kino MUZYKA Hollywood Argentyna skrzypce

Indiana Jones eksploruje ekrany od 41 lat. 5 ciekawostek, których prawdopodobnie nie wiedzieliście o najsłynniejszym archeologu kina

Był spełnieniem marzenia Spielberga o bohaterze pokroju Bonda, o mało nie skończył z pokaźnym wąsem. Niewiele jest tak rozpoznawalnych ikon X Muzy, jak ten archeolog-poszukiwacz skarbów. 12 czerwca 1981 roku miała miejsce premiera szczytowego osiągnięcia Kina Nowej Przygody – na ekranach pojawił się film "Poszukiwacze zaginionej Arki".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA FILM Steven Spielberg George Lucas Harrison Ford Hollywood KULTURA

Johnny Depp, najsłynniejszy pirat w historii, kończy 59 lat

Gdyby zapytać o najpopularniejszego aktora ostatnich dwóch miesięcy, odpowiedź byłaby tylko jedna: Johnny Depp. Niestety, nie za sprawą dokonań aktorskich, ale procesu sądowego z Amber Heard, którym żyły nie tylko plotkarskie serwisy. Wygrana, którą sąd ogłosił 1 czerwca, była dla kończącego dzisiaj 59 lat aktora chyba najlepszym prezentem.
Zobacz więcej na temat:  Johnny Depp KULTURA FILM Hollywood W POLSKIM RADIU Trójka komedia horror western pirat