more_horiz
PR24 Portal
Section05

Holokaust

Nie żyje ocalały z Holokaustu Edward Mosberg. "Pełen miłości do Polski"

Był odważnym świadkiem historii i niezłomnym obrońcą dobrego imienia Polski. Przez lata działał na rzecz poprawy stosunków polsko-izraelskich i przypominał o niemieckich zbrodniach z czasów II wojny światowej. - Nam nie wolno zapomnieć. Gdybyśmy zapomnieli, to tak, jakbyśmy zabili tych ludzi jeszcze raz - mówił w archiwalnej rozmowie w Programie 1 Polskiego Radia Edward Mosberg, polski Żyd ocalały z Holokaustu.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Holokaust Katarzyna Gójska Żydzi II wojna światowa Edward Mosberg historia Polski

Nie żyje ocalały z Holokaustu Edward Mosberg. Dr Szpytma: starał się budować dialog polsko-żydowski

- Jestem wdzięczny Edwardowi Mosbergowi, że w swoich wystąpieniach bardzo często wspominał rodzinę Ulmów, która jest symbolem Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Za tę pomoc zostali zamordowani. Historia tej rodziny pokazuje skomplikowane relacje polsko-żydowskie oraz fakt, że za pomoc Żydom groziła Polakom śmierć - mówił w Polskim Radiu 24 wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Holokaust II wojna światowa Żydzi Niemcy historia Polski społeczeństwo

Edward Mosberg nie żyje. Jan Pietrzak: bronił prawdy o Polsce, jego świadectwo jest bardzo ważne

- Bardzo ważne, że są obrońcy prawdy. Są ludzie, którzy niezależnie od okoliczności bronią prawdy. Do takich należał Edward Mosberg. Oponował on przeciwko tej nikczemnej kampanii zarzutów pod adresem Polaków: że brali udział w Holokauście, że pomagali Niemcom - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Pietrzak. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Pietrzak Holokaust historia Polski niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne społeczeństwo POLSKA

Edward Mosberg: o Zagładzie trzeba mówić, żeby to nie zostało zapomniane

- Ja straciłem całą moją rodzinę, dziadków, wujostwo, kuzynostwo, rodziców i siostry. Wszyscy byli obywatelami polskimi i wszyscy zostali zamordowani przez Niemców w niemieckich obozach koncentracyjnych - mówił Edward Mosberg w audycji Polskiego Radia w 2020 roku, w 75. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Holokaust II wojna światowa zbrodnie wojenne Auschwitz nazizm Niemcy III Rzesza niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Oburzający artykuł w izraelskich mediach. Żaryn: tezy sprzeczne z faktami i prawdą historyczną

"Polska domaga się reparacji za Żydów zabitych przez Polaków" - artykuł o takim tytule opublikował portal "Times of Israel". - Nie pierwszy raz w izraelskich mediach obarcza się Polaków winą za zbrodnie z okresu II wojny światowej - skomentował pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. Jak podkreślił, "jest to element wieloletniej kampanii o zasięgu światowym". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Izrael II wojna światowa Stanisław Żaryn polityka Holokaust reparacje wojenne

Reparacje wojenne. Jak o nich rozmawiać?

– Jeśli będziemy inteligentnie, uporczywie komunikowali podstawowe informacje, to mamy szansę przywrócić właściwe proporcje i uzyskać właściwe zrozumienie tego, co wydarzyło się na ziemiach polskich pod okupacją niemiecką – mówi prof. Andrzej Zybertowicz w "Klubie Trójki".
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne Niemcy niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne zbrodnie wojenne odszkodowanie Holokaust raport Trójka Magdalena Drohomirecka Bez Przedawnienia

78. rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto. Prezydent: Holokaust to przestroga przed ignorowaniem imperializmu

W 78. rocznicę likwidacji Litzmannstadt Getto i 80. rocznicy tzw. Wielkiej Szpery prezydent Andrzej Duda podkreślił w liście jak "ważna jest pełna prawda o Holocauście, strzeżona przed zafałszowaniem i manipulacją. Dodał, że ta prawda "pozostanie wstrząsającą sumieniami przestrogą przed lekceważeniem szowinizmu i imperializmu w jakiejkolwiek ich postaci".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo HISTORIA historia Polski Holokaust Żydzi Andrzej Duda Łódź nazizm II wojna światowa