more_horiz
PR24 Portal
Section05

Hongkong

W Hongkongu rozpoczyna się proces katolickiego kardynała. Jest oskarżony o "zmowę z zagranicznymi siłami"

Przed sądem w Hongkongu w poniedziałek rozpoczyna się proces emerytowanego biskupa Kościoła katolickiego, 90-letniego kardynała Josepha Zena. Duchowny oskarżony jest o złamanie ustawy o bezpieczeństwie narodowym Hongkongu i "zmowę z zagranicznymi siłami". O szczegółach korespondent Polskiego Radia Tomasz Sajewicz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Chiny Hongkong Kościół

Protest głodowy w imię praw człowieka. Katolicki ksiądz "walczy" z władzami Hongkongu

Agencja Reutera podała, że katolicki ksiądz rozpoczął trzydniowy protest głodowy stojąc w upale przed więzieniem o zaostrzonym rygorze w Hongkongu, domagając się uwolnienia aktywistów i polityków demokratycznych przetrzymywanych na mocy chińskiej ustawy o bezpieczeństwie narodowym. Protestujący misjonarz jest jednym z kilkunastu chrześcijańskich duchownych, którzy w styczniu publicznie zwrócili się do ówczesnej szefowej władz Hongkongu z petycją o udzielenie amnestii działaczom politycznym, którzy zostali uwięzieni lub przebywają w areszcie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Hongkong chrześcijaństwo Chiny

Piotr Bernardyn: o losach Hongkongu decydowały mocarstwa

- W 1997 roku Hongkong wrócił do Chin w ramach formuły "jeden kraj - dwa systemy". Przez 50 lat mieszkańcy wyspy mieli mieć zagwarantowaną wolność i utrzymanie dotychczasowego stylu życia. Demonstracje miały miejsce już wcześniej, a w 2019 roku Hongkończycy ponownie wyszli na ulice - mówił na antenie Dwójki Piotr Bernardyn, autor książki "Hongkong. Powiedz, że kochasz Chiny".
Zobacz więcej na temat:  Hongkong Czarne Dwójka Jakub Jamrozek KSIĄŻKA

Władze Hongkongu cenzurują internet w mieście? "To poważny cios w wolność"

Organizacja praw człowieka Hong Kong Watch podała, że jej strona internetowa jest niedostępna poprzez niektóre sieci w Hongkongu. "Jeśli to nie jest tylko techniczna awaria i Hongkończycy nie będą już mieli dostępu do naszej strony z powodu prawa o bezpieczeństwie państwowym, jest to poważny cios w wolność internetu" - podkreślił szef organizacji Benedict Rogers.
Zobacz więcej na temat:  Hongkong Chiny Azja Azja Wschodnia internet cenzura wolność słowa ŚWIAT

Sprzeciw Hongkongu zduszony. Kolejnym celem Chin może być Tajwan

Jeszcze dwa lata temu tysiące Hongkończyków wychodziły na ulice, by protestować przeciwko decyzjom władz lub otwarcie wzywać do zmiany jednopartyjnego systemu Chińskiej Republiki Ludowej. W ciągu zaledwie 1,5 roku komunistyczne władze Chin rozprawiły się z prężnym ruchem demokratycznym w Hongkongu. Mógł to być zaledwie krok w większej strategii ChRL, w której następnym celem może być Tajwan lub Morze Południowochińskie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Chiny Tajwan Hongkong Hong Kong

ANALIZA Chiny eskalują konflikty z państwami swojego regionu. "Najgorsze dopiero przed nami"

Rośnie napięcie w i tak już niespokojnych relacjach Chin i Tajwanu. Pekin stosuje coraz śmielsze prowokacje i agresywniej demonstruje swoją siłę. Zagrożenie odczuwają już nie tylko Tajpej i Hongkong, ale także Canberra. Zdaniem ekspertów jesteśmy dopiero przed prawdziwą eskalacją konfliktu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Chiny Tajwan wojsko Australia Hongkong konflikty międzynarodowe