more_horiz
PR24 Portal
Section05

hymn narodowy

Nie będzie cenzury w Hongkongu. Sąd odrzucił zakaz rozpowszechniania nieformalnego hymnu

Reuters informuje, że sąd w Hongkongu odrzucił w piątek wniosek rządu o zakaz wykonywania lub odtwarzania utworu Glory to Hong Kong, który powstał w czasie fali protestów w 2019 roku i urósł do rangi nieformalnego hymnu. Sąd uznał, że takie posunięcie mogłoby mieć "mrożący" wpływ na wolność słowa.
Zobacz więcej na temat:  Chiny Hong-Kong hymn narodowy cenzura wolność słowa ŚWIAT Azja

Wszystko o Mazurku Dąbrowskiego, polskim hymnie

W Dniu Flagi rozmawialiśmy o fladze i innym symbolu narodowym - hymnie. O książce "Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy" opowiedziała autorka Małgorzata Strzałkowska.Jak to się stało, że właśnie ta pieśń została polskim hymnem narodowym? Czy znamy wszystkie zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego" i potrafimy je poprawnie zaśpiewać? Czy w pełni rozumiemy ich sens? Książka opowiada o narodzinach "Mazurka Dąbrowskiego".
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska dzieci hymn narodowy Mazurek Dąbrowskiego Józef Wybicki

Losy rękopisu Hymnu Narodowego. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Pan Antoni Dutko przez lata śledził losy rękopisu naszego Hymnu Narodowego. Ponieważ kochał radio od dziecka, więc postanowił nas radiowców zachęcić do opowiedzenia tej historii. Niezwykle ciekawej i tajemniczej. Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Zaginiony rękopis". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż w Jedynce hymn narodowy Dzień Flagi i Dzień Polonii pr poleca Mazurek Dąbrowskiego

Losy rękopisu Hymnu Narodowego. "Zaginiony rękopis" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Pan Antoni Dutko przez lata śledził losy rękopisu naszego Hymnu Narodowego. Ponieważ kochał radio od dziecka, więc postanowił nas radiowców zachęcić do opowiedzenia tej historii. Niezwykle ciekawej i tajemniczej. Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Zaginiony rękopis". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska hymn narodowy Dzień Flagi i Dzień Polonii Mazurek Dąbrowskiego

"Warszawianka". Pieśń powstania listopadowego

"Oto dziś dzień krwi i chwały, oby dniem wskrzeszenia był!" Tymi słowami rozpoczyna się tekst "Warszawianki", hymnu towarzyszącemu powstaniu listopadowemu, napisanemu przez Casimira François Delavigne’a. 5 kwietnia 1831 roku w warszawskim Teatrze Wielkim odbyło się premierowe wykonanie tej pieśni do słów w tłumaczeniu Karola Sienkiewicza i z muzyką Karola Kurpińskiego. Dziś mija 192 lat od tego wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  powstanie listopadowe Francja Teatr Wielki - Opera Narodowa pieśń hymn narodowy niepodległość

Jubileusz "Mazurka Dąbrowskiego". 96 lat temu stał się naszym hymnem

Dziś mija 96 lat od kiedy "Pieśń Legionów Polskich we Włoszech", nazywana później "Mazurkiem Dąbrowskiego", stała się hymnem Polski. Autorem słów był polityk i działacz społeczny Józef Wybicki, który w 1797 roku przyjechał do legionów Jana Henryka Dąbrowskiego, stacjonujących w Reggio Emilia we Włoszech. To tam powstała pieśń, która zachęcała Polaków do walki o odzyskanie wolności.
Zobacz więcej na temat:  Mazurek Dąbrowskiego hymn narodowy historia Polski niepodległość POLSKA społeczeństwo

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w polskich miastach i za granicą [ZAPIS RELACJI]

Zakończyły się centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Prezydent Andrzej Duda, przemawiając na warszawskim placu Piłsudskiego, mówił o potrzebie umacniania wolności krajów naszego regionu Europy. W uroczystości w Warszawie wziął udział także prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Narodowe Święto Niepodległości było obchodzone w całym kraju, ale też przez Polaków za granicą. Tak relacjonowaliśmy te wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości 11 listopada patriotyzm RELACJA hymn narodowy barwy POLSKA społeczeństwo

Wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Polskie Radio włączyło się do akcji "Niepodległa do hymnu"

Już po raz piąty w Polsce i za granicą odbyła się akcja "Niepodległa do hymnu", którą w 2018 r. zapoczątkowało Biuro Programu "Niepodległa". Polacy w samo południe 11 listopada odśpiewali hymn. W tym roku Mazurek Dąbrowskiego zabrzmiał w całej Polsce m.in. na placu Zamkowym w Warszawie, na Rynku Głównym w Krakowie, ale także w Nowym Jorku, Kairze i Rzymie. Do akcji włączyło się także Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Niepodległa do hymnu 11 listopada Mazurek Dąbrowskiego hymn narodowy Święto Niepodległości społeczeństwo

Obchody Święta Niepodległości na antenach Polskiego Radia

Polskie Radio włącza się w obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę wolności. Z okazji przypadającego na 11 listopada Święta Niepodległości wszystkie anteny publicznego nadawcy przygotowały specjalne audycje i relacje związane z tym wydarzeniem. Ponadto o godz. 12.00 już po raz piąty we wszystkich programach Polskiego Radia zabrzmi Mazurek Dąbrowskiego. W tym dniu publiczny nadawca będzie razem ze wszystkimi Rodakami, którzy zaśpiewają hymn w Narodowe Święto Niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości hymn narodowy Maraton Chopinowski Fryderyk Chopin studio im. Witolda Lutosławskiego Rada Mediów Narodowych Czwórka