more_horiz
PR24 Portal
Section05

Ignacy Jan Paderewski

Unikatowe pamiątki po Ignacym Paderewskim wystawione na Zamku Królewskim

– Przestrzeń polskiej kultury powiększyła się o dodatkowe, wcześniej nieznane artefakty – mówi o wystawie pamiątek po Ignacym Paderewskim dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej, prof. Jan Żaryn. Na Zamku Królewskim w Warszawie można oglądać przedmioty sprowadzone na początku tego roku ze Szwajcarii.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Zamek Królewski Katarzyna Cygler Ignacy Jan Paderewski Warszawa

Pamięci Paderewskiego i Modrzejewskiej. Słuchowisko "Nie zginie Polska, nie zginie" [POSŁUCHAJ]

W dniu odzyskania przez Polskę niepodległości zapraszamy na słuchowisko poświęcone Ignacemu Janowi Paderewskiemu i Helenie Modrzejewskiej. Ich spotkanie miało ogromny wpływ na losy Polski i niepodległość, którą odzyskaliśmy w 1918 roku. Bez nich historia mogłaby potoczyć się zupełnie inaczej.
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko Teatr Polskiego Radia Ignacy Jan Paderewski Helena Modrzejewska

Prof. Jabłoński: prezydent nieprzypadkowo odwoływał się w swym przemówieniu do Witosa

- To był wielki proces - mówił w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro, odnosząc się do ciągu wydarzeń, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Dr Adam Buława z UKSW wtórował, że wybranie 11 listopada jako daty symbolicznej było dobrym pomysłem. Z kolei prof. Arkadiusz Jabłoński z KUL komentował dzisiejsze przemówienie Andrzeja Dudy. - Pan prezydent często cytował Wincenta Witosa. Nie widzę w tym przypadku - stwierdził. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Święto Niepodległości niepodległość Andrzej Duda Robert Kostro Muzeum Historii Polski Arkadiusz Jabłoński Adam Buława Józef Piłsudski Roman Dmowski Wincenty Witos Ignacy Jan Paderewski historia Polski tożsamość bezpieczeństwo Krzysztof Grzesiowski

Ignacy Jan Paderewski. "Robił wszystko na rzecz odzyskania niepodległości"

- Już od najmłodszych lat Paderewski był świadomy swej misji, jego horyzont był daleko zarysowany. To analogia z Chopinem, który już od początku drogi artystycznej znał swoją wartość. Paderewski wiedział, że swoją sztuką ma również służyć ojczyźnie, a nie tylko zrobić karierę. Był postacią światowego formatu, zarabiał astronomiczne pieniądze, którymi się dzielił. Starał się robić wszystko na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości - mówił w Dwójce Marcin Wąsowski z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Zobacz więcej na temat:  Ignacy Jan Paderewski Święto Niepodległości historia Polski niepodległość Dwójka Jakub Jamrozek

Polski Biały Krzyż - wielkie dzieło Paderewskich. "To była pomoc dla walczących o niepodległość Polski"

- Polski Biały Krzyż prowadził działalność na rzecz setek tysięcy osób poszkodowanych przez wojnę. Najpierw I wojnę światową, a potem również wojnę polsko-sowiecką, ta pomoc była nieustanna do roku 1922, gdy sytuacja na polskich ziemiach się uspokoiła - mówił w Dwójce Tomasz Lerski.
Zobacz więcej na temat:  Ignacy Jan Paderewski II RP historia Polski Dwójka Paweł Siwek

163 lata temu urodził się Ignacy Jan Paderewski, wybitny pianista i polityk

Ignacy Jan Paderewski zdobył międzynarodową sławę jako pianista. Koncertował w najsłynniejszych salach, a jego recitale zaszczycały obecnością koronowane głowy Europy. Jego działalność w dziedzinie polityki i kultury zapewniła mu miejsce w gronie najwybitniejszych osobowości pierwszej połowy XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  niepodległość Ignacy Jan Paderewski historia Polski muzyka klasyczna Stany Zjednoczone

Wiesław Dąbrowski zaprasza na X Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego. Co w programie?

Misją Międzynarodowego Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie jest przywrócenie pamięci o jednym z największych polskich patriotów, światowej sławy pianiście, kompozytorze, mężu stanu, dyplomacie, polityku i filantropie - Ignacym Janie Paderewskim. Tegoroczna, dziesiąta edycja wydarzenia, rozpocznie się 4 listopada; o programie jubileuszowej odsłony festiwalu w "Muzycznej Jedynce" opowiedział jego dyrektor, Wiesław Dąbrowski.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Wiesław Dąbrowski Festiwal Paderewskiego muzyka klasyczna muzyka fortepianowa Ignacy Jan Paderewski Warszawa

Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego. Dyrektor: realizuję testament Jerzego Waldorffa

X Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego startuje już w najbliższą sobotę (4.11). - Na łożu śmierci Jerzy Waldorff przykazał mi: "Pamiętaj, ja się na Ciebie będę patrzył z góry, i Twoje jedno oczko to jest Paderewski, a drugie Szymanowski". Powtarzam to jak mantrę, bo w pewny sensie mam poczucie, że wypełniam jego testament jeśli chodzi o muzykę - mówił w Dwójce Wiesław Dąbrowski, pomysłodawca i dyrektor wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Ignacy Jan Paderewski Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie MUZYKA Dwójka Festiwal Paderewskiego Wiesław Dąbrowski

Merian Cooper, producent hitu kinowego "King Kong", walczył o wolność Polski

24 października 1893 roku urodził się Merian C. Cooper, amerykański pilot, który po zakończeniu I wojny światowej nie wrócił do domu. Późniejszy producent kinowego hitu "King Kong" z 1933 roku, walczył w wojnie polsko-bolszewickiej z powodu rodzinnego długu zaciągniętego u Tadeusza Kościuszki. 
Zobacz więcej na temat:  I wojna światowa wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 lotnictwo Józef Piłsudski Tadeusz Rozwadowski Ignacy Jan Paderewski II wojna światowa HISTORIA

Międzynarodowy Dzień Psa. Pupile Ojców Niepodległości. Dorek, Moryc, Bystrek i... Pies

To, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, wiadomo nie od dziś. Słabość do tych czworonogów przejawiali również mężowie stanu. Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Psa. Z tej okazji przypominamy pupili Ojców Niepodległości. Zwierzęta te były ich wiernymi towarzyszami, obrońcami, a nawet... natchnieniem literackim. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA pies PSY Józef Piłsudski Roman Dmowski Ignacy Jan Paderewski Wojciech Korfanty Wincenty Witos Ignacy Daszyński wakacje 2021

Pomnik Grunwaldzki w Krakowie - symbol zwycięstwa dla pokrzepienia serc

W 1910 roku w Krakowie miały miejsce uroczystości z okazji 500-lecia bitwy pod Grunwaldem. Z tej okazji 15 lipca na Placu Matejki odsłonięto - ufundowany przez Ignacego Paderewskiego - konny pomnik króla Władysława Jagiełły. Monument miał umocnić w Polakach uczucia patriotyczne.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Rosja Prusy Austria pomniki Ignacy Jan Paderewski bitwa pod grunwaldem zabytki Kraków HISTORIA