more_horiz
PR24 Portal
Section05

igrzyska olimpijskie

IO w Paryżu. AFP: Polska i kraje bałtyckie chcą wykluczenia Rosji i Białorusi

Agencja AFP informuje, że Polska, Litwa, Łotwa i Estonia popierają wniosek Ukrainy, aby całkowicie wykluczyć rosyjskich i białoruskich sportowców z igrzysk olimpijskich 2024 w Paryżu. Wszystkie cztery kraje za niemoralny i błędny uznały plan MKOl, aby dopuścić ich do sportu pod neutralną flagą.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Rosja wojna 2023 wojna na Ukrainie igrzyska olimpijskie SPORT Europa

Rosyjscy i białoruscy sportowcy na igrzyskach olimpijskich? Zełenski mówi o "splamionej krwią neutralnej fladze"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nazwał możliwe dopuszczenie sportowców z Rosji i Białorusi do rywalizacji na igrzyskach olimpijskich "rozczarowaniem". W ten sposób odniósł się do oświadczenia prezesa MKOl Thomasa Bacha, który chce umożliwić powrót do rywalizacji sportowcom z tych krajów pod neutralną flagą. Zdaniem ukraińskiego prezydenta, także neutralna flaga "byłaby splamiona krwią".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 serwis wschodni igrzyska olimpijskie Wołodymyr Zełenski SPORT Rosja

MKOl pójdzie na rękę Rosjanom? "Brak kręgosłupa moralnego"

MKOl rozważa dopuszczenie rosyjskich i białoruskich sportowców do rywalizacji w Azji, dzięki czemu będą mogli oni wywalczyć kwalifikację na przyszłoroczne igrzyska olimpijskie w Paryżu. Stanowisko władz komitetu wobec sportowców z krajów, które prowadzą działania wojenne na Ukrainie spotkało się z ostrą krytyką.
Zobacz więcej na temat:  SPORT igrzyska olimpijskie Paryż 2024 Rosja Białoruś MKOl inne dyscypliny

"Szybciej, wyżej, mocniej". Pierre de Coubertin i nowożytna idea olimpijska

Filozofia olimpizmu, wywodząca się z tradycji helleńskiej, łączy kult rozumu z kultem harmonii, równoważy ciało, wolę i umysł. Dąży ona do sposobu życia opartego na radości z podejmowanego wysiłku, wartości dobrego przykładu i poszanowania zasad etycznych. Zorganizowanie nowożytnych igrzysk olimpijskich, a co za tym idzie - ukształtowanie się filozofii olimpijskiej, było możliwe dzięki pracy francuskiego barona Pierre'a de Coubertina.
Zobacz więcej na temat:  igrzyska olimpijskie olimpiada Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST

Janusz Kusociński – walczył nie tylko na bieżni

– Dwudziestoczterokrotny rekordzista Polski, dwukrotny rekordzista świata, a to tylko część imponującej statystyki "Kusego", który do tej pory jest symbolem sukcesów sportowych Polski międzywojennej, symbolem obywatela, sportowca, a w potrzebie, również dzielnego żołnierza i konspiratora – mówił historyk dr Janusz Osica.
Zobacz więcej na temat:  Halina Konopacka HISTORIA II wojna światowa SPORT pkol/pierwsze medale historia Polski olimpiada igrzyska olimpijskie