more_horiz
PR24 Portal
Section05

III RP

Wyrok ws. zabójstwa gen. Marka Papały. Igor M., ps. "Patyk", prawomocnie uniewinniony

Sąd Apelacyjny w Warszawie prawomocnie uniewinnił Igora M., ps. "Patyk", z zarzutu zabójstwa byłego szefa policji Marka Papały. Zbrodnia sprzed ćwierć wieku, która jest jedną z najgłośniejszych w historii III RP, nadal pozostaje niewyjaśniona.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA policja policja polska Marek Papała służby i bezpieczeństwo sąd sądownictwo prawo prokuratura zabójstwo świadek koronny III RP

Frekwencja w wyborach parlamentarnych najwyższa w dziejach III RP. A jak było kiedyś? [ZESTAWIENIE]

Frekwencja w niedzielnych wyborach parlamentarnych, według danych z 50 proc. komisji wyborczych, wyniosła 72,81 proc. Jest to najwyższa frekwencja w historii III RP. Poprzedni rekord wynosił 62,7 proc. i padł w I turze wyborów kontraktowych do Sejmu w 1989 roku. Jak głosowano w przeszłości?
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA wybory wybory parlamentarne II RP II Rzeczpospolita PRL III RP

"Reset". Prezydent Kaczyński i strzały w Gruzji. Tusk propagował rosyjską narrację

W piątym odcinku serialu dokumentalnego "Reset" przybliżono kulisy starań o odizolowanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i zablokowania prowadzonej przez niego polityki międzynarodowej, która stała w sprzeczności z próbami rządu Donalda Tuska zacieśnienia relacji z Moskwą, nawet w obliczu zbrojnej agresji Rosji na Gruzję. W Gruzji strzelano też w kierunku konwoju, którym poruszał się polski prezydent.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka historia Polski III RP Gruzja Rosja Lech Kaczyński

Marek Nowakowski: celne słowo jest jak obraz, zostaje w pamięci

– Żywioł języka mówionego, wraz z kilkoma innymi przyczynami, stał się dla mnie zasadniczym bodźcem do pisania. Celne słowo, nawet jedno, w połączeniu z człowiekiem, jego wyglądem, zachowaniem, działało jak obraz, zostawało w pamięci – mówił Marek Nowakowski w archiwalnym nagraniu Polskiego Radia z 1993 roku.
Zobacz więcej na temat:  Marek Nowakowski literatura KSIĄŻKA książki PRL pisarz przestępczość Warszawa miasto proza opowiadanie III RP HISTORIA

"Nie umiałem czytać ani pisać, a już znałem nuty". Trzy lata temu zmarł Krzysztof Penderecki

Krzysztof Penderecki, kompozytor, dyrygent, pedagog, jeden z najbardziej cenionych na całym świecie twórców muzyki, zmarł nad ranem 29 marca 2020 roku. Przeżył 86 lat. Pozostały po nim dzieła, które zmieniały myślenie o muzyce zarówno w XX, jak i w XXI wieku.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA HISTORIA Krzysztof Penderecki MUZYKA muzyka współczesna kompozytor kompozycja komponowanie dyrygent awangarda religia opera Dębica Kraków Elżbieta Penderecka Aleksander Laskowski Joanna Wnuk-Nazarowa Lech Wałęsa Jan Paweł II Stefan Wyszyński Grudzień 1970 Stocznia Gdańska historia Polski II wojna światowa artysta Artur Malawski Stanisław Wiechowicz Dwudziestolecie międzywojenne PRL II Rzeczpospolita III RP II RP

"Podstawą działań służby był model przyjęty w PRL, szukanie haków". Cenckiewicz o patologiach WSI

- To nie był kontrwywiad, tylko rodzaj służby zbierającej "haki" na swoich żołnierzy - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Wojskowego Biura Historycznego Sławomir Cenckiewicz, krytykując Wojskowe służby Informacyjne. - Z działalnością klasycznie kontrwywiadowczą, związaną z możliwością penetracji przez obce służby Wojska Polskiego, to nie miało wiele albo wręcz nic wspólnego - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sławomir Cenckiewicz Michał Rachoń WSI III RP PRL

"95 proc. tych materiałów świadczyło o agenturalności". Tomasz Sakiewicz o tzw. liście Macierewicza

- Po systemie komunistycznym i w ramach obozu solidarnościowego mieliśmy osoby sprzedajne i patriotów. To była podstawowa bariera. Agentura była przykładem zdrady i sprzedajności. Agenci byli użyteczni dla całego obozu, który grał na Moskwę. Celem koalicji pezetpeerowsko-targowickiej było przede wszystkim utrzymanie celów rosyjskich w Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz. 4 czerwca minęła 30. rocznica ujawnienia tzw. listy Macierewicza.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Jan Olszewski Antoni Macierewicz lustracja historia Polski III RP

Najgorsi w Polsce. Historie mafiozów i gangsterów znad Wisły

Czasem próbuje się robić z nich bohaterów kultury masowej, choć żaden z nich nie był przecież Robin Hoodem. Wręcz przeciwnie. Przestępcze czyny były dla nich po prostu sposobem na szybkie wzbogacenie się i w tym celu nierzadko krzywdzili innych ludzi.
Zobacz więcej na temat:  Mafia Trójmiasto Pruszków przestępczość przestępczość gospodarcza kradzież kradzież pieniędzy kradzież samochodu kradzieże PRL III RP historia Polski HISTORIA policja policja polska

Spotkanie Michnika z Jaruzelskim. Prezes IPN: to nagranie jest uosobieniem problemów III RP

- Formuła rozmowy Michnika i Jaruzelskiego jest potwierdzeniem znanych faktów, a więc procesu spoufalenia części elit "Solidarności" i komunistów - powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki, komentując opublikowane nagranie ze spotkania gen. Wojciecha Jaruzelskiego z Adamem Michnikiem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Instytut Pamięci Narodowej Karol Nawrocki Adam Michnik Wojciech Jaruzelski stan wojenny PRL komunizm społeczeństwo III RP TVP Gazeta Wyborcza

Historia w kinematografii PRL i III RP

Przez blisko 45 lat PRL nakręcono w Polsce wiele filmów i seriali historycznych. Które z tych produkcji do dzisiaj przetrwały: co należałoby odrzucić, a co wciąż warto oglądać? Czy w kinematografii wolnej Polski coś się pod tym względem zmieniło, a jeśli tak, to co? Właśnie na ten temat ze swoim gościem w „Klubie Trójki” rozmawiał Piotr Gontarczyk.
Zobacz więcej na temat:  piotr gontarczyk Klub Trójki HISTORIA KULTURA FILM serial PRL III RP Trójka