more_horiz
PR24 Portal
Section05

import

Wsparcie dla firm, które poniosły straty z powodu brexitu. Minister Puda: rusza kolejny nabór wniosków

- 7 lutego ruszy 5. nabór wniosków w programie "Re_Open UK", a o wsparcie mogą aplikować przedsiębiorcy, którzy ucierpieli na brexicie - powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. Dodał, że do wsparcia kwalifikuje się ponad 20 tys. polskich firm.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA przedsiębiorstwo przemysł eksport import Brexit Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej POLSKA

Eksperci: dobre wyniki gospodarki za ubiegły rok i jest nadzieja, że będą także w I kwartale 2023 roku

W2022 roku polska gospodarka trzymała się dobrze, a przede wszystkim przemysł. W dużym stopniu zawdzięczamy to dobrym wynikom z początku roku, z okresu odbudowy po pandemii. Pozytywnie zaskoczył wzrost inwestycji - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marcin Klucznik, analityk z Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA recesja inflacja eksport import pkb

Z Rosji wciąż płyną setki transportów z paliwem. Europejskie tankowce jawnie ignorują sankcje

Pomimo sankcji europejskie statki wywożą miliony ton paliw z Rosji i zapewniają tym samym fundusze potrzebne Moskwie do prowadzenia wojny przeciw Ukrainie - wynika z dochodzenia portalu śledczego Investigate Europe. W eksporcie paliw kopalnych z Rosji dominują greckie firmy spedycyjne - ustalili dziennikarze.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ropa naftowa węgiel Rosja embargo sankcje Unia Europejska eksport import ceny paliw

ANALIZA Energetyczny szantaż Putina nie powiódł się. Światowa gospodarka nie potrzebuje już Rosji

Pół roku temu prezydent Rosji Władimir Putin odciął dostawy gazu ziemnego do Europy, mając nadzieję , że Europejczycy, drżący i pozbawieni ciepła zimą, zwrócą się przeciwko swoim przywódcom i sprawią, że dalsze wspieranie Ukrainy stanie się politycznie niewykonalne. W efekcie okazało się, że Rosja na stałe utraciła swoją niegdysiejszą potęgę gospodarczą na globalnym rynku - pisze portal foreignpolicy.com.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rosja energetyka gaz ziemny ropa naftowa eksport import ANALIZA

Czy UE uda się pozyskać gaz LNG zamiast gazu rosyjskiego? Znamy raport DISE na ten temat

Przez dwa kolejne lata Europa może mieć problemy ze zdobyciem LNG w miejsce gazu z Rosji, a w Polsce powinno się przemyśleć plany budowy nowych elektrowni gazowych - to główne wnioski raportu "Gaz zakładnikiem geopolityki"  przygotowany przez Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych (DISE).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska import gaz ziemny LNG PGNiG OZE PKN Orlen wodór

Eksperci: Polska więcej sprowadza niż eksportuje, ale rośnie sfera usług świadczonych za granicą

Ujemny bilans w handlu zagranicznym nie jest dobrą informacją, bo pokazuje że wiele polskich firm nie ma do produkcji surowców, które pochodziły z kierunków wschodnich. Z drugiej strony jest coraz więcej przykładów przenoszenia produkcji z dalekich kierunków właśnie do naszego kraju. Rośnie też eksport usług - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich i Stanisław Koczot z "Gazety Bankowej".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA eksport import produkcja przemysłowa handel Chiny Niemcy bilans handlu zagranicznego

Eksport zboża z Ukrainy. Wicepremier Kowalczyk: zgłosiłem ten temat na Radę Ministrów Rolnictwa Unii Europejskiej

- Problem jest realny, zgłosiłem temat ukraińskiego zboża na Radę Ministrów Rolnictwa Unii Europejskiej - powiedział wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Zastrzegł, że trzeba pomagać Ukrainie w eksporcie zboża, ale jednocześnie trzeba też rozmawiać, jak łagodzić skutki dla Polski.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo zboże Henryk Kowalczyk Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi eksport import Ukraina

Ceny skupu kukurydzy i pszenicy. Ekspert: wpływ wojny na Ukrainie był stosunkowo niewielki

Analiza cen skupu kukurydzy i pszenicy w okresie marzec-październik 2022 r. pokazuje, że w województwach: lubelskim, podlaskim i podkarpackim wpływ wojny w Ukrainie był stosunkowo niewielki - powiedział dr Wiesław Łopaciuk z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Zaznaczył, że region Polski południowo-wschodniej jest deficytowy w produkcji zbóż.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zboże ceny Ukraina import eksport rolnictwo

Raport: w grudniu sprowadzono do Polski o blisko 22 proc. mniej używanych aut niż rok wcześniej

W grudniu ub.r. zarejestrowano w Polsce niespełna 55 tys. sprowadzonych z zagranicy używanych samochodów do 3,5 t, tj. spadek o blisko 22 proc. rok do roku - podał Instytut Samar. Dodał, że w roku 2022 zarejestrowano ponad 772 tys. takich aut, co oznacza spadek na przestrzeni roku o 17,8 proc.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców motoryzacja samochody import sprzedaż Polskie Radio Kierowców Polskie Radio samochód Niemcy ŚWIAT GOSPODARKA finanse audi volkswagen opel bmw ford Francja Belgia Holandia USA Włochy Szwajcaria społeczeństwo STYL ŻYCIA