more_horiz
PR24 Portal
Section05

improwizacja

Rajna Swaminathan - mrydanga, improwizacja i "to, co pomiędzy"

Niewielu jest mrydangistów grających na tym wspaniałym, południowoindyjskim instrumencie muzykę jazzową i improwizowaną. Niewiele jest również kobiet grających profesjonalnie na mrydandze. Rajna Swaminathan jest więc prawdziwą pionierką na wielu polach. Amerykańska artystka była gościem tego wydania "Rozmów improwizowanych".
Zobacz więcej na temat:  improwizacja muzyka współczesna Tomasz Gregorczyk Janusz Jabłoński Indie Dwójka

Michał Aftyka Quintet - debiutanci, którzy już wiedzą, że nagrają kolejną płytę

- "Frukstrakt" nie znaczy zupełnie nic, ale dla mnie jest to o tyle interesujące, że ja raczej staram się podchodzić do życia w sposób logiczny. Każdego dnia nagle przychodzi ten moment, że udajemy się spać, i którejś nocy przyśniło mi się właśnie to słowo - mówił w "Poranku Dwójki" kontrabasista Michał Aftyka o debiutanckiej płycie swojego jazzowego kwintetu pt. "Frukstrakt".
Zobacz więcej na temat:  Jazz płyta Roch Siciński Dwójka MUZYKA muzyka współczesna Narodowy Instytut Muzyki i Tańca improwizacja Michał Aftyka

Raina Sokolov-Gonzalez - amerykańska gwiazda jazzu i R&B

Mama - freejazzowa wokalistka i wykładowczyni, tato - dramaturg i aktor, brat - multiinstrumentalista i producent. Jak w takiej rodzinie przechodzi się bunt nastolatki? Słuchając Christiny Aguilery! Na szczęście Raina Sokolov-Gonzalez ten okres ma już za sobą i aktualnie jest jedną z najbardziej intrygujących wokalistek na amerykańskiej scenie jazz/R&B.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jazz muzyka współczesna improwizacja MUZYKA Janusz Jabłoński Tomasz Gregorczyk

Steve Beresford - Cage, demokracja i owady na baterie

Steve Beresford był gościem "Rozmów improwizowanych". Czy można mówić o etyce w muzyce improwizowanej? Jak zmieniła się brytyjska scena ostatnich lat? Jak improwizator może interpretować muzykę Johna Cage'a? Na czym polega zasadnicza różnica między free jazzem i swobodną improwizacją? A do tego przygody Anglika w Nowym Jorku, kłopoty ze znikającymi zabawkowymi instrumentami i tuziny anegdot podawanych w niepodrabialnym angielskim stylu. 
Zobacz więcej na temat:  Janusz Jabłoński Tomasz Gregorczyk fortepian improwizacja Dwójka MUZYKA

◑ Nocny reportaż: Nils Petter Molvær| «Muzyka tradycyjna nie jest muzyką do zarabiania pieniędzy»

Dziś będziemy poruszać się po dziwnych, jazzowych przestrzeniach, miksować elektronikę z instrumentami akustycznymi, bo nasz dzisiejszy gość jest kompozytorem i muzykiem, który łączy elektronikę i akustykę. Nils Peеter Molver to norweski trębacz, kompozytor i producent, który łączy różne style muzyczne — jazz, ambient, house, electro i breakbeat, a także elementy muzyki hip-hopowej, rockowej i popowej — i bez wysiłku przekształca je w niepowtarzalne i dramatyczne pejzaże dźwiękowe o głębokiej intensywności.  Nils Petter Molvær wystąpił w maju na Festiwalu Muzyki Świata Milo Kurtisa, a w tym roku festiwal odbył się w siedzibie studia Agnieszki Osieckiej w budynku III Programu Polskiego Radia. Udało nam się wyrwać  Nilsa Pettersa Molværa z potoku ciągłych tras koncertowych, aby porozmawiać trochę o jego podejściu do improwizacji i rozumieniu tradycji.
Zobacz więcej na temat:  Muzyka nocą muzyka tradycyjna muzyka współczesna improwizacja Jazz muzyka elektroniczna Norwegia Milo Kurtis

"To trening aktorski". Na czym polega gra w teatrze improwizowanym?

- To trening aktorski, który pozwala nam się zachowywać na scenie w sposób uważny i reagować na to, co przynoszą partnerzy na scenę i daje widownia. To utrzymywanie pewnej formy psychofizycznej, która pozwala na niegubienie się w tym spontanicznym świecie - opowiada o sztuce improwizacji Jacek Sut z Teatru Komedii Impro w Łodzi. Aktor, wraz z dyrektorką instytucji Marią Gudejko, byli gośćmi "Nocy w Teatrze".
Zobacz więcej na temat:  TEATR improwizacja aktorzy aktorstwo aktor

ART. SPONSOROWANY Współbrzmienia - Ogólnopolski Konkurs Muzyki Improwizowanej: Pokaż nam jak czujesz muzykę!

Uwielbiasz muzykę? Tworzysz np. jazz, blues, folk, muzykę klubową, potrafisz improwizować i sprawić, że dźwięki z Twojego instrumentu zachwycą słuchacza? Jeżeli tak, to Fundacja Most the Most ma dla Ciebie wyjątkową propozycję - Ogólnopolski Konkurs Muzyki Improwizowanej "Współbrzmienia". Właśnie teraz masz szansę pokazać swoje muzyczne umiejętności na szeroką skalę i zdobyć atrakcyjne nagrody!
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Jazz blues folk improwizacja konkurs mozaika

◑ Nocny reportaż: Tymon Kosma | «Improwizacja to przekazywanie energii»

Dziś rozmawiamy z kolejnym przedstawicielem młodej polskiej sceny jazzowej jest Tymonem Kosmą. Gra na wibrafonie, ma za sobą klasyczne wykształcenie, ale często można go spotkać w warszawskich i katowickich klubach, gdzie występuje z licznymi zespołami w różnych składach, to taki kontrolowany niekontrolowany proces, kiedy muzycy w mieście się znają i okresowo zgadzają się występować w różnych składach, od duetów po całe orkiestry. Tymon ma również praktykę gry w orkiestrach symfonicznych. Wraz z naszymi gośćmi z ostatniej niedzieli - Adamem Jędrysikiem i Miłoszem Berdzikiem wystąpili w marcu w warszawskim klubie SPATiF, ze swoim trio Kosma / Jędrysik / Berdzik, w ramach cyklicznych wieczorów Jazz State, których kuratorką jest Karolina Šewc. A Tymon jest członkiem grupy Kosmonauci, co jest bardzo trafną grą z nazwiskiem, jak sądzicie.
Zobacz więcej na temat:  muzyka tradycyjna muzyka współczesna improwizacja POLSKA Katowice Warszawa

◑ Nocny reportaż: Adam Jędrysik, Miłosz Berdzik | «Zaufanie jest słowem kluczowym»

W tym tygodniu rozmawiamy z dwoma członkami tria, którzy są również znani jako część Adam Jędrysik Trio. to właściwie Adam Jędrysik - gitara oraz Miłosz Berdzik - perkusja. Rozmawiamy o edukacji, muzyce i improwizacji. A potem posłuchamy fragmentu ich występu w klubie SPATiF. Niepowtarzalna okazja do podróży w czasie i przestrzeni oraz odwiedzenia tego koncertu dla tych, którzy na nim nie byli. Dla wszystkich innych może to być przyjemne deja vu.
Zobacz więcej na temat:  muzyka tradycyjna improwizacja Jazz muzyka współczesna Muzyka nocą POLSKA Ukraina

Myra Melford - doświadczyć nieznanego

Soczyste bluesowe frazy, freejazzowe klastery i wysublimowana kolorystyka rodem z muzyki współczesnej – a to wszystko w trakcie jednej improwizacji. Gościem "Rozmów improwizowanych" była Myra Melford, która w swojej pianistyce wykracza daleko poza jazz. Skupiają się w niej jak w soczewce najważniejsze zjawiska muzyki XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  fortepian improwizacja Dwójka MUZYKA muzyka współczesna Janusz Jabłoński Tomasz Gregorczyk