more_horiz
PR24 Portal
Section05

Indie

Wędrówka na północ Indii. Pendżab i Meghalaya

W "Opowieściach ludów świata" przenosimy się do Indii – azjatyckiego kraju o starożytnej kulturze i wciąż żywych, niesamowicie barwnych tradycjach. Na przełomie października i listopada wyznawcy hinduizmu, jednej z najważniejszych i najstarszych religii tego rejonu Azji obchodzą wyjątkowe święto, Diwali. Najważniejszym dniem obchodów jest Lakshmi Puja, czyli dzień poświęcony Lakshmi, bogini szczęścia i dobrobytu oraz Ganeshy, boga mądrości, sprytu, patrona uczonych. 
Zobacz więcej na temat:  opowiadanie tradycja Indie radio dla dzieci

Nuklearny szantaż Rosji. USA oczekują jasnej deklaracji Chin i Indii

- Obowiązkiem USA, naszych sojuszników z NATO i innych odpowiedizalnych krajów, jak Chin i Indii, jest wysłanie bardzo jasnej wiadomości do Rosji: nie powinna ona rozważać użycia broni nuklearnej w konflikcie na Ukrainie - powiedział w rozmowie z telewizją CNN doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Podkreślił, że użycie broni atomowej, niezależnie od skali, traktowane będzie jednakowo.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Ameryka Rosja Indie Chiny

Indie, kraj miliarda marzeń

"Obraz Indii, jaki pokazują nam media, jest najczęściej skrajnie uproszczony. Jedni widzą Indie jako ostoję duchowości i starożytnej wiedzy. Inni zaś jako podszyte przemocą państwo skrajnej biedy. Rzadko słyszymy, że to kraj ciągłej przemiany, budowany codzienną pracą i dążeniami ponad miliarda zwykłych ludzi", mówi Weronika Rokicka, autorka książki "Indie. Kraj miliarda marzeń".
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa Indie Ballady i Romanse wystawa