more_horiz
PR24 Portal
Section05

inflacja

Eksperci: stopy procentowe w Polsce raczej już nie wzrosną

Wszystko wskazuje na to, że cykl podwyżek stóp procentowych się zakończył, choć Rada Polityki Pieniężnej zachowała sobie otwartą furtkę na przyszłość. Jednak nawet jeśli inflacja na początku przyszłego roku wzrośnie do 20 proc., co jest oczekiwane, to nie będzie to raczej przyczyną dla podwyżki stóp. Bardziej niepokojący jest wzrost inflacji producenckiej, która utrwala wysokie poziomy cen - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego i Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych PKO BP.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rada Polityki Pieniężnej NBP stopy procentowe inflacja

Eksperci: konsumenci kupują mniej, koncentrują się tylko na rzeczach najpotrzebniejszych

Polscy konsumenci nadal sporo kupują, ale są to towary zdecydowanie tańsze, nabywane w mniejszych ilościach ale częściej, wykorzystują wszelkie możliwe promocje. Nadal istotnie poziom popytu poprawiają uchodźcy z Ukrainy, co nieco zaburza obraz zachowań polskich konsumentów - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Grażyna Spytek-Bandurska z Federacji Przedsiębiorców Polskich i Marek Zuber z Akademii WSB.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PMI inflacja tarcza antyinflacyjna konsument wydatki wynagrodzenia

Rynek pracy reaguje na sytuację gospodarczą. Ekspert PIE: będzie korekta zatrudnienia, ale bez radykalnych zwolnień

Nie spodziewamy się radykalnego wzrostu bezrobocia w 2023 roku - powiedział wiceszef Polskiego Instytutu Ekonomicznego Paweł Śliwowski. Jego zdaniem możliwe jest nasilenie się spadku wzrostu wynagrodzeń. Powołując się na prognozy KE wskazał, że w przyszłym roku polska gospodarka spowolni do ok. 0,7 proc., ale - jak wskazał - nie mamy sygnałów o recesji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma praca inflacja zarobki zatrudnienie emigracja

Prezes PiS: w czasie pandemii zorganizowaliśmy program wsparcia i zatrzymaliśmy wzrost bezrobocia

Prezes Prawa i Sprawiedliwości powiedział podczas spotkania z mieszkańcami Zielonej Góry, że rządowi udało się ograniczyć społeczne skutki walki z inflacją. Jarosław Kaczyński przypomniał, że uniknięto zwiększonego bezrobocia, zamrożono ceny energii, wprowadzono wakacje kredytowe i stworzono wiele osłon finansowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Kaczyński regiony dolnośląskie Prawo i Sprawiedliwość Zielona Góra polityka GOSPODARKA COVID-19 inflacja

Eksperci: chwilowy spadek inflacji na pewno cieszy, ale w kolejnych miesiącach trzeba ją będzie konsekwentnie tłumić

Obniżka inflacja to zawsze powód do radość, ale niestety jednocześnie wzrosła inflacja bazowa, a to pokazuje utrzymującą się presję na wzrost cen w kolejnych miesiącach. Podobny efekt będzie miał wzrost kosztów energii. Gorsze są dane o niewielkim poziomie wzrostu inwestycji tak krajowych,. Jak i zagranicznych spowodowane obawami przed wojną, spadkami popytu czy drogim kredytem - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marek Kłoczko, prezes Krajowej Izby Gospodarczej i Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gus inflacja pkb tarcza antyinflacyjna Komisja Europejska ceny żywności ceny paliw

Eksperci: zerowy VAT na żywność na pewno pomoże Polakom w dobie wysokiej inflacji

Utrzymanie w przyszłym roku zerowego VAT na żywność to rozwiązanie jednoznacznie korzystne dla Polaków, pozytywnie oddziałujące na poziom inflacji. Poziom realnych cen będzie jednak w znacznym stopniu uzależniony także od kosztów transportu czy energii. Jeśli pracownicy odczują dalszy realny spadek siły nabywczej swoich wynagrodzeń, choć statystycznie one cały czas rosną, to mogą ruszyć po podwyżki. Pracodawcy mogą jednak nie być w stanie pozytywnie na to dopowiedzieć - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: dr Wojciech Lewandowski z Wise Europa oraz prof. Konrad Raczkowski, dyrektor Centrum Gospodarki Światowej UKSW.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatek VAT tarcza antyinflacyjna inflacja zarobki wynagrodzenia