X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
inflacja

Eksperci: rosnąca konsumpcja oznacza odbudowę gospodarki

Wzrost konsumpcji to bardzo dobry wskaźnik dla całej gospodarki, ale też dla poszczególnych producentów i usługodawców, którzy mogą być spokojni, że na etapie odbudowy po pandemii znajdą nabywców na swoje towary i usługi. Dlatego tak ważna jest odbudowa popytu - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Artur Bartoszewicz z SGH i dr Przemysław Kwiecień z XTB.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA NBP inflacja dług publiczny budżet Polski gus

ANALIZA Wzrost cen producentów w strefie euro. W tle popyt z Chin i handel pozwoleniami na emisję

Ceny producentów w Niemczech wzrosły w czerwcu o 8,5 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, poinformował Federalny Urząd Statystyczny. Tak drastycznego wzrostu nie było od stycznia 1982 roku, czyli od blisko 40 lat, pisze w środę dziennik "Welt". Na inflację zaczynają się nakładać czynniki związane z walką ze zmianami klimatycznymi.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja produkcja przemysłowa

Eksperci: inflację podbijają czynniki zewnętrzne, ale też rosnące opłaty i przeregulowanie gospodarki

Wpływ inflacji na gospodarkę jest bardzo duży zatem trzeba analizować przede wszystkim jej przyczyny. W Polsce, a mamy niemal najwyższą inflację w Europie, wpływają na nią zarówno czynniki zewnętrzne związane np. z cenami energii, ale też dodatkowe opłaty i wyższe podatki czy przeregulowanie gospodarki - mówili goście "Rządów Pieniądza": dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego i Piotr Palutkiewicz  z Warsaw Enterprise Instytute.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja ceny mieszkań pandemia stopy procentowe ekologia Unia Europejska

Prof. Elżbieta Mączyńska o poziomie inflacji: do tego problemu trzeba podchodzić ze spokojem

- Myślę, że do tego problemu trzeba podchodzić z należytym spokojem. To, co jest groźne w trakcie inflacji to narastające oczekiwania inflacyjne. Oznacza to, że ludzie kiedy słyszą o inflacji kupują wcześniej to, co mieli kupować później. Nakręca to popyt i rosną ceny - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  inflacja pieniądze gospodarka polska ceny ekonomia POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Inflacja w USA będzie rosnąć. Fed myśli nad zaostrzeniem polityki monetarnej

Szef banku centralnego Stanów Zjednoczonych Jerome Powell przyznał, że w najbliższych miesiącach nadal spodziewane są wysokie notowania inflacji w tym kraju. Potem jej tempo wzrostu powinno spowalniać. Trzeci miesiąc z rzędu wysokich wskaźników inflacji powoduje, że bank centralny - Rezerwa Federalna - rozważa i sygnalizuje możliwość zaostrzenia polityki monetarnej.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone GOSPODARKA ŚWIAT inflacja

Eksperci: straszenie obywateli wzrostem cen nakręca spiralę inflacyjną

Z inflacją jak z pogodą, inna temperatura jest na termometrze, a inna ta odczuwalna. Taka samo inflację inaczej odczuwają uboższe gospodarstwa, które czwartą część dochodów wydają na żywność, a inaczej bogatsze, które kosztuje ona relatywnie mniej. Nie należy jednak mówić o przesadnym wzroście cen, gdy jest on na poziomie ok. 4 proc. - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, prof. Elżbieta Mączyńska. W opinii Agnieszki Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej inflacja będzie jednak malała, a dziś często jest ona nakręcana przez szybko rosnące zakupy konsumentów, często podyktowana obawami o wzrost cen.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja zatrudnienie pkb COVID-19

Eksperci: kontrolowana inflacja pozytywnie wpływa na gospodarkę

Inflacja z pewnością ma charakter przejściowy i kontrolowana jest korzystna dla gospodarki. Jednak warto byłoby zasygnalizować perspektywę choćby niewielkiego wzrostu stóp procentowych, aby uprzedzić kredytobiorców, że istotnie wzrośnie wtedy koszt obsługi ich długu - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza" dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek (UW) i Łukasz Kozłowski (Federacja Przedsiębiorców Polskich).
Zobacz więcej na temat:  inflacja GOSPODARKA

"Niechęć do schładzania gospodarki". Dr Artur Bartoszewicz o decyzji RPP ws. stóp procentowych

- Może okazać się, że za jakiś czas zobaczymy inne podejście RPP. Mam nadzieję, że nie prześpimy czasu, kiedy koszty polityki pieniężnej będą zbyt duże i społeczeństwo będzie niezadowolone z tego stanu - mówił w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz (SGH), komentując pozostawienie przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych na dotychczasowym poziomie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Olga Semeniuk gospodarka polska inflacja GOSPODARKA społeczeństwo

ANALIZA Inflacja w strefie euro pozostanie umiarkowana. Raport EBC

W pierwszym kwartale 2021 r. trwająca pandemia koronawirusa  nadal wpływała na działalność gospodarczą. Spadek produkcji udało się ograniczyć dzięki efektowi uczenia się - podmioty gospodarcze lepiej dostosowują się do pandemii - oraz wsparciu publicznemu, a także dzięki trwającemu ożywieniu popytu zagranicznego i prężnemu sektorowi wytwórczemu. Europejski Bank Centralny opublikował raport dotyczący oczekiwań w strefie euro.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ropa naftowa strefa euro inflacja Europa

Eksperci: polska gospodarka odradza się dzięki aktywnym przedsiębiorcom i odpowiedzialnym konsumentom

Coraz lepsze dane dotyczące rozwoju polskiej gospodarki płynące z Komisji Europejskiej dowodzą, że tak nasi przedsiębiorcy jak i konsumenci dobrze radzą sobie z kryzysem wywołanym pandemią. A biorąc pod uwagę to, że zagraniczni analitycy zwykle bardzo ostrożnie podchodzą do Polski, uzasadnione są przewidywania, że nasze PKB jeszcze w tym roku urośnie nawet ponad 5 proc. - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej i Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb inflacja Komisja Europejska finanse Polski Ład

Ekspert PIE: inflacja w kolejnych miesiącach powinna spadać. Tak sądzą analitycy Komisji Europejskiej

- Inflacja w przyszłym roku powinna spaść do poziomu 3 procent. A jej wysokość oprócz możliwego kolejnego lockdown'u, wynikającego ze zbyt małego procenta zaszczepionych Polaków, to dwa główne, potencjalnie negatywne czynniki dla polskiej gospodarki na przyszłość - powiedział dr Jakub Sawulski, prezes Polskiego Instytutu Ekonomicznego w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Komisja Europejska Unia Europejska pkb Koronawirus w Polsce inflacja inwestycji infrastrukturalne UE