more_horiz
PR24 Portal
Section05

inflacja

GUS poda dane na temat inflacji w listopadzie. Ekonomiści: okres szybkiego spadku mamy już za sobą

W opinii ekonomistów inflacja w listopadzie wyniesie 6,6-6,7 proc. Pozostanie więc na takim samym poziomie jak w październiku, choć według niektórych może nieznacznie wzrosnąć. Przyczyną mogą być ceny żywności, które wzrosły w ujęciu miesięcznym drugi raz z rzędu, oraz ceny paliw. W czwartek Główny Urząd Statystyczny opublikuje szybki szacunek inflacji w listopadzie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA Główny Urząd Statystyczny inflacja ekonomia Rada Polityki Pieniężnej ceny

"Konsumpcja i solidne inwestycje". OECD prognozuje odbicie PKB Polski w 2024 r.

Realne PKB Polski może wzrosnąć o 0,4 proc. w 2023 r. ze względu na osłabiony popyt wewnętrzny, wysoką inflacją i restrykcyjną politykę monetarną, zaś w 2024 r. wzrost powinien odbić do 2,6 proc. - prognozuje OECD w najnowszym raporcie. W 2025 roku organizacja spodziewa się wzrostu realnego PKB na poziomie 2,9 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse publiczne OECD pkb inflacja deficyt budżetowy dług publiczny rynek pracy

Eksperci: zerowy VAT i blokowanie cen energii w 2024 r. raczej zostaną utrzymane

Wiele wskazuje na to, że zerowy VAT na żywność zostanie utrzymany. Ceny energii mogą być wtedy podwyższane, ale stopniowo. Nikt nie zechce wziąć na siebie odium znacznych podwyżek cen życia obywateli i wzrostu inflacji, którą rezygnacja z tarczy antyinflacyjnej by spowodowała. A co do handlu w niedzielę, to czeka nas dyskusja w tej sprawie, bo zwiększyłoby to obroty firm, a więc i przychody budżetu z podatków. Zapewne potrzebne byłyby wówczas osłony dla pracowników tego sektora - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Hubert Gąsiński, z WSB Merito i Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA handel w niedzielę inflacja vat

Eksperci: Polska liderem wzrostu gospodarczego dzięki eksportowi i konsumpcji

Doskonałe dane na temat polskiej gospodarki płynące z OECD cieszą, ale kolejne kwartały stoją pod znakiem zapytania. Na wzrost PKB ma wpływ eksport, mimo pojawiających się problemów. Polacy nie zdecydowali się bowiem na radykalne ograniczenie konsumpcji. Ale ewentualna podwyżka VAT na żywność i uwolnienie cen energii mogą przerwać ten pozytywny trend - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i prof. Mariusz Andrzejewski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezrobocie eksport inflacja pkb kredyt mieszkaniowy OECD

Eksperci: dobra sytuacja na rynku pracy pozwala Polakom patrzeć w przyszłość z większym optymizmem

Polscy konsumenci z coraz większym optymizmem patrząc w przyszłość. Cenią sobie dobrą sytuację na rynku pracy i wzrost wynagrodzeń przewyższający już inflację. Czekają oczywiście na to co zdarzy się z VAT na żywność i cenami energii ale podobnie jak wojak Szwejk coraz częściej twierdzą, że "jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było"  - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak dyrektor biura strategii rynkowych banku PKO BP i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rynek pracy inflacja oszczędzanie depozyt emerytura konsument recesja

Groźba Trybunału Stanu dla prezesa NBP. Rzecznik banku: oddzielmy narrację polityczną od faktów i prawa

Należy oddzielić narrację polityczną od sfery faktów i prawa. Jeśli ktoś chciałby podważyć działania NBP, to powinien zwrócić uwagę na opinię EBC, MFW i OECD, które pozytywnie oceniały te czynności - powiedział rzecznik NBP Wojciech Andrusiewicz, odnosząc się do zapowiedzi ewentualnego postawienia Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA NBP Adam Glapiński Rada Polityki Pieniężnej inflacja stopy procentowe Trybunał Stanu Donald Tusk

Produkcja przemysłowa i wynagrodzenia w Polsce. Eksperci: perspektywy na 2024 rok są optymistyczne

Produkcja przemysłowa prawdopodobnie powróci do spadków w listopadzie, ale perspektywy na 2024 r są bardziej optymistyczne - ocenił Sebastian Sajnóg z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zdaniem ekonomistów należy oczekiwać dalszego wzrostu płac, który będzie szybszy od wzrostu inflacji. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA produkcja przemysłowa produkcja wynagradzanie wynagrodzenia zatrudnienie inflacja stopy procentowe POLSKA

Eksperci: inflacja będzie jednocyfrowa, ale podwyższona przez dłuższy czas

Po najnowszych wskaźnikach inflacji widać, że będzie się ona utrzymywała na poziomie ok. 5 procent, jeszcze w przyszłym roku. A to nakazuje ostrożność  w podejmowaniu decyzji, także co do poziomu stóp procentowych - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza" w PR24: dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW i Piotr Palutkiewicz, wiceprezes Warsaw Enterprise Intitiute.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja dług publiczny finanse publiczne