more_horiz
PR24 Portal
Section05

Instytut Pamięci Narodowej

W Warszawie otwarto wystawę IPN "Gospodarka III Rzeszy"

W Warszawie przed Domem Polonii otwarto wystawę wystawa plenerową Instytutu Pamięci Narodowej "Gospodarka III Rzeszy". Wystawa prezentuje źródła dzisiejszej niemieckiej potęgi gospodarczej, a której najpotężniejsze firmy najmocniej rozwinęły się w czasie II wojny światowej i bezwzględnej polityki wyzysku podbitych i zniewolonych narodów.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy II wojna światowa historia Polski IPN Instytut Pamięci Narodowej

Bestialski mord za pomoc Żydom. Rodzina Ulmów będzie beatyfikowana

Papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów - zamordowanych 24 marca 1944 roku przez Niemców za ukrywanie Żydów - i upoważnił Dykasterię Spraw Kanonizacyjnych do jego opublikowania. To oznacza, że cała rodzina Ulmów zostanie wkrótce beatyfikowana. Instytut Pamięci Narodowej jest od 2003 roku zaangażowany w badanie i upamiętnianie ofiar tej zbrodni.
Zobacz więcej na temat:  Ulmowie IPN Instytut Pamięci Narodowej Paweł Lekki historia Polski

Akty oskarżenia, zarzuty i wnioski o uchylenie immunitetów. IPN ściga zbrodnie sądowe stanu wojennego

Instytut Pamięci Narodowej nie rezygnuje ze ścigania osób odpowiedzialnych za zbrodnie sądowe stanu wojennego. W tym roku prokuratorzy IPN skierowali do Sądu Najwyższego 38 wniosków o uchylenie immunitetu 30 osobom, w tym 25 sędziom i pięciu prokuratorom. Sąd Najwyższy rozpoznał dotąd sześć wniosków, z czego pięć zostało uwzględnionych - cztery dotyczyły sędziów i jeden prokuratora.
Zobacz więcej na temat:  historia PRL historia Polski IPN Instytut Pamięci Narodowej represje komunizm

IPN ściga zbrodnie sądowe stanu wojennego. Są akty oskarżenia, zarzuty i wnioski o uchylenie immunitetów

- Sędziowie z tamtych czasów wciąż orzekają - powiedział prezes IPN dr Karol Nawrocki podczas konferencji prasowej "Zbrodnie sądowe stanu wojennego" w Warszawie.  Instytut Pamięci Narodowej nie rezygnuje ze ścigania osób odpowiedzialnych za zbrodnie sądowe stanu wojennego. W tym roku prokuratorzy IPN skierowali do Sądu Najwyższego 38 wniosków o uchylenie immunitetu 30 osobom.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA IPN Instytut Pamięci Narodowej stan wojenny sądownictwo

Prof. Szwagrzyk: część badań potwierdza, że Rydz-Śmigły spoczął na Powązkach

Wyniki badań archeologicznych, historycznych, medycznych, antropologicznych dają podstawy do tego, żeby uznać, że na Powązkach odnaleziono szczątki zgodne z opisem szczątków marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego – stwierdza dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Edward Rydz-Śmigły II wojna światowa Instytut Pamięci Narodowej genetyka ekshumacja Krzysztof Szwagrzyk

"Jesteśmy Polakami". Obchody setnej rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech

Obchodom setnej rocznicy założenia Związku Polaków w Niemczech towarzyszy jubileusz 85. rocznicy powstania Gimnazjum Polskiego w Kwidzynie. Na tamtejszym placu św. Jana Pawła II w przededniu Święta Niepodległości odbył się wernisaż wystawy "Jesteśmy Polakami. Związek Polaków w Niemczech". Prezentacja ukazuje historię, dokonania, najważniejsze postacie związane z działalnością organizacji.
Zobacz więcej na temat:  Kwidzyn IPN Kornel Morawiecki Solidarność Walcząca Wrocław Pruszków Niemcy Paweł Lekki Instytut Pamięci Narodowej

Szczątki trzech prezydentów RP na uchodźstwie wracają do Polski

Zwieńczeniem obchodów jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości będzie otwarcie w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie oraz poświęconej prezydentom Izby Pamięci. W sobotę, 12 listopada 2022, zostaną sprowadzone do Polski szczątki trzech pierwszych prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego. W tym dniu odbędą się również uroczystości pogrzebowe.
Zobacz więcej na temat:  emigracja uchodźcy II wojna światowa Rząd RP na Uchodźstwie pogrzeb świątynia opatrzności Małgorzata Frydrych Londyn Newark Instytut Pamięci Narodowej

NASZ WYWIAD "Dzień zwycięstwa prawdy nad kłamstwem". Prezes IPN o pochówku obrońców Westerplatte

W Gdańsku uroczyście spoczęli w grobach obrońcy Westerplatte. - Jest to dzień zwycięstwa prawdy nad kłamstwem, ale też dowód na to, że determinacja, gdy ma się to poczucie prawdy i walki o ważne dla Polaków wartości, a z całą pewnością taką jest "pamięć", powoduje, że można spotkać się właśnie na Westerplatte - mówił dla portalu polskiegoradia24.pl prezes IPN dr Karol Nawrocki. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Westerplatte II wojna światowa regiony pomorskie Gdańsk Karol Nawrocki Instytut Pamięci Narodowej

IPN odnalazł pamiątki po więźniach niemieckiego obozu Gross-Rosen. Teraz trafią do muzeum

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki przekaże do Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy pamiątki po więźniach niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Uroczystość rozpocznie się o w południe na terenie Muzeum i wezmą w niej udział prokurator Andrzej Pozorski, zastępca prokuratora generalnego i dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz dyrektor Muzeum Gross-Rosen Janusz Barszcz.
Zobacz więcej na temat:  niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne II wojna światowa zbrodnie wojenne śmierć Instytut Pamięci Narodowej POLSKA społeczeństwo