more_horiz
PR24 Portal
Section05

Instytut Pileckiego

Rosyjskie zbrodnie na Ukrainie. Konferencja w Instytucie Pileckiego w Berlinie

Niemcy i zachodnie społeczeństwa muszą znać wszystkie oblicza rosyjskiej agresji na Ukrainę. Mówią o tym pracownicy berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego. Z inicjatywy polskiej instytucji w stolicy Niemiec zorganizowano międzynarodową konferencję poświęconą dokumentowaniu i osądzeniu rosyjskich zbrodni. Do udziału w konferencji zostali zaproszeniu prawnicy, historycy, publicyści i politycy.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Ukraina Berlin Instytut Pileckiego

Przyznano kolejne medale Virtus et Fraternitas za pomoc Polakom w czasie II wojny światowej

Podczas uroczystości, która odbyła się we wtorek 20 grudnia w Belwederze, uhonorowano odznaczeniami Virtus et Fraternitas osobom ratującym Polaków będących ofiarami systemów totalitarnych XX w. "Wyrażam najgłębszą cześć waszym dobroczyńcom" – napisał prezydent zwracając się do rodzin uratowanych Polaków.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Instytut Pileckiego zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne Rzeź Wołyńska Węgry Ukraina

Wstrząsające wspomnienia obrońcy Azowstalu. "Bili nas po całym ciele pałkami z metalem, chłopcy tracili świadomość"

- Trafiliśmy do klatek o wymiarach dwa na trzy metry, w których staliśmy kilka godzin. Przyodziano nas w ubrania dla więźniów, brano odciski palców, a śledczy bili nas - mówił w Polskim Radiu 24 Hennadij Starczenko, więzień z Azowstalu. Gościem audycji była też Julia Miziukina z Instytutu im. Lemkina.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT społeczeństwo wojna na Ukrainie wojna 2022 atak Rosja Instytut Pileckiego

Instytut Pileckiego pokazuje twarze ofiar obławy augustowskiej i dokumentuje zbrodnie rosyjskie na Ukrainie

- To olbrzymia satysfakcja, że prawda ta triumfuje po latach mimo ogromnego wysiłku, żeby ją ukryć - mówił na antenie Dwójki Tomasz Stefanek, pełnomocnik dyrektora ds. programowych Instytutu Pileckiego. W Dwójce rozmawialiśmy o wystawie "Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej", pokazywanej na warszawskim Skwerze Hoovera, i o dokumentowaniu rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Ukraina Instytut Pileckiego zbrodnie wojenne

Twarze ofiar obławy augustowskiej na wystawie w centrum Warszawy. "Przywracanie pamięci"

Zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach latem 1945 roku, dziś pamięć o nich wraca dzięki specjalnej wystawie. Mowa o ofiarach obławy augustowskiej, największej sowieckiej zbrodni na Polakach po II wojnie światowej. Ekspozycję "Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej" przygotowaną przez Instytut Pileckiego otwarto przy skwerze Hoovera na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA obława augustowska HISTORIA NKWD Instytut Pileckiego wystawa społeczeństwo Warszawa

"Łagier 0331" w reżyserii Grzegorza Czerniaka. Reżyser o konieczności podjęcia ekshumacji

Zapomniana historia tysięcy Polaków, ofiar sowieckiego łagru przywołana w filmie podczas pierwszego dnia Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci (NNW) w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Gdynia Instytut Pileckiego Witold Pilecki Holokaust Auschwitz II wojna światowa niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne nazizm III Rzesza Niemcy zbrodnie wojenne historia Polski HISTORIA okupacja niemiecka okupacja sowiecka

Przez kulturę o skutkach totalitaryzmów. Czym zajmuje się Instytut Pileckiego?

Kilka dni po inwazji Rosji na Ukrainę, w ramach Instytutu Pileckiego, powstało Centrum im. Rafała Lemkina. Jego misją jest dokumentowanie zbrodni popełnianych przez najeźdźców. To oczywiście niejedyna inicjatywa mająca na celu badanie skutków totalitaryzmów i opowiadanie o nich. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Anna Stempniak Instytut Pileckiego totalitaryzm historia Polski wojna na Ukrainie Jedynka Ukraina

Spektakl "Oswobodzeni" – wojna bez przyzwyczajenia

– Zawsze istnieje rodzaj przyzwyczajenia się, nawet do najgorszych rzeczy. Ponieważ wojna trwa już od końcówki lutego, w naszej świadomości ona istnieje, z nią żyjemy. Bardzo ważne jest, aby o niej umiejętnie ciągle mówić, naciskać guzik "uwaga – to barbarzyństwo" – mówił w Dwójce aktor Leszek Zduń o spektaklu "Oswobodzeni", związanym z 83. rocznicą agresji ZSRR na Polskę i aktualnymi wydarzeniami na Ukrainie. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek agresja sowiecka spektakl Instytut Pileckiego 17 września 1939 Dwójka Ukraina

"Nad zbrodniami rosyjskimi na Ukrainie nie może zapanować cisza"

- Nasze zadanie polega na tym, żeby tą pamięć zapisać w taki sposób, żeby była ona aktywna wtedy, gdy o tych zbrodniach nie będzie można mówić. Kiedy ruszą te wszystkie procedury prokuratorskie, śledcze, związane z oskarżeniem Rosji o dokonane zbrodnie, będą one objęte klauzulą tajności - mówiła w "Poranku Dwójki" o pracy Centrum Lemkina Instytutu Pileckiego Barbara Konarska, rzecznik tej instytucji.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pileckiego Ukraina Dwójka Ukraina Paweł Siwek wojna na Ukrainie Dwójka

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Aktorzy przeczytają relacje wojenne Ukraińców

W Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu Instytut Pileckiego zaprezentuje wspomnienia wojenne Ukraińców, którzy doświadczyli koszmaru rosyjskiej agresji. Zaprezentowane wspomnienia pochodzą ze zbiorów powołanego przez Instytut Centrum Lemkina, które dokumentuje rosyjskie zbrodnie na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Instytut Pileckiego Ukraina Rosja aktorzy KULTURA Wydarzenia

"Wola 1944: Wymazywanie. Ludobójstwo i sprawa Reinefartha". Wystawa upamiętniająca rzeź Woli

"Wola 1944: Wymazywanie. Ludobójstwo i sprawa Reinefartha" - to tytuł nowej wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego. Opowiadał ona o nieukaranej niemieckiej zbrodni dokonanej na ludności warszawskiej Woli w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzesiowski II wojna światowa Powstanie Warszawskie śmierć Adolf Hitler Heinrich Himmler Warszawa Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski Instytut Pileckiego

Obława augustowska, czyli "mały Katyń". Do dziś nie wiadomo, gdzie są groby ofiar

- Nie jest do końca jasne, dlaczego tych ludzi w takim odsetku postanowiono zamordować. Obławy miały miejsce również w innych regionach, ale często ci ludzie trafiali na wywózkę na Daleki Wschód, na Syberię. Dlatego też rodziny ofiar obławy augustowskiej przez lata miały nadzieję, że ci ludzie wrócą - mówił w Dwójce Tomasz Stefanek, pełnomocnik dyrektora ds. programowych w Instytucie Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka historia Polski ZSRR Armia Czerwona zbrodnie sowieckie Rosja Instytut Pileckiego

77. rocznica Obławy Augustowskiej. Premier uczcił pamięć poległych: zginęli, bo byli Polakami

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że zbrodnia augustowska wymaga pełnego wyjaśnienia. Przy Wzgórzu Krzyży w Gibach, miejscu symbolizującym grób ofiar Obławy Augustowskiej, odbywają się główne obchody 77. rocznicy największej zbrodni dokonanej na Polakach po II wojnie światowej. Szef rządu przekonywał, że zbrodnia była precyzyjnie zaplanowana, a jej ofiary miały zostać zapomniane.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA podlaskie regiony Mateusz Morawiecki HISTORIA historia Polski NKWD ZSRR zbrodnie sowieckie II wojna światowa obława augustowska Instytut Pamięci Narodowej Instytut Pileckiego