more_horiz
PR24 Portal
Section05

inwestycje

5 mld euro z KPO dla Polski. Minister finansów: gospodarka dostanie kolejny zastrzyk

W najbliższych tygodniach popłyną do Polski pierwsze pieniądze na projekty energetyczne ze zmienionego Krajowego Planu Odbudowy. Zapowiedział to w Brukseli minister finansów Andrzej Kosztowniak po unijnej naradzie, na której zapadła zgoda na wypłatę Polsce 5 miliardów euro zaliczki ze zmodyfikowanego KPO.
Zobacz więcej na temat:  Krajowy Plan Odbudowy Ministerstwo Finansów GOSPODARKA pieniądze inwestycje Bruksela

CPK: podpisano kolejną umowę dotycząca budowy tunelu kolei dużych prędkości w Łodzi

Spółka Centralny Port Komunikacyjny podpisała drugi z trzech kontraktów związanych z budową ponad czterokilometrowego tunelu kolei dużych prędkości w Łodzi. Chodzi o wykonanie przez firmę Budimex dwóch komór dla tarczy drążącej. Cała, kilkuetapowa inwestycja ma skrócić czas podróży na trasie Warszawa - Łódź do około 45 minut.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA centralny port komunikacyjny inwestycje infrastruktura pociągi transport

Minister klimatu daje zielone światło. Chodzi o sześć projektów jądrowych Orlenu i Synthosu

Minister klimatu i środowiska wydał sześć decyzji zasadniczych dotyczących budowy sześciu obiektów energetyki jądrowej w technologii BWRX-30 dla spółek Orlen Synthos Green Energy - przekazało w czwartek PAP ministerstwo klimatu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezpieczeństwo energetyczne energetyka energia elektryczna energia atomowa energia elektrownia atomowa Orlen prąd POLSKA inwestycje

Według PO przemysł zbrojeniowy jest w zapaści. Błaszczak: przychody PGZ są niemal 3-krotnie wyższe niż w 2015 r.

Politycy PO przez lata kłamali, że polski przemysł zbrojeniowy jest w zapaści; tymczasem szacunkowe przychody Polskiej Grupy Zbrojeniowej w 2023 roku są niemal 3-krotnie wyższe niż w 2015 roku. Produkty polskiej zbrojeniówki są zawsze pierwszym wyborem dla Wojska Polskiego - podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  Mariusz Błaszczak POLSKA MON Wojsko Polskie inwestycje służby i bezpieczeństwo

Eksperci: optymizm przedsiębiorców daje szanse na rozwój inwestycji

Nadzwyczajny optymizm przedsiębiorców wynika po części z tego, że nasza gospodarka wychodzi z dołka, ale po części z nadziei na poprawę otoczenia prawnego na bardziej sprzyjający prowadzącym firmy, na pozyskanie środków z KPO. Ten optymizm daje szanse na wzrost inwestycji, czego bardzo potrzebujemy - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych i Marcin Klucznik, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PMI firma inwestycje przedsiębiorca podatek VAT kredyt mieszkaniowy

Napływ kapitału z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich do Polski przekroczył 140 mld zł. NBP podał nowe dane

Napływ kapitału z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich do Polski w 2022 roku wyniósł 140,3 mld zł, blisko o 25 proc. więcej rdr - podał Narodowy Bank Polski. Polskie inwestycje bezpośrednie za granicą w ub. roku było blisko półtorakrotnie wyższe niż w 2021 r. i wyniosło 28,2 mld zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inwestycje zagraniczne inwestycje firmy firmy produkcyjne NBP POLSKA

Afera wiatrakowa. Hennig-Kloska obarcza PO odpowiedzialnością za projekt ustawy

- My dostaliśmy ten projekt do konsultacji. Ja go konsultowałam, złożyłam do niego cały szereg poprawek, dlatego mogę powiedzieć, że się identyfikuję z tym projektem - tłumaczyła się poseł Paulina Hennig-Kloska z partii Szymona Hołowni. Przekonywała w programie "Graffiti" na antenie Polsat News, że projektodawcą przepisów w tzw. ustawie wiatrakowej była Platforma Obywatelska. Zapowiedziała przy tym, że złożone będą 3 grupy poprawek do tzw. projektu ustawy wiatrakowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energia elektryczna inwestycje Paulina Henning - Kloska Platforma Obywatelska

Via Baltica na Litwie. Strategiczna trasa zbliża się do granicy z Polską

Na Litwie trwają intensywne prace przebudowy odcinka autostrady A5 Kowno-Mariampol-Budzisko, trasy Via Baltica w kierunku granicy z Polską. Jolita Orentaite z Dyrekcji Litewskich Dróg Samochodowych podkreśla, że prowadzone tu roboty są największymi od 30 lat pracami związanymi z budową infrastruktury drogowej, które mają zakończyć w 2025 roku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA via carpatia transport logistyka drogi inwestycje Litwa kierowcy

COP28. Polska chce potrojenia mocy wytwórczej energii jądrowej na świecie do 2050 r.

Atom jest przyszłością czystej, bezpiecznej i stabilnej energii, jest przyszłością sprawiedliwej transformacji energetycznej - podkreślił prezydent Andrzej Duda, przyjmując w sobotę w Dubaju deklarację o potrojeniu mocy wytwórczej energii jądrowej w skali globalnej do 2050 r.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT energetyka elektrownia atomowa inwestycje Andrzej Duda GOSPODARKA bezpieczeństwo energetyczne