more_horiz
PR24 Portal
Section05

inwestycje

Dwa kolejne perony do remontu. Duże zmiany na dworcu Warszawa Zachodnia

Od 11 grudnia zmieni się organizacja dojść na remontowanym dworcu Warszawa Zachodnia. Informacje o zmianach podawane są w komunikatach głosowych i wizualnych. Prace obejmą perony 4 i 3. Kontynuowana jest budowa wiaduktów kolejowych i przejścia podziemnego. Największa inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych w Warszawie to projekt za około 2 mld zł, który ubiega się o dofinansowanie ze środków unijnych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura inwestycje PKP Warszawa kolej pociągi

Kolejni wykonawcy infrastruktury CPK wybrani w przetargu. Zaprojektują obiekty wspierające

Centralny Port Komunikacyjny wybrał oferty w pierwszym przetargu na projektowanie obiektów wspierających lotnisko. Spółka planuje podpisać umowę ramową z 13 podmiotami, które zaprojektują m.in. wieżę kontroli lotów czy centrum operacyjne portu lotniczego. Wśród 13 podmiotów, które spełniły warunki udziału w postępowaniu przetargowym, znalazło się dziewięć firm i cztery konsorcja.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA centralny port komunikacyjny infrastruktura inwestycje port lotniczy projektowanie przetarg

Tauron wybuduje kolejną farmę wiatrową. To dwunasta inwestycja koncernu i pierwsza w woj. śląskim

Tauron wybuduje w okolicach Raciborza farmę wiatrową o mocy 33 MW. Będzie to dwunasta taka inwestycja koncernu, ale pierwsza w woj. śląskim. Energia wytwarzana dzięki 15 turbinom pokryje zapotrzebowanie 28 tys. gospodarstw domowych. Budowa nowej farmy ma rozpocząć się jeszcze w tym roku, a pierwsza energia elektryczna popłynie z niej w pierwszej połowie 2024 r.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Tauron OZE energia odnawialna energetyka wiatr inwestycje bezpieczeństwo energetyczne

Opozycja sceptyczna wobec koreańskiego sprzętu wojskowego. Kwiecień: to za PO zwijano polską armię

 - Polityka Platformy Obywatelskiej polegała na tym, że likwidowano jednostki wojskowe we wschodniej Polsce - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Anna Kwiecień. Posłanka PiS odniosła się w ten sposób do słów Tomasza Siemoniaka, byłego szefa MON, w których sceptycznie ocenił odebranie przez polskie władze pierwszej partii południowokoreańskich czołgów K2 i armatohaubic K9.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo inwestycje Anna Kwiecień Prawo i Sprawiedliwość Magdalena Ogórek

Rosną polskie inwestycje zagraniczne. NBP: wyniosły dwa razy więcej niż w 2020 r.

W 2021 roku wartość netto transakcji polskich inwestorów bezpośrednich za granicą wyniosła 7 mld zł i było to dwukrotnie więcej niż rok wcześniej - poinformował Narodowy Bank Polski. Dodał, że w odróżnieniu od poprzednich lat w strukturze polskich inwestycji bezpośrednich za granicą w 2021 roku dominowały reinwestycje zysków (10,6 mld zł). Z kolei wartość transakcji z tytułu zakupu akcji i innych form udziałów kapitałowych, w przeciwieństwie do poprzednich okresów, była dodatnia i wyniosła 0,3 mld zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma inwestycje zysk NBP raport

Eksperci: dobre dane z gospodarki utrzymamy, jeśli ułatwimy firmom inwestowanie

W zasadzie nikt nie spodziewał się, że po okresie COVID-u, po miesiącach wojny tuż za naszą wschodnią granicą, co skutkuje brakiem poczucia bezpieczeństwa, embargami na rozmaite produkty rosyjskie i niespotykanym wzrostem cen surowców, nasze PKB będzie rosło w tempie zbliżonym do 4 proc., a takie dane mamy za III kwartał br. Jednak ten pozytywny wynik nie przekłada się na optymizm przedsiębiorców, a o za tym idzie na podejmowanie przez nich decyzji inwestycjach. Napotykają też na istotne bariery prawne - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Adam Ruciński, prezes spółki BTFG i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inwestycje firma przedsiębiorstwo pkb popyt

Sasin: za czasów prezydentury Lecha Kaczyńskiego Warszawa przeżywała niezwykły bum inwestycyjny

- Lech Kaczyński był sprawnym managerem gospodarczym zarządzającym Warszawą, był prekursorem szybkiej kolei miejskiej - mówił w radiowej Jedynce Jacek Sasin, wicepremier, szef Ministerstwa Aktywów Państwowych. Gośćmi audycji byli też: Mariusz Błaszczak, wicepremier, szef MON, były współpracownik prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Elżbieta Jakubiak, była szefowa Gabinetu Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa prezydent Lech Kaczyński inwestycje Prawo i Sprawiedliwość

Fabryka leków onkologicznych Polfy Tarchomin. Wiceminister Małecki: to będzie pierwsza w Polsce taka inwestycja

- Planujemy, że pierwsza w Polsce fabryka leków onkologicznych Polfy Tarchomin ruszy na przełomie lat 2024/2025 - powiedział w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki. Dodał, że będzie miała ok. 12 tys. m kw., a w budynku będzie pracowało ok. 150 osób.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA lekarz farmacja onkologia POLSKA społeczeństwo inwestycje Ministerstwo Aktywów Państwowych