more_horiz
PR24 Portal
Section05

inwestycji infrastrukturalne UE

Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu: zagraniczni inwestorzy wydali do tej pory w naszym kraju 5 mld euro

Gdy oceniliśmy poprzednie lata akcentowaliśmy duży wzrost inwestycji zagranicznych, ale ten rok jest wyjątkowo korzystny -powiedział Paweł Kurtasz, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inwestycje zagraniczne inwestycji infrastrukturalne UE intel Google Cloud Microsoft Polska

Trasa S1 coraz bliżej końca budowy. "Jedno z kluczowych przedsięwzięć objętych rządowym Programem Budowy Dróg Krajowych"

Budowa S1 na odcinku obwodnicy Węgierskiej Górki to jedno z kluczowych przedsięwzięć objętych rządowym Programem Budowy Dróg Krajowych. Obwodnica Węgierskiej Górki liczy 8,53 km. Wartość inwestycji to blisko 1,4 mld zł. – Cały południowy odcinek S1 będzie przejezdny już w 2025 roku – powiedział Grzegorz Puda minister funduszy i polityki regionalnej.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA drogi Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej GDDKiA inwestycji infrastrukturalne UE infrastruktura

Kolejny odcinek trasy Via Baltica dostępny dla kierowców

Od 12 sierpnia 2023 r. kierowcy mogą już korzystać z drogi ekspresowej S61 od Kolna aż do granicy z Litwą. Do ruchu udostępniony został ostatni z trzech fragmentów tej trasy w województwie warmińsko-mazurskim od węzła Ełk Południe do miejscowości Wysokie (węzeł Kalinowo) o długości około 23 km, stanowiący fragment międzynarodowego szlaku Via Baltica.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura drogi inwestycji infrastrukturalne UE fundusze unijne

Tylko do 16 sierpnia samorządowy mogą ubiegać się o środki z Programu Inwestycji Strategicznych

- To już ósma edycja rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dla samorządach i związków samorządowych, chodzi o inwestycje w usługi publiczne. Program wystartował w lipcu 2021 roku i tym razem beneficjenci programu mają większą swobodę w wyborze celów swoich inwestycyjnych, a może ich być aż 36  - powiedział dyrektor z BGK Michał Baj, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura inwestycji infrastrukturalne UE samorząd OZE oszczędzanie energii BGK

Via Baltica. W połowie sierpnia kierowcy pojadą nowym odcinkiem trasy

W połowie sierpnia GDDKiA z Olsztyna udostępni do ruchu ostatni z trzech fragmentów Via Baltica w woj. warmińsko-mazurskim. To odcinek od węzła Ełk Południe do miejscowości Wysokie (węzeł Kalinowo) o długości około 23 km. Oddanie do ruchu uzależnione jest od zakończenia prac poprawkowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA drogi infrastruktura GDDKiA via carpatia inwestycji infrastrukturalne UE fundusze unijne

Gróbarczyk: Niemcy obawiają się konkurencji ze strony nowego terminalu kontenerowego w Świnoujściu

Marek Gróbarczyk, pełnomocnik rządu do spraw gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej, oświadczył, że blokowanie przez Niemcy budowy terminala kontenerowego Świnoujście - Szczecin to działanie polityczne.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura Szczecin Marek Gróbarczyk Świnoujście Bałtyk żegluga pełnomorska porty inwestycji infrastrukturalne UE

PR24 Horała: budowę CPK uda się rozpocząć na gruntach sprzedanych dobrowolnie

- Przy tej skali inwestycji nie jest tak, żeby w "dniu zero" prac budowlanych potrzebny był cały teren. Bardzo wiele wskazuje na to, że ponad połowę gruntu uda się nabyć na zasadzie dobrowolnej - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister funduszy i polityki regionalnej oraz pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adrian Klarenbach Marcin Horała centralny port komunikacyjny GOSPODARKA infrastruktura inwestycji infrastrukturalne UE

Eksperci: to ważne, że inflacja spada, ale kolejne wzrosty płac i świadczeń mogą spowolnić ten proces

To, że inflacja spadła do 11,5 procent jest dobrą informacją, choć to nie oznacza, że wracamy do cen sprzed podwyżek, także tych dotyczących żywności czy opłat za lokal. Należy zwrócić uwagę, że spadki inflacji w krajach bałtyckich i w innych państwach Europy, są znacznie większe niż w Polsce - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Andrzej Sadowski  prezydent Centrum im. Adama Smitha i Adam Ruciński ze spółki BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja recesja koszty płaca minimalna inwestycji infrastrukturalne UE wynagrodzenia pracodawcy produkcja przemysłowa ceny mieszkań ceny żywności

Jakie są wizje odbudowy gospodarki Ukrainy? Znamy opinię europejskich ekspertów

Wspólnota Energetyczna z całej Europy, ma w ciągu roku przygotować strategię odbudowy i plan reform dla ukraińskiej energetyki - powiedział Michał Kurtyka, współprzewodniczący grupy odpowiedzialnej za sanację gospodarki naszego wschodniego sąsiada. Straty w infrastrukturze energetycznej Ukrainy oszacowano na dziesiątki miliardów dolarów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna na Ukrainie odbudowa Unia Europejska inwestycji infrastrukturalne UE

ANALIZA Tunel pod Świną czeka na kierowców. Dziś wielkie otwarcie kluczowej inwestycji

30 czerwca 2023 r. bardzo ważna data dla Pomorza Zachodniego. Świnoujście zyska tunel drogowy, o budowie którego debatowano od lat. Najpierw były konsultacje: tunel czy most. Później: kto ma sfinansować jego budowę. Rząd PO-PSL pomysł realizacji inwestycji porzucił. Wreszcie - po politycznej deklaracji polityków Prawa i Sprawiedliwości w 2018 r. - ruszyła budowa przeprawy. Przypominamy historię tunelu i jego znaczenie dla regionu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA tunel infrastruktura Świnoujście inwestycji infrastrukturalne UE transport

Najbardziej wyczekiwana inwestycja w regionie. Dziś nastąpi otwarcie tunelu pod Świną

Dziś, 30 czerwca w samo południe zostanie otwarty tunel pod Świną. To najdłuższy tego typu obiekt w Polsce. Długość całej inwestycji wynosi około 3200 metrów, a długość samego tunelu, to prawie półtora kilometra. Prace miały się zakończyć prawie rok temu, ale problemy z maszyną drążącą spowodowały, że termin ten się przesunął.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wzrost gospodarczy POLSKA tunel infrastruktura inwestycji infrastrukturalne UE Świnoujście transport