more_horiz
PR24 Portal
Section05

inwigilacja

Stowarzyszenie byłej agentki SB wygrało u Trzaskowskiego konkurs. Niezależna.pl: wartość umowy to ponad 1,2 mln zł

Niezależna.pl podaje, że "Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Pro Humanum, którego wiceprezesem i założycielką jest była agentka SB Jolanta Lange, pod koniec grudnia 2022 r. ponownie wygrało konkurs na prowadzenie Centrum Wielokulturowego w stolicy". Wartość umowy to - według portalu - aż 1,245 mln zł.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Trzaskowski POLSKA polityka PRL inwigilacja morderstwo księdza Blachnickiego Kościół Zbigniew Ziobro prokuratura

Jolanta Lange inwigilowała ks. Blachnickiego. "Trzaskowski powinien zerwać współpracę z jej fundacją"

Fundacja Jolanty Lange (wcześniej Gontarczyk) otrzymała od warszawskiego ratusza prawie 2 mln zł - ujawniły media. Jolanta Gontarczyk w latach PRL inwigilowała ks. Franciszka Blachnickiego. - Ta sprawa powinna odbić się szerokim echem, a prezydent Rafał Trzaskowski powinien natychmiast zerwać jakąkolwiek współpracę z tego typu osobami - komentował w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Filip Kaczyński.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo inwigilacja Rafał Trzaskowski PRL Franciszek Blachnicki morderstwo księdza Blachnickiego służba bezpieczeństwa Magdalena Ogórek

Warszawa wsparła fundację Lange, która inwigilowała Blachnickiego. Tak Trzaskowski tłumaczył się reporterce

- Nie ma wątpliwości, że ks. Franciszek Blachnicki został zamordowany, został otruty - poinformował we wtorek prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Rafał Trzaskowski, pytany przez TVP Info o to, dlaczego przyznał 2 mln zł dofinansowania fundacji Jolanty Lange, która inwigilowała duchownego na chwilę przed jego śmiercią, przyznał, że nie prześwietla przeszłości wszystkich, którzy otrzymują wsparcie ratusza.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Rafał Trzaskowski PRL inwigilacja morderstwo księdza Blachnickiego

Ks. Franciszek Blachnicki. Czcigodny Sługa Boży

36 lat temu, 27 lutego 1987 roku, w Republice Federalnej Niemiec, w Carlsbergu, zmarł wielce zasłużony dla polskiego kościoła ksiądz Franciszek Blachnicki. W niezwykle długim procesie beatyfikacyjnym, bo trwającym od kwietnia 1995 roku, został z końcem września 2015 roku ogłoszony Czcigodnym Sługą Bożym w uznaniu heroiczności jego cnót.
Zobacz więcej na temat:  Franciszek Blachnicki II wojna światowa Auschwitz stalinizm komunizm PRL służba bezpieczeństwa inwigilacja Kościół katolicki

TYLKO U NAS Jak esbecy obserwowali księdza Jerzego Popiełuszkę? Zobacz stenogram z archiwum IPN

W archiwum IPN zachowały się zapisy rozmów esbeków, obserwujących kościół pod wezwaniem św. Stanisława Kostki w Warszawie podczas Mszy św. za Ojczyznę. Przy ołtarzu ksiądz Popiełuszko - "figurant" i wróg, którego trzeba aresztować.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko stan wojenny Solidarność PRL służba bezpieczeństwa inwigilacja Czesław Kiszczak Kazimierz Kaczor TYLKO U NAS

W Holandii działają tajne chińskie posterunki policji? MSZ w Pekinie wydał oświadczenie

Działające w Holandii biura nie są posterunkami chińskiej policji, a jedynie miejscami, w których obywatele Chin mogą wyrabiać dokumenty - oświadczyło w środę MSZ w Pekinie. Wcześniej szef holenderskiej dyplomacji napisał, że Chiny nie uzyskały od Holandii pozwolenia na otwarcie tzw. stacji usług policyjnych w tym kraju. MSZ przekazał chińskiej ambasadzie, że muszą one być natychmiast zamknięte - dodał.  
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Chiny Holandia Pekin inwigilacja

"Chce uderzyć w rząd i obniżyć pozycję Polski". Mariusz Gosek o wniosku szefa NIK

- Polska jest krajem demokratycznym, mamy instytucje państwa kontrolnego w Polsce, ba, NIK jest najwyższym ciałem kontrolnym w naszym kraju. Nad NIK kontrole sprawuje z kolei Sejm i u nas jest ład, skład i porządek jeśli chodzi o demokrację i praworządność - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Gosek (Solidarna Polska). Gościem audycji był także Jarosław Sachajko (Kukiz’15).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka NIK inwigilacja Marian Banaś Najwyższa Izba Kontroli Polskie Radio 24 Sejm

Inwigilacja Pegasusem w UE? Piękoś: jest wola polityczna, żeby tę sprawę wyjaśnić

- O możliwej inwigilacji urzędników UE za pomocą Pegasusa rozmawiałem z przywódcami frakcji politycznych w Parlamencie Europejskim. Tam jest wola polityczna, by tę sprawę wyjaśnić na poziomie pewnej komisji, komisji śledczej, która prowadziłaby dochodzenie w tej sprawie - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Piękoś, dziennikarz portalu wPunkt.online. Gośćmi debaty byli także Samuel Pereira z TVP.Info i Marek Wróbel z Fundacji Republikańskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Dorota Kania Samuel Pereira ŚWIAT Europa Unia Europejska inwigilacja pegasus

Prof. Henryk Domański: nie jestem zwolennikiem powstania komisji ds. Pegasusa

- W ten sposób można by pokazać, jak funkcjonują służby specjalne, a także państwo demokratyczne, ale to pod warunkiem, że informacje byłyby upublicznione. A skoro jest to niemożliwe, przemawiałoby to za nietworzeniem takiej komisji - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Henryk Domański, socjolog (Polska Akademia Nauk).
Zobacz więcej na temat:  pegasus POLSKA polityka Polskie Radio 24 komisja śledcza służby i bezpieczeństwo Sejm inwigilacja Jerzy Jachowicz Henryk Domański

Meta pozwana przez prokuratora generalnego Teksasu. Powodem system rozpoznawania twarzy

Spółka matka Facebooka, Meta, została pozwana przez prokuratora generalnego Teksasu, Kena Paxtona. Powodem ma być naruszenie przepisów stanowych dotyczących prywatności. Firma miała wspomniane przepisy złamać, używając swojego systemu służącego do rozpoznawania twarzy. Cała sytuacja zbiega się w czasie z apelem Amnesty International o zakazanie stosowania tego typu technologii.
Zobacz więcej na temat:  Amnesty International Facebook ŚWIAT USA Stany Zjednoczone Teksas inwigilacja społeczeństwo media społecznościowe internet GOSPODARKA

Barbara Bartuś o komisji ds. Pegasusa: dla opozycji to temat zastępczy

- Dzisiaj mamy bardziej poważne problemy niż Pegasus, ta sprawa to odwracane uwagi. Wywołane to zostało przez senatora Brejzę, a dotyczy czasów wyborów parlamentarnych i różnych nieprawidłowości, które odbywały się z udziałem ojca senatora - mówiła w Polskim Radiu 24 Barbara Bartuś (Prawo i Sprawiedliwość). W dyskusji udział wzięła także Magdalena Biejat (Lewica).
Zobacz więcej na temat:  pegasus POLSKA polityka Polskie Radio 24 komisja śledcza służby i bezpieczeństwo Sejm inwigilacja Eliza Olczyk

W PE debata nad doniesieniami o inwigilacji polityków. Powstanie także komisja śledcza

We wtorek w Strasburgu odbędzie się debata na temat przypadków cyfrowej inwigilacji polityków w krajach UE. Jak informuje Parlament Europejski, jest to reakcja na doniesienia medialne o tym, że w Polsce i na Węgrzech miało dojść do włamań na urządzenia cyfrowe polityków opozycji, aktywistów i dziennikarzy. Wykorzystano przy tym - jak podaje kanadyjskie laboratorium Citizen Lab - program szpiegowski Pegasus.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT pegasus Europa Unia Europejska Parlament Europejski inwigilacja

Jan Rulewski: należy doprowadzić do tego, żeby komisja ds. inwigilacji na pewno powstała

- Należy posunąć się o oczko dalej i nie tylko domniemywać powstanie komisji, ale także - w imieniu opinii publicznej - doprowadzić do tego, żeby ona na pewno powstała - powiedział Jan Rulewski, odnosząc się do porozumienia opozycji ws. powołania sejmowej komisji ds. inwigilacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA służby i bezpieczeństwo pegasus inwigilacja podsłuch komisja śledcza Sejm służby specjalne Jan Rulewski

Komisja ds. inwigilacji. Duszek: politycy muszą mieć świadomość, że mogą być kontrolowani

- Musimy pamiętać, że służby są powołane do życia po to, aby dbać o bezpieczeństwo naszej ojczyzny. Także politycy muszą mieć świadomość, że mogą być kontrolowani, żeby móc wychwytywać ewentualne nieprawidłowości i zagrożenia - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 poseł Marcin Duszek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polskie Radio 24 komisja śledcza inwigilacja Sejm służby specjalne pegasus