more_horiz
PR24 Portal
Section05

IPN

Prezentacja książki Filipa Gańczaka „Jan Sehn. Tropiciel nazistów” i dyskusja w Instytucie Polskim w Wiedniu

Jan Sehn jako tropiciel nazistów oraz porównanie sytuacji prawnej w Polsce, Niemczech i Austrii po II wojnie światowej były głównymi tematami dyskusji towarzyszącej prezentacji książki Filipa Gańczaka „Jan Sehn. Tropiciel nazistów”, która odbyła się w Instytucie Polskim w Wiedniu w dniu 26 września.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych Austria Wiedeń IPN

IPN zbada przeszłość nazisty odznaczonego przy okazji wizyty Zełenskiego. Chodzi m.in. o zbrodnię w Hucie Pieniackiej

Instytut Pamięci Narodowej zamierza wystąpić do władz Kanady i Ukrainy w celu uzyskania dokumentów dotyczących Jarosława Hunki. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zwrócił się do Instytutu Pamięci Narodowej o zbadanie, czy były członek zbrodniczej hitlerowskiej formacji SS Galizen Jarosław Hunka jest poszukiwany za zbrodnie na Narodzie Polskim oraz na Polakach pochodzenia żydowskiego.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa nazizm zbrodnie wojenne Huta Pieniacka IPN POLSKA społeczeństwo

Lublin. Zbiorowe mogiły z czasu II wojny światowej w okolicach Górek Czechowskich. IPN podał nowe informacje

Instytut Pamięci Narodowej podsumował badania prowadzone w Lublinie w okolicach Górek Czechowskich. Śledczy instytutu weryfikują informacje na temat zbiorowych mogił jakie mogą znajdować się tam po przeprowadzanych przez Niemców egzekucjach w latach 1940-42.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo II wojna światowa IPN Instytut Pamięci Narodowej Karol Nawrocki regiony lubelskie Lublin

Protesty po inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację: wystawa na Zamku Królewskim

Na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie można obejrzeć wystawę "Nie tylko Siwiec" przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Składają się na nią materiały związane z polskimi protestami przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego (w tym Ludowego Wojska Polskiego) na Czechosłowację w sierpniu 1968 r. oraz akty solidarności z Czechami i Słowakami. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wystawa Ryszard Siwiec Zamek Królewski Praska Wiosna 1968 interwencja w Czechosłowacji IPN Instytut Pamięci Narodowej Katarzyna Cygler Trójka

Ulmowie z Markowej. Zastępca prezesa IPN o błogosławionej rodzinie: chciałbym, żeby ta wiedza rozeszła się w Niemczech

Papież Franciszek włączył Józefa i Wiktorię Ulmów oraz ich siedmioro dzieci do grona błogosławionych. - Ulmowie są dziś symbolem wszystkich Polaków zamordowanych za pomoc Żydom - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa IPN. Rodzina z Markowej została rozstrzelana przez Niemców 24 marca 1944 roku.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa historia Polski wieś okupacja niemiecka Dorota Truszczak Ulmowie IPN Mateusz Szpytma

"Nie tylko Siwiec". IPN przypomni akty solidarności z Czechami i Słowakami po inwazji ZSRR

Na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie otwarta zostanie wystawa "Nie tylko Siwiec" pokazująca protesty przeciwko radzieckiej inwazji na Czechosłowację w czerwcu 1968 roku. - Przypomniane zostały osoby, które przeciwko inwazji protestowały lub okazywały swoją solidarność z Czechami i Słowakami - powiedział doktor Grzegorz Majchrzak z Biura Badań Historycznych IPN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN HISTORIA PRL Czechosłowacja

Międzynarodowe komentarze dot. beatyfikacji rodziny Ulmów. Wiceprezes IPN: to symbol o znaczeniu światowym

Media z całego świata komentują zaplanowaną na niedzielę beatyfikację rodziny Ulmów. Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma wyraził nadzieję, że wydarzenie uczyni rodzinę Ulmów symbolem o międzynarodowym znaczeniu, podobnie jak rotmistrz Witold Pilecki czy Jan Karski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo HISTORIA beatyfikacja Ulmowie Instytut Pamięci Narodowej IPN

"To ma znaczenie dla polityki historycznej". Marcin Przydacz o beatyfikacji rodziny Ulmów

W piątek w Programie 1 Polskiego Radia szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz powiedział, że "beatyfikacja rodziny Ulmów ma znaczenie dla polityki historycznej". - W ten sposób możemy pokazać prawdziwą historię II Wojny Światowej i prawdziwy obraz Polski - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II wojna światowa historia Polski Kościół katolicki Ulmowie IPN sprawiedliwi wśród narodów świata

PR24 Beatyfikacja rodziny Ulmów. Prezes IPN: to ogromna szansa na opowiadanie historii polskiego narodu

- Sam proces beatyfikacji to oczywiście kwestia związana z Kościołem katolickim i wymiarem duchowym. Natomiast my, jako historycy, dostrzegamy ogromną szansę na opowiadanie historii narodu polskiego w czasie II wojny światowej - podkreślił w Polskim Radiu 24 dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski IPN Karol Nawrocki Kościół katolicki Ulmowie sprawiedliwi wśród narodów świata II wojna światowa

Wiceprezes IPN: II wojna światowa jest nieustająco obecna w przestrzeni publicznej, również na Zachodzie

II wojna światowa była największą i najkrwawszą wojną w historii ludzkości, w której Polska poniosła relatywnie największe straty i szkody demograficzne spośród wszystkich państw walczących i okupowanych. - Polska straciła co piątego obywatela w czasie II wojny światowej. Została ograbiona i wymordowana w ogromnej skali - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Mateusz Szpytma, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski ŚWIAT Europa II wojna światowa historia Polski rocznica IPN reparacje wojenne Niemcy

43. rocznica podpisania porozumień sierpniowych. Droga do powstania "Solidarności"

Mijają 43 lata od podpisania porozumień sierpniowych, zawartych przez komunistyczne władze i protestujących robotników. 31 sierpnia 1980 roku o 16.40, po 18 dniach strajku okupacyjnego w Stoczni Gdańskiej, po przystąpieniu do protestów solidarnościowych 700 zakładów pracy z całej Polski, a także po wielu dniach żmudnych negocjacji strajkujących ze stroną rządową, zostało podpisane historyczne porozumienie, otwierające drogę do powstania "Solidarności", i rozpoczynające przemiany ustrojowe w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  porozumienia sierpniowe 1980 IPN historia Polski Stocznia Gdańska Anna Walentynowicz Gdańsk NSZZ Solidarność Artur Wolski infografika