more_horiz
PR24 Portal
Section05

IPN

"Oddaję hołd tym wszystkim którzy zostali na Wschodzie". Spotkanie z Adamem Hlebowiczem, historykiem i pisarzem

Publikacja ,,Zostali na wschodzie. Słownik inteligencji Polskiej w ZSRS 1945 – 1991” daje czytelnikom okazję poznania niezwykłych postaci, swego rodzaju ,,cichych” bohaterów, bez których w tych ośrodkach w których żyli i pracowali polski duch nie przetrwałby. Pomysłodawcą i redaktorem naukowym wydawnictwa jest Adam Hlebowicz, historyk, pisarz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Kresy Ukraina Litwa Rosja IPN Adam Hlebowicz

Dzień Pamięci Więźniów Dulagu 121 i Niosących Im Pomoc w Pruszkowie. Premier: jedna z wielu nierozliczonych zbrodni

"Obóz Dulag 121 to jedna z wielu nierozliczonych niemieckich zbrodni. Historia uczy nas, że zbrodnie nierozliczone są zapowiedzią kolejnych tragedii” - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników uroczystości Obchodów Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc w Pruszkowie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo HISTORIA IPN Niemcy III Rzesza Warszawa

Historyk z IPN: w toku moich badań nad II wojną światową wielokrotnie przebijały się dzieci

- W dyskusji publicznej ws. strat poniesionych przez Polskę w wyniku II wojny światowej, nie mówi się na temat dzieci. Epatujemy stratami osobowymi, wysokością strat materialnych i na tym w zasadzie debata się kończy - ocenił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Łabuszewski z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wystawa SZTUKA KULTURA Instytut Pamięci Narodowej IPN II wojna światowa dzieci wojna 2022 Rafał Dudkiewicz

Adam Hlebowicz: bez ludzi-pomostów, jak dr Jerzy Orda, nie byłoby polskości na Wschodzie

Dr Jerzy Orda był indywidualistą o buntowniczej postawie życiowej, barwną postacią życia naukowego i kulturalnego Wilna. Po wojnie nie opuścił miasta, lecz w Wilnie pozbawionym na skutek repatriacji całej niemal inteligencji polskiej, dbał o zachowanie kultury narodowej. O wybitnym wileńskim naukowcu opowiada Adam Hlebowicz, historyk, pisarz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN i redaktor naukowy wydawnictwa „Zostali na Wschodzie. Słownik inteligencji polskiej w ZSRS 1945–1991”.
Zobacz więcej na temat:  Polacy za granicą Kresy IPN Wilno Adam Hlebowicz

"Polska stała się sowiecką kolonią". Prezes IPN o skutkach inwazji na Polskę 17 września

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki powiedział, że agresja Armii Czerwonej na Polskę 17 września 1939 roku była nożem wbitym w plecy - Polsce i Polakom. Mija 83. rocznica tego wydarzenia. 17 września 1939 roku nad ranem, łamiąc pakt o nieagresji, Armia Czerwona zaatakowała tyły polskich wojsk walczących z Niemcami.
Zobacz więcej na temat:  17 września 1939 ZSRR agresja sowiecka zbrodnie sowieckie II wojna światowa Niemcy III Rzesza Adolf Hitler Józef Stalin HISTORIA POLSKA IPN Karol Nawrocki

NASZ WYWIAD 17.09 to tylko początek fali zbrodni. Dr Kowalska: trzeba rozumieć, że walka o prawdę trwa, symbolem może być Ostaszków

- Myśląc o 17 września 1939 roku, należy mieć świadomość, że to jedynie początek kolejnej odsłony sowieckich represji, które trwały także w latach powojennych. Wiele z tych strasznych zbrodni pokrywa mgła tajemnicy. Walka o prawdę trwa - podkreśliła w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Ewa Kowalska (Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN). Wskazała m.in. na niewiadome dotyczące Ostaszkowa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo NKWD HISTORIA IPN ZSRR NASZ WYWIAD 17 września 1939 Związek Radziecki Rosja

Armia Krajowa i Polskie Państwo Podziemne. Początki walki konspiracyjnej

Gdy we wrześniu 1939 roku Wojsko Polskie toczyło zacięte walki z Niemcami i Sowietami, a sytuacja na frontach wskazywała na nieuchronną porażkę polskiej armii, już zapadały pierwsze decyzje o organizacji oporu przeciw najeźdźcom i okupantom. Żołnierze przed kapitulacją zakopywali broń, myśląc o kontynuacji walki. Oficerowie tworzyli zręby podziemnych struktur. Tak rodziło się Polskie Państwo Podziemne i jego zbrojne ramię Armia Krajowa.
Zobacz więcej na temat:  IPN Armia Krajowa Paweł Lekki

Szef IPN: wypłata reparacji przez Niemcy byłaby aktem twardej sprawiedliwości

"Wypłata reparacji wojennych byłaby dla Niemiec szansą, by doprowadzić do pełnego polsko-niemieckiego pojednania" - pisze w niedzielę na łamach "Chicago Tribune" prezes IPN dr Karol Nawrocki. Jak zaznacza, niemieckie rządy dotąd prowadziły w tej sprawie grę, a dotychczasowe odszkodowania były tylko symboliczne.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT IPN reparacje wojenne Niemcy Karol Nawrocki II wojna światowa historia Polski

NASZ WYWIAD Polskie ofiary represji ZSRR na terenie Uzbekistanu i Kazachstanu. Dr Ewa Kowalska: ziemia kryje przejmujące historie

- W ostatnim czasie Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadziło rekonesans nieupamiętnionych miejsc pochówku w Uzbekistanie oraz w  Kazachstanie - poinformowała portal PolskieRadio24.pl dr Ewa Kowalska. Jak zaznaczyła, odkrycia te nie byłyby możliwe, gdyby nie pielęgnowanie pamięci, której wierni są bliscy ofiar. W lokalizacji szczątków pomagają także świadectwa lokalnej ludności.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD IPN ZSRR represje Kazachstan Uzbekistan gułag