more_horiz
PR24 Portal
Section05

Iran

Iran: antyrządowe protesty nie ustają. Kilkaset osób nie żyje

W piątek w mieście Zahedan na południowym wschodzie Iranu siły porządkowe zabiły 41 osób protestujących przeciwko miejscowemu komendantowi, oskarżanemu o gwałt na 15-latce. W wyniku brutalnego tłumienia demonstracji trwających w Iranie od śmierci 22-letniej Mahsy Amini zabito dotąd 92 osoby - podała w niedzielę organizacja pozarządowa Iran Human Rights (IHR).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Iran protest prawa człowieka

"Mali tułacze" - dzieci zesłańczej drogi i ich wygrane losy

- Lata, które spędziły już po wyjściu z Rosji z armią gen. Andersa, określane są jako najszczęśliwsze lata życia, tym bardziej że wciąż były dziećmi i wciąż nie wróciły do Polski, która była komunistyczna i nie była tak sympatyczna jak Afryka czy Indie w tamtym czasie - mówił w "Poranku Dwójki" Wojciech Lada autor książki "Mali tułacze", która jest w tym tygodniu lekturą w Dwójce.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Dwójka Paweł Siwek armia Andersa dzieci dzieciństwo Iran

Irak: zamieszki w Bagdadzie. Rośnie liczba ofiar i rannych

W wyniku zamieszek w stolicy Iraku Bagdadzie zginęło 15 osób, a około 350 zostało rannych - wynika z najnowszych danych. Niektórzy zostali postrzeleni, a inni ucierpieli na skutek użycia gazu łzawiącego. Do starć doszło w tak zwanej Zielonej Strefie, w której znajdują się budynki rządowe i ambasady. Ofiary to zwolennicy szyickiego radykalnego islamskiego przywódcy Muktady as-Sadra, którzy podczas próby wdarcia się do budynków parlamentu starli się z członkami proirańskiego ugrupowania. Doszło do wymiany ognia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Bliski Wschód Irak Iran Bagdad zamieszki