more_horiz
PR24 Portal
Section05

Izrael

Izrael: ponad 7 tys. Polaków to Sprawiedliwi wśród Narodów Świata; pomimo kary śmierci za pomaganie Żydom

Izraelski Instytut Yad Vashem do tej pory uhonorował 7232 Polaków ratujących Żydów przed Niemcami podczas II wojny światowej. Polacy są największą grupą narodowościową wśród Sprawiedliwych, pomimo tego, że na terenie Generalnego Gubernatorostwa (okupowane przez Niemcy tereny Polski) pomaganie Żydom karane było śmiercią. Na medalu przyznawanym Sprawiedliwym jest wybita sentencja z Talmudu - "Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Izrael Holokaust Żydzi

Izrael krajem o najwyższych kosztach życia według OECD. Polska na 36. miejscu

Izrael w 2022 roku był krajem o najwyższych kosztach utrzymania wśród państw rozwiniętych - wynika z danych opublikowanych przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Statystyki wykazały, że ceny w tym kraju były o 38 proc. wyższe niż średnia dla krajów zrzeszonych w tej organizacji. Na drugim miejscu znalazła się Szwajcaria, tuż za nią Islandia, a następnie - Stany Zjednoczone.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT OECD Izrael koszty ceny żywności

Izrael sprzeda Niemcom systemu obrony przeciwrakietowej Arrow 3. Jest zgoda USA

Stany Zjednoczone przychyliły się do wniosku Izraela i zgodziły się na sprzedaż Niemcom za 3,5 miliarda dolarów wspólnie opracowanego systemu obrony przeciwrakietowej Arrow 3. Powstał on w ramach współpracy Izraelskiej Organizacji Obrony Przeciwrakietowej i Agencji Obrony Przeciwrakietowej Stanów Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Izrael USA Niemcy Ukraina rakieta umowa Europa Ameryka Północna

Kolejna ofiara starć izraelskich osadników z Palestyńczykami. Nie żyje 19-latek

19-letni Palestyńczyk zginął od ran postrzałowych w piątek wieczorem podczas gwałtownych starć z izraelskimi osadnikami w pobliżu wioski Burka niedaleko Ramallah na Zachodnim Brzegu. Według palestyńskich doniesień, na które powołuje się portal Times of Israel, został on zastrzelony przez żydowskich osadników. To kolejna odsłona narastającego napięcia w tym rejonie.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Palestyna bezpieczeństwo zabójstwo ŚWIAT Bliski Wschód